Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

De ce nu avem frății si sororități in universitatile romane?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018
In mai toate filmele americane despre adolescenti, ii arata pe acestia cand se inscriu apoi la colegiu sau la facultate, ca se baga apoi si intr-o fratie din aceasta, de regula o organizatie cu numele format din litere grecesti, gen Sigma Chi, Alpha Phi, etc. in care sunt inscrisi toti tipii si toate tipele cool, iar apoi o tin numai in petreceri si distractie.
De ce nu avem asa ceva si in Romania?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KudwS5U9ouA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Aldulescu, 26 April 2018 - 08:12.


#2
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006
Pentru că nu avem nevoie. La noi universitățile sunt o singură mare frăție.

#3
fbm95

fbm95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 03.10.2008
Well, exista asociatiile de studenti/ ligile de studenti

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
Pentru ca la noi se munceste/invata, nu se traieste!

#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Pe la noi nu există frății, dar există cumetrii, nepotism... de-astea.
Cu toate astea, ție ți se pare că "modelul american" e demn de urmat?

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Pt ca .. campus-urile lor nu sant ca ale noastre.Noi in blocuri si camine ei altfel.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,623
  • Înscris: 30.10.2003
Ati trecut prin facultate ca gasca prin apa, iar fratiile americane sunt o gluma, din cate am vazut la TV. Noi tineam chef 3 zile si trei nopti exact ca in povesti. Colegii trebuiau adunati din santuri. Eu nu eram prea mult cu bautura, dar erau altii: 6 ore somn, 6 ore baute, 6 ore somn, 6 ore baute.

#8
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018

 fbm95, on 26 aprilie 2018 - 08:15, said:

Well, exista asociatiile de studenti/ ligile de studenti
Pai care, Asociația Studenților Creștini.... - nu prea suna asta a distractie, iar acolo fratiile alea au si casele lor, unele cu conditii foarte bune, numai amaratii stau la camin, e drept nici fratiile astea nu primesc pe oricine, dar cei care sunt acceptati dupa un ritual de initiere au dat lovitura, fraternitatile astea sunt aproape ca un fel de societati secrete cu regulile lor si un anumit stil de viata la care multi viseaza.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cdRycuguGxM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,519
  • Înscris: 19.04.2009
Exista si la noi dar se numesc organizatii.

ASUAD in CJ mi se pare de departe cea mai tare organizatie cand vine vorba de party-uri cu minore :lol:

#10
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
De fapt se numesc partide.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
Voi n-ati inteles ca el defapt isi doreste sa intre la facultate ca sa faca petreceri Posted Image

PS: Mai lasa filmele ...

#12
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Noi nici nu prea avem campusuri adevărate. La ei universitățile sînt altfel concepute, inclusiv în ce privește arhitectura și organizarea spațiului.
Probabil frățiile au apărut din nevoia de solidarizare a studenților care trăiau departe de casă, într-o comunitate.
La noi lipsește dimensiunea asta de comunitate a universităților.
Frățiile cică sînt foarte importante în SUA, toată viața poți beneficia de pe urma frăției în care ai fost membru. E ca un club select.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Aldulescu, on 26 aprilie 2018 - 08:11, said:

In mai toate filmele americane despre adolescenti, ii arata pe acestia cand se inscriu apoi la colegiu sau la facultate, ca se baga apoi si intr-o fratie din aceasta

Erau si prin Romania inainte dar nu erau bine vazute - se comenta ca degenereaza in frecat duda, droguri, Bivolaru, satanism, death rock, practici oculte, masonerii si alte chestii din astea care nu erau foarte bine vazute de omul cu frica lu Dumnezeu, asa ca tinerii erau sfatuiti sa stea departe.

#14
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018

 Lex404, on 26 aprilie 2018 - 08:25, said:

Exista si la noi dar se numesc organizatii.
ASUAD in CJ mi se pare de departe cea mai tare organizatie cand vine vorba de party-uri cu minore Posted Image
Cand eram la facultate au venit si pe la noi unii de la niste organizatii din astea studentesti sa ne recruteze, dar erau niste tipi plicticosi, scortosi, nu pareau genul care sa dea petreceri tari, nu se inscriau in organizatii din astea decat cei mai tocilari si nu am auzit de la ei sa zica ca au fost la cine stie ce petreceri nemaipomenite, toate petrecerile tari tot in camin aveau loc....

#15
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
initiator, ma-i bagat in ceata ! ... si pe mine si pe Google ! ...
ce-i aia "sororitathi" ? ... "frathii" cred ca inseamna "fratii", nu ?

 Bursul, on 26 aprilie 2018 - 08:20, said:

Ati trecut prin facultate ca gasca prin apa, iar fratiile americane sunt o gluma, din cate am vazut la TV. Noi tineam chef 3 zile si trei nopti exact ca in povesti. Colegii trebuiau adunati din santuri. Eu nu eram prea mult cu bautura, dar erau altii: 6 ore somn, 6 ore baute, 6 ore somn, 6 ore baute.
adevarat ! ... cel putin in anii mei ! (am terminat, in 1988 la Babes-Bolyai)

Edited by realduc, 26 April 2018 - 09:04.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
La americani astfel de organizatii de natura religioasa sau new-Age sunt incurajate de masonerie, pentru ca sunt baze de recrutare masonica.  Toti dubiosii care conduc, in prezent, banci, guverne sau corporatii de acolo sunt recrutati inca de mici.

De aceea, la americani, preseintele il desemneaza marii electori masoni si il voteaza poporul, acesta, practic, neavand decat rolul de a valida public o alegere care a fost deja facuta.

#17
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
aldulescu strikes again.

#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
la noi nu nici nu se invata, nici nu se munceste.

Daca urmaresti la tv un pic, sau prin reviste de stiinta, practic ZILNIC auzi de noi descoperiri in toate domeniile facute la universitati din Anglia si America.

Apropo, nici in Anglia nu am auzit de fratii si sororitati la facultati (am studiat si eu pe acolo)

Cred ca ar fi mai productiv pt noi sa ne intrebam "de ce nu avem cercetare in universitatile romane?"

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate