Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Termoizolare si hidroizolare balcon in consola la casa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Deltabiturbo

Deltabiturbo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.08.2016
Buna seara,

As dori o informatie cu privire la hidroizolarea unui balcon in consola (1,20m x 10m).
Casa este la rosu urmand a se termoizola cu vata de 15 cm.
Balconul are turnata o sapa dar care intentionez a o re-turna din cauza unor deficiente (a fost turnata peste polistiren extrudat de 2cm si a crapat la jumatatea blaconului)

Intrebarea me este:
- pentru o hidroizolare optima trebuie turnata mai intai sapa si apoi venit cu vata peste ea (lipita de sapa sau cu distanta...?)
sau
- se pune mai intai vata iar apoi se vine cu sapa pana in ea?
V-as fi recunoscator daca mi-ati spune si ordinea materialelor pt hidroizolatie.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Atasez poze

Attached Files



#2
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Izoleaza si placa de beton a balconului. O sa ai  cel putin 1m din pardoseala in interior, rece, daca nu izolezi.

#3
Deltabiturbo

Deltabiturbo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.08.2016

 xplozia, on 26 aprilie 2018 - 08:19, said:

Izoleaza si placa de beton a balconului. O sa ai  cel putin 1m din pardoseala in interior, rece, daca nu izolezi.
S

Ideea mea initiala era sa izolez placa balconului atat deasupra (sub sapa) cat si sub,  cu polistiren extrudat de 2cm.

Am izolat deasupra si am turnat sapa (armata cu fulgi) si a crapat la jumatatea balconului, incat joaca deasupra polistirenului...

Acum ma gandeam sa re-torn sapa fara polistiren...

Ma intereseaza sa stiu daca trebuie facuta hidrizolatie atat sub sapa (direct pe placa si perete sub vata) cat si deasupra sapei (sub gresie) si peste vata..

Multumesc

#4
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Deltabiturbo, on 26 aprilie 2018 - 11:05, said:

Acum ma gandeam sa re-torn sapa fara polistiren...

Ma intereseaza sa stiu daca trebuie facuta hidrizolatie atat sub sapa (direct pe placa si perete sub vata) cat si deasupra sapei (sub gresie) si peste vata..

Multumesc
Vezi ca in situatia asta , vata nu este recomandata ( pe orizontala )
Daca se degradeaza cumva hidroizolatia de deasupra , nu mai scoti nicicum apa din vata .
Pune polistiren extrudat si armeaza sapa cu cea mai subtire plasa ( de 4 mm )
Armarea cu fulgi a fost cauza craparii sapei ( distributie inegala a fulgilor )

#5
Deltabiturbo

Deltabiturbo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.08.2016

 motanul13, on 26 aprilie 2018 - 11:12, said:

Vezi ca in situatia asta , vata nu este recomandata ( pe orizontala )
Daca se degradeaza cumva hidroizolatia de deasupra , nu mai scoti nicicum apa din vata .
Pune polistiren extrudat si armeaza sapa cu cea mai subtire plasa ( de 4 mm )
Armarea cu fulgi a fost cauza craparii sapei ( distributie inegala a fulgilor )

Vata este pusa pe verticala pe perete (vezi schita atasata) ..

Am mai auzit pareri ca si din cauza ca a fost semi-uscata (sau semi-umeda) ar fi crapat, fiind la exterior, nu ar fi avut rezistenta unei sape umede..

Sa fie asa oare?

Sa incerc atunci cu polistiren de 2 sub sapa si cu sapa umeda, armata cu plasa?

Dar cu ramane cu hidroizolatia?

1) Sub sapa si pe perete  +  peste sapa si peste termoizolatie?

sau

2) Doar peste sapa si peste termoizolatie?

Attached Files



#6
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Deltabiturbo, on 26 aprilie 2018 - 12:49, said:

2) Doar peste sapa si peste termoizolatie?
Sub sapa nu ii vad deloc rostul .

#7
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Eu asa am in cap acum, posibil cu XPS de 8. Peste hidro pui gresie de exterior cu adeziv flexibil (CM17 de exemplu), rosturile tot cu CM 17 sau cu un chit de exterior hidroizolant. Picuratoare obligatorii. Daca te ingrijoreaza sapa, toarna beton armat.

Attached Files


Edited by bobitzaaa, 26 April 2018 - 14:43.


#8
Deltabiturbo

Deltabiturbo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.08.2016
Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Din pacate nu pot pune deasupra placii balconului, polistiren mai gros de 3 cred.

Sub placa, as putea pune un expandat de 10, de exemplu.

Ma ingrijoreaza sapa, da, ca deja s-a crapat odata incat e nevoie sa o dau jos (vezi poze atasate)

La beton armat de referi la un beton facut ca si pentru o placa de beton? Tip B300, de exemplu si armat cu plasa, nu?

Attached Files



#9
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Eu am balcon de 2.1 x 6m. In prima iarna tragea frigul din casa de rupea. Dupa care am pus dedesubt 3 de extrudat si 10 de expandat (asta am avut prin curte) iar deasupra 3 de extrudat si sapa, armata
cu plasa de 4 si facuta de mine, fara rabat la ciment. Se vede la termostat ca nu mai fuge asa multa caldura din casa. Din lipsa de fonduri, hidroizolatia actuala e doar iarna, o folie de plastic, in rest ploua de 6 ani pe ea. La anul sper sa pun si eu gresie. Ma mai gandeam la varianta cu membrana bituminoasa + un strat de pietricele albe de vreo 2cm dar nu stiu daca vara cand sint 45 de grade afara si smoala se topeste, daca nu voi perfora membrana cu pietricelele atunci cand ies pe balcon.

#10
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

 Deltabiturbo, on 26 aprilie 2018 - 20:19, said:

Din pacate nu pot pune deasupra placii balconului, polistiren mai gros de 3 cred.
Pune cat de gros poti. XPS obligatoriu. Ai o punte termica de toata frumusetea (ceea ce e rau Posted Image ), vezi mai sus la Meister caz real.

 Deltabiturbo, on 26 aprilie 2018 - 20:19, said:

Sub placa, as putea pune un expandat de 10, de exemplu.
Perfect, nu uita de laterale si sa pui cateva dibluri.

 Deltabiturbo, on 26 aprilie 2018 - 20:19, said:

Ma ingrijoreaza sapa, da, ca deja s-a crapat odata incat e nevoie sa o dau jos (vezi poze atasate)
Si betonul se va crapa la un moment dat, depinde de maimulti factori. E armata sapa?

 Deltabiturbo, on 26 aprilie 2018 - 20:19, said:

La beton armat de referi la un beton facut ca si pentru o placa de beton? Tip B300, de exemplu si armat cu plasa, nu?
Cred ca B250 poti face maxim la betoniera acasa. Oricum, ce iasa si aramat cu plasa. Nu mai pleaca de acolo.

 Meister, on 27 aprilie 2018 - 06:05, said:

La anul sper sa pun si eu gresie. Ma mai gandeam la varianta cu membrana bituminoasa + un strat de pietricele albe de vreo 2cm dar nu stiu daca vara cand sint 45 de grade afara si smoala se topeste, daca nu voi perfora membrana cu pietricelele atunci cand ies pe balcon.
Poti incerca si varianta unui mortar hidroizolant. pe langa asta e foarte important adezivul de gresie, gresia sa fie de exterior si chitul de rosturi.
https://www.dedeman....25-kg/p/6001273
https://www.dedeman....25-kg/p/5007507

Edited by bobitzaaa, 27 April 2018 - 08:07.


#11
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 bobitzaaa, on 26 aprilie 2018 - 14:42, said:

Eu asa am in cap acum, posibil cu XPS de 8. Peste hidro pui gresie de exterior cu adeziv flexibil (CM17 de exemplu), rosturile tot cu CM 17 sau cu un chit de exterior hidroizolant. Picuratoare obligatorii. Daca te ingrijoreaza sapa, toarna beton armat.
Completare: sa te asiguri ca adezivul acopera complet gresia, sa nu lasi goluri de aer sub gresie.

#12
Deltabiturbo

Deltabiturbo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.08.2016

 Meister, on 27 aprilie 2018 - 06:05, said:

Eu am balcon de 2.1 x 6m. In prima iarna tragea frigul din casa de rupea. Dupa care am pus dedesubt 3 de extrudat si 10 de expandat (asta am avut prin curte) iar deasupra 3 de extrudat si sapa, armata
cu plasa de 4 si facuta de mine, fara rabat la ciment. Se vede la termostat ca nu mai fuge asa multa caldura din casa. Din lipsa de fonduri, hidroizolatia actuala e doar iarna, o folie de plastic, in rest ploua de 6 ani pe ea. La anul sper sa pun si eu gresie. Ma mai gandeam la varianta cu membrana bituminoasa + un strat de pietricele albe de vreo 2cm dar nu stiu daca vara cand sint 45 de grade afara si smoala se topeste, daca nu voi perfora membrana cu pietricelele atunci cand ies pe balcon.


Balconul e in consola sau sprijinit (ma gandesc ca sprijinit..)?

Sapa care ai facut-o ce fel de compozitie e: semiuscata sau umeda? daca e umeda, are si balast..?

Hidroizolatie vara/toamna/primavara nimic? e izolata casa?

Multumesc!

 Kendo, on 27 aprilie 2018 - 11:53, said:

Completare: sa te asiguri ca adezivul acopera complet gresia, sa nu lasi goluri de aer sub gresie.

Neaparat Posted Image

Merci

 bobitzaaa, on 27 aprilie 2018 - 08:06, said:

Pune cat de gros poti. XPS obligatoriu. Ai o punte termica de toata frumusetea (ceea ce e rau Posted Image ), vezi mai sus la Meister caz real.


Perfect, nu uita de laterale si sa pui cateva dibluri.


Si betonul se va crapa la un moment dat, depinde de maimulti factori. E armata sapa?


Cred ca B250 poti face maxim la betoniera acasa. Oricum, ce iasa si aramat cu plasa. Nu mai pleaca de acolo.


Poti incerca si varianta unui mortar hidroizolant.

Sapa care a fost turnata initial a avut armare cu fulgi, nu cu plasa.
E sapa semiuscata, turnata cu pompa, pur si simplu peste polistiren (nelipit de placa).
Acum vreau sa fac cum e mai bine..
Vazand rezultatul initial, acum ma intreb: sapa semiuscata este OK pt exterior? se poate arma?
Sau e nevoie de sapa umeda sau beton armat cu armare cu plasa?
Cum e mai ok?

Mortarul hidroizolant e in loc de hidroizolatie?

#13
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Balconul este sprijinit de 2 stalpi. A fost o idee proasta sa fac balcon, chiar nu stiu ce a fost in mintea mea. Pe partea pe care nu am balcon n-am probleme cu frigul. Casa e super izolata, doar balconul si scara de la intrare "le-am uitat". Mai trebuie sa mai pun pe lateralele balconului o fasie de 2-3cm, sa nu zic ca nu am pus. Sapa am facut-o la malaxor, nu mai stiu reteta, parca 2-3 galeti nisip si una ciment. Polistirenul nu l-am lipit de placa, nu m-a dus mintea. In schimb am lasat pe suprafata de 12mp cam 2mp de goluri aleatoare in polistiren sa mai faca sapa priza cu placa, ma gandeam sa nu o ia la vale la un moment dat.
Hidroizolatie am incercat in primul an cu o chestie lichida de o intinzi cu pensula, nu mai stiu de care Ceresit pt baie de-mi mai ramasese. Dupa 2 ani s-a cojit si a zburat toata prin curte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate