Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Recomandare tractor nou 40000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
georgecosmin98

georgecosmin98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.11.2017
Buna ziua!

Vreau sa cumpar un tractor nou. Ma intereseaza in primul rand fiabilitatea, doar cu cabina.

Putere undeva sub 70 de cai, nu am nevoie de mai mult.

Tractorul o sa fie folosit intr-o zona de dealuri, in mare parte in pomicultura, dar nu exclud aratul, frezat,etc.

Buget 40000 euro


Momentan am ca variante :

New Holland T4S.55 CAB

Case Farmall 55A

sau alte tractoare sub 70 de cai care se pot gasi pe site-ul afirului (https://bdpr.afir.info/)

Multumesc anticipat!

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Farmall si T4 sunt acelasi drac. Din ce se aude in piata nu stau cel mai bine la fiabilitate.

Eu ti-as recomanda un Kubota (japan) 8540 sau 9540 daca mai gasesti - eventual varianta narrow, daca il folosesti la pomicultura. Sau M5091/narrow.

Edited by florinel, 25 April 2018 - 17:45.


#3
creative_guy

creative_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.04.2018
Kubota M8540
Massey Ferguson 3650s

#4
georgecosmin98

georgecosmin98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.11.2017

 florinel, on 25 aprilie 2018 - 17:33, said:

Farmall si T4 sunt acelasi drac. Din ce se aude in piata nu stau cel mai bine la fiabilitate.

Eu ti-as recomanda un Kubota (japan) 8540 sau 9540 daca mai gasesti - eventual varianta narrow, daca il folosesti la pomicultura. Sau M5091/narrow.

Mersi de replay!

Nu am nevoie de tractor narrow, cu unul normal am loc mai mult decat suficient printre pomi.

Conditia e sa se poata gasi pe site-ul afir (https://bdpr.afir.info) si sa nu depaseasca 70 de cp

Edited by georgecosmin98, 25 April 2018 - 18:06.


#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Pai, de pe afir:
- KUBOTA M6060-C
Puterea motorului(CP): 66
31710 €
Daca e neaparat sa fie pana in 70cp. In banii tai poti lua si de putere mai mare, insa banuiesc ca e vorba de ceva proiect si e specificata puterea maxima.

#6
georgecosmin98

georgecosmin98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.11.2017
Da, nu am voie sa depasesc 70 de cp pentru suprafata mea. Nici nu am nevoie sa fiu sincer (momentan am un utb 445DT care isi face treaba), deci un tractor pe la 60-70 de cp e mai mult decat suficient.

E destul de tentant acest Kubota (chiar daca spre rusinea mea nu am auzit de aceasta marca pana acum)

#7
georgecosmin98

georgecosmin98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.11.2017
Eu inca mai astept recomandari. Kubota par destul de ok, vad ca pe forumurile din afara sunt destul de laudate.

Piesele de schimb se gasesc usor? Sunt mai scumpe ca la JD/NewHolland/Claas/Case/Massey?

#8
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Glumetii sa se reorienteze spre alte pasuni.

#9
georgecosmin98

georgecosmin98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.11.2017
M-am interesat, am sunat la reprezentanta si am aflat ca encartamentul e putin cam mic (~1.6m) pe cand un john deere 4066m are aproape 2 m.

Momentan sunt in ceata si nu stiu exact ce sa fac. Ce imi recomandati? Pentru o zona de deal (subcarpatica) e prea mic encartamentul tractorului Kubota?

#10
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Pentru un tractor de 70cp e sufucient ecartamentul de 160cm. Nu vor fi probleme chiar daca lucrezi zone de deal. Un ecartament de 200cm ai la un tractor peste 200cp.
La 40000euro poti sa iei aproape orice marca de tractor agricol de 70cp.
Uitate si la mccormick sau landini sint destul de fiabile, mai important e sa ai service bun, mai ales la utilaj nou.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate