Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Boiler pe gaz ( butelie)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Paunpaun88

Paunpaun88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.04.2018
Stau la casa si as vrea sa imi pun un boiler sau instant pe gaz (butelie gpl pt ca nu am gaz in zona). Ce ma sfatuiti? Care e mai eficient? Cam cat consuma pe luna si unul si altul? Eu as vrea sa il folosesc vara pt ca iarna am un termosemineu. Multumesc

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cea mai buna solutie in acest caz este un boiler electric ( cu serpentina , daca zici ca ai si termosemineu ) !

Edited by Baxon, 26 April 2018 - 13:03.


#3
Paunpaun88

Paunpaun88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.04.2018
Am deja un boiler electric dar consuma foarte mult. Ms

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
iar cu butelie iesi tot acolo ca bani.

#5
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
De ce nu faci o instalatie solara?. Eventual una rudimentara cu un rezervor pe casa si prin cadere alimentezi robinetii.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
instantul cu butelie trebuie facut legal, cu proiect, conform normativelor, nu e ca si cum ai baga un televizor in priza. in primul rand iti trebuie cos.
asa, ca l-au pus altii dupa ureche, nu inseamna ca e bine. asta daca tii la siguranta dumitale si familiei.

cea mai buna solutie tot boilerul electric  ramane, eventual unul mai mare si ii poti face si izolatie suplimentara.

#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 arg, on 26 aprilie 2018 - 13:12, said:

iar cu butelie iesi tot acolo ca bani.
ba chiar nitel mai scump pe GPL.

Edited by dygey, 26 April 2018 - 13:41.


#8
Paunpaun88

Paunpaun88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.04.2018
Nu am stiut ca trebuie instalare cu proiect. Am sa citesc despre asta. Ms

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
O instalatie solara as face. 25-30 m de teava de polietilena de 20mm intinsa la soare, o pompa si un rezervor in care sa recircul apa prin teava. Poti folosi pe post de rezervor chiar boilerul electric pe care il ai. Daca aduce apa la 50-55 de grade mai bagi putin in priza si gata. Circutul prin teava de la soare il cuplezi pe intrarea/iesirea boilerului cu T-uri si robineti sa il poti inchide/deschide ca sa nu incalzesti apa din teava cu ajutorul reistentei.

Edited by PoeOvidiu, 26 April 2018 - 14:12.


#10
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
o instalatie solara completa nepresurizata cu bazin cu tot costa cam cat consuma un boiler electric intr-un an

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dygey, on 26 aprilie 2018 - 13:40, said:


ba chiar nitel mai scump pe GPL.

Kwh de gpl este in jur de 0.35 lei.
Eu platesc kwh de energie electrica cca. 0.67 lei.
Cu toata diferenta de randament, eu ies mai ieftin cu gpl.

Edited by pasilla, 26 April 2018 - 15:46.


#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
gpl auto pentru incalzit boilerul?

#13
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 02.02.2007

 Oxigen1234, on 26 aprilie 2018 - 14:35, said:

o instalatie solara completa nepresurizata cu bazin cu tot costa cam cat consuma un boiler electric intr-un an

colegul are dreptate!
mi-am montat una in urma cu vreo 6 ani. in primul an am avut 3 facturi (cele de la 3 luni, cu citire contoar) pe 0\(zero). am platit doar 7 lei, taxa radio tv.
de obicei, la acea vreme, factura de regularizare venea cam 300-330 lei.
practic, in prima vara, am economisit cca 600 lei. in 2 ani, pretul investitiei a fost acoperit!
singurul dezavantaj il reprezinta presiunea mai scazuta pe apa calda. se poate rezolva, cu o pompa speciala. eu am pus o para de dus de diameetru mai mic si am un jet rezonabil! Posted Image

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 arg, on 26 aprilie 2018 - 15:51, said:

gpl auto pentru incalzit boilerul?
Mda. E "in parametri".

#15
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Din cate stiu, butelia GPL de 26 de litri nu se poate folosi decat pentru aragaz. Pentru alti consumatori (centrale, instanturi, in general chestii cu consum mare) se folosesc altfel de butelii. Ori baterii de butelii de 80l fiecare, ori rezervor de 2...5mc. Interdictia asta de utilizare a buteliei de 26 de litri are si un fundament tehnic, nu e chiar degeaba.

Later edit: chestia cu GPL auto nu inseamna putere calorifica mai mare. Singurul avantaj este ca poate vaporiza la temperaturi mai mici. Recunosc ca si eu am avut o butelie normala umpluta cu GPL auto, am folosit-o la rulota la o iesire de iarna. Cu toate ca am fost inspector ISCIR si stiam ca nu e voie. My bad...

Edited by yo9hrb, 26 April 2018 - 21:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate