Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Artar care nu a infrunzit inca...

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Salutare, am si eu o problema cu un artar.
Am cumparat 2 anul trecut, sunt relativ marisori (cred ca sunt in anul 4, dar nu stiu sigur), sunt Crimson King, luati in ghivece mari. Erau deja in vegetatie cand i-am luat , i- am plantat si au crescut ceva anul trecut.
Acum numai unul are frunze, celalat doar muguri, si acestia nu par sa creasca (evident, celalat are deja frunze). I-am desfacut un mugure, e verde inauntru, se vede in foto. Banuiesc ca de la ultimul inghet, erau inmuguriti toti cand a dat ultima zapada.

Moare ? E dus ? O mai fi vreo speranta ?
Multumesc pentru raspunsuri...

Attached Files



#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Ciupește un pic coaja de pe tulpină jos, mai spre bază. Dacă e verde dedesubt, mai sunt șanse.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 denache, on 24 aprilie 2018 - 17:22, said:

Salutare, am si eu o problema cu un artar.
Am cumparat 2 anul trecut, sunt relativ marisori (cred ca sunt in anul 4, dar nu stiu sigur), sunt Crimson King, luati in ghivece mari. Erau deja in vegetatie cand i-am luat , i- am plantat si au crescut ceva anul trecut.
Acum numai unul are frunze, celalat doar muguri, si acestia nu par sa creasca (evident, celalat are deja frunze). I-am desfacut un mugure, e verde inauntru, se vede in foto. Banuiesc ca de la ultimul inghet, erau inmuguriti toti cand a dat ultima zapada.

Moare ? E dus ? O mai fi vreo speranta ?
Multumesc pentru raspunsuri...

Nu. Pomul pare verde... o sa faca si frunze la un moment dat...

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai rabdare. Nu toate exemplarele din aceiasi specie infrunzesc in acelasi timp.

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am arțari mari si abia daca au muguri. Asa e in fiecare an: le ies frunzele mai tarziu decat la alti copaci. Bine, conteaza si zona unde stai. La mine a fost foarte frig pana in urma cu o saptamana. Smochinul, de exemplu, nu da nici un semn de viata dar exact asa a fost si anul trecut. In schimb, vișinul, prunul si cireșul au deja frunze. Aronia a facut ciorchinasi.
Iar in legatura cu arțarii, stii ce mizerie fac? Si la începutul verii dar si toamna. Vara fac niste matzishori care la un moment dat cad si trebuie sa sa stai tot timpul cu matura iar toamna le cad semințele care au si un fel aripa. Zboară si intra peste tot, oricât ai matura tot mai gasesti . Uite, asa arata.

Attached Files



#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ce-ti mai fac arțarii?  La mine au înflorit si a si inceput sa curgă mizeria de matzisori din ei. Daca nu ar fi fost copaci maturi care dau o umbra foarte buna, cred ca i-as fi înlocuit cu altceva

#7
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Din pacate artarul s-a uscat pe parcursul verii. Acum am o gaura in gradina, trebuie pus altul. Este o perioada buna, sau sa stau pana in primavara ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate