Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Credit nevoi personale VS descoperire de cont

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011
Am nevoie de un imprumut relativ mic (8000 ron) si am vorbit cu cei de la BRD (unde incasez salariu) despre optiuni...

Un credit de nevoi personale sau descoperire de cont. Insa nu a reusit nimeni din cele 3 persoane cu care am vorbit sa ma lamureasca cum functioneaza dobanda pt o descoperire de cont pe langa altele(la 3 salarii luate in avans cat trebuie platit minim pe luna, pe ce perioada).


Ce este mai avantajos in situatia mea?

#2
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Descoperire de cont.
Comisionul e mai mic și se calculează în funcție de debit.

E ca un fel de card de credit, dacă nu ești pe minus, nu plătești nimic.

Edited by pexCom, 25 April 2018 - 16:51.


#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
la descoperirea de cont probabil ca dobanda este de cateva ori mai mare decat la credit. deci daca tu intrebi care ar fi suma minima lunara de platit la descoperirea de cont... mai bine mergi pe credit.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
La credit, brd are undeva spre 9% dobanda, rata fixa.
La descoperit in general e mult mai mare, daca insa te-a trimis firma cu salariul la ei, e posibil sa fi negociat si ceva avantaje pentru salariati.

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Descoperire de cont, daca angajatorul tau a negociat o dobanda preferentiala mai mica decat cea la un credit standard.  De exemplu fostul meu angajator, negociase cu Bancpostul o dobanda de 4,5% pe an pentru o descoperire de cont, dobanda pentru credit era de 8-9% in cazul in care incasai salariul la ei. Acum vezi care este mai avantajos pt tine, la banca ar trebui sa ti se dea toate detaliile.

Edited by baribalu, 25 April 2018 - 17:03.


#6
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Intereseaza-te ce conditii a negociat angajatorul tau cu banca. Eu de exemplu la fostul angajator am avut o dobanda preferentiala de 6% si maxim 6 salarii la descoperire. Asta a fost acum vreo doi ani. Oricum cred ca mai peste tot dobanda la descoperire e mai mica decat cea de la un credit.

#7
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011
Firma are contract cu ING insa am optat sa pastrez contul meu cu BRD. Nu m-am dus la ING ca nu voiam sa ma complic cu 2 conturi.

Tipa cu care am vorbit la BRD mi-a marturisit ca habar nu are cum functioneaza descoperitul de cont si n-a fost in stare sa ma puna in legatura cu altcineva sa-mi explice.

Edited by progressiveM, 25 April 2018 - 18:43.


#8
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009

 progressiveM, on 25 aprilie 2018 - 18:43, said:

Tipa cu care am vorbit la BRD mi-a marturisit ca habar nu are cum functioneaza descoperitul de cont si n-a fost in stare sa ma puna in legatura cu altcineva sa-mi explice.
Epic! Fugi de sucursala aia cat poti de tare. Si nu te uita inapoi.....

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007
din punctul meu de vedere, descoperitul de cont se obtine mai usor, uneori are si dobanda mai mica, dar, banii se pun mult mai greu la loc, pentru ca nu exista obligativitatea ratelor, luna asta punem mai putin , luna viitoare avem alte prioritati si nu punem deloc, etc, etc.si asa ajungem sa platim dobanda permanenta la o descoperire facuta acum 10 ani, daca era credit era de mult achitat, iar suma totalaa a dobanzii platite era mai mica. iti spune unul care a avut descoperire de cont si nu-i mai trebuie.

#10
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Am avut descoperire la BRD . Ani de zile  Pana recent,  si tot pe softpedia,  am aflat ce dezavantalos era de fapt ca dobanzi si comisioane .L-am achitat integral si gata cu el, am doar banii mei pe card .
Mai repede iei credit ca e mai avantajos .

#11
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
In principiu ai pe langa salariu o limita maxima pana la care ai putea sa scoti bani si o anumita dobanda. Acea dobanda se aplica la suma pe care tu o ai lipsa din descoperire. Diferenta dintre brd si ing (nu stiu daca mai e valabila acum) este ca la ing trebuie sa ai in cont in fiecare luna o anumita suma calculata de banca pe care apoi o poti scoate. La brd nu era treaba asta, in momentul in care iti intrau banii in cont opreau dobanda si cam aia era.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 progressiveM, on 25 aprilie 2018 - 16:46, said:

Am nevoie de un imprumut relativ mic (8000 ron) si am vorbit cu cei de la BRD (unde incasez salariu) despre optiuni...

Un credit de nevoi personale sau descoperire de cont. Insa nu a reusit nimeni din cele 3 persoane cu care am vorbit sa ma lamureasca cum functioneaza dobanda pt o descoperire de cont pe langa altele(la 3 salarii luate in avans cat trebuie platit minim pe luna, pe ce perioada).


Ce este mai avantajos in situatia mea?
e mai avantajoasa varianta cu dobanda cea mai mica :)

overdraft-ul (aka descoperire de cont) e tot un credit. avantajul e ca poate fi folosit usor de mai multe ori (nu stai de fiecare data sa plimbi hartii si cereri), dezavantajul e ca dobanzile sunt (in general) mai mari decat la creditele normale.
dobanda la overdraft functioneaza fix ca la orice alt credit. de obici ai o suma minima care trebuie depusa lunar (majoritatea cer 5% din suma folosita, minim 50 lei).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate