Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Curs robor - Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#415
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Robor 8% plus 2% dobanda o sa platim un credit prima casa cu 10% dobanda.
E enorm....in ritmul asta se dubleaza ratele garantat...Stau si ma intreb oare ce o sa faca bancile cu casele romanilor care nu mai pot plati ratele dublate?

#416
woof

woof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 18.03.2006
În concluzie, AM BE-LI-...T-O !!! Scapă cine poate.

#417
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 juannn, on 30 iulie 2022 - 02:28, said:

Stau si ma intreb oare ce o sa faca bancile cu casele romanilor care nu mai pot plati ratele dublate?


O sa le vanda la licitatie ca si pana acum.

#418
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Asta înseamnă criza imobiliara și întrarea în recesiune garantat.

#419
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Or să facă concesii, intre a nu lua nimic sau a lua mai putin.

#420
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Asta puteau face de acum. Creditarea tot scade dar roborul creste. Diferenta de dobânda între depozite și credite este suficient de mare dar băncile și statul tot cresc artificial roborul.

#421
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003

Quote

BNR: Creditarea privată s-a majorat în iunie cu 17,5% an/an, la un sold total de 352,8 miliarde lei. Împrumuturile în lei au crescut cu 19%, iar cele în valută cu 13,7%
https://www.zf.ro/ba...n-sold-21030484


Creditarea nu scade inca iar statul nu creste artificial ROBOR-ul, BNR creste dobanda cheie pentru ca avem inflatie galopanta (>15%). Vineri va fi o noua crestere de la BNR, deci toate dobanzile comerciale vor creste in continuare.

#422
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007
Si totusi de ce mai stati pe ROBOR? Trebuia sa fiti de multa vreme deja pe IRCC ...

#423
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Si ircc creste ca fat frumos, nu e ca si cum nu ar urmari de la mica distanta roborul. Trecerea pe ircc e doar prelungirea agoniei.

#424
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

 abac, on 04 august 2022 - 16:19, said:

Si ircc creste ca fat frumos, nu e ca si cum nu ar urmari de la mica distanta roborul. Trecerea pe ircc e doar prelungirea agoniei.
Da, dar nu va creste la fel de mult. Va ramane cu vreo 2 puncte sub probabil ... ceea ce totusi e ceva.

#425
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Cine zice ca o sa ramana 2 puncte sub? Este o presupunere. Este o mica economie acum, dar din cate stiu, odata ce ai trecut de la robor la ircc nu mai poti sa treci inapoi. Daca creste ircc peste robor?

#426
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Cred că s-a mai scris dar reiau pentru că văd că unii nu cunosc diferența dintre ROBOR și IRCC.

ROBOR se bazează pe dobânda pe care băncile O CER pentru banii pe care îi împrumută altor bănci. Toate băncile din România stabilesc zilnic ce dobândă CER pentru banii pe care îi dau altor bânci. Din toate aceste dobânzi se dau la o parte dobânda cea mai mare și cea mai mică, iar din restul se face o medie - media aia este ROBOR - care reprezintă dobânzile CERUTE.

Mai departe, într-o zi, chiar dacă banca X cere dobândă de 8 % (să zicem) în practică este posibil să dea banii cu o dobândă efectivă de 7,5% sau cu 7% (deci o dobândă mai mică). pentru că dobânzile astea se mai negociază. Pe de altă parte este posibil ca banca X să dea împrumut 1 mil de lei cu dobândă de 7% iar banca Y să dea 100 mil. de lei cu dobândă de 6 %.
IRCC reprezintă o medie ponderată care se calculează ținând cont de tranzacțiile EFECTIVE dintre bănci - deci de dobânzile la care EFECTIV s-au dat banii și sumele date.
IRCC se calculează zilnic iar IRCC trimestrial este media IRCC - urilor din toate zilele lucrătoare.

IRCC trimestrial care este luat în calcul la credite se calculează cu o întârziere de maxim 2 trimestre - adică acum în trimestrul III este valabil IRCC din trimestrul I

Din cele de mai sus decurg, în principiu, următoarele concluzii :
-dacă ROBOR este relativ stabil, cu variații extrem de mici, IRCC va fi în apropierea acestuia, dar ceva mai mic - pentru că în mod evident este extrem de puțin posibil ca băncile să dea împrumuturi cu dobânzi mai mari decât cele pe care le cer;
-dacă ROBOR crește, cum este acum, IRCC va fi mai mic - pentru că ROBOR este la zi, în timp ce IRCC este cu două trimestre în urmă, când ROBOR era mai mic și implicit dobânzile la care se împrumutau băncile erau mai mici;  
-dacă după o perioadă stabilă ROBOR scade IRCC va fi mai mare, deoarece ROBOR este la zi, în timp ce IRCC este cu două trimestre în urmă

#427
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007
Exact, din motivele expuse mai sus de spider, IRCC va fi mai mic decat ROBOR (la valoarea ZILEI). A, ca e in urma cu cateva luni si poate fi mai mare decat ROBOR atunci cand ROBOR scade, asa e, dar in medie, pe 30 de ani sa zicem, media IRCC-ului va fi mai mica decat media ROBOR. De aia IRCC e preferabil.

Acum sigur, IRCC va creste si el semnificativ in urmatoarele trimestre pentru ca trebuie sa recupereze din distanta fata de ROBOR, dar daca sa zicem ROBOR se stabilizeaza la 9, ma astept ca IRCC sa se stabilizeze dupa cateva luni pe la 7.5 ... deci un ROBOR + 2% va fi mai prost pe termen lung decat un IRCC + 2.5%. Asa ca, daca puteti, treceti la IRCC. Va creste si el, dar nu la fel de mult.

#428
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
De ce sa treci la ircc acum? Merita trecut doar după ce se potolește inflația, astfel doar amâni cu câteva luni creșterea ratelor.

#429
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 MicroEdge, on 06 august 2022 - 15:23, said:

De ce sa treci la ircc acum? Merita trecut doar după ce se potolește inflația, astfel doar amâni cu câteva luni creșterea ratelor.


Pai salvatul a catorva sute de lei pana vine ircc-ul din urma nu e chiar putin lucru. Problema e daca se umfla ircc-ul mai tare decat robor. Sau daca robor o ia in jos si ircc ramane cateva luni in urma si platesti dobanda in plus lunile alea, ca nu mai poti trece inapoi la robor odata ce ai facut schimbarea. Un lucru e rigur, cativa ani buni si multi dobanzile vor ramane sus ca sa stavileasca inflatia.

Expertii imobiliari din strainezia prognozeaza ca pe la finalul anului 2024 o sa vedem scaderi de preturi in imobiliare cu 15-20%. Eu zic ca o sa vedem mai devreme.

Edited by abac, 06 August 2022 - 17:06.


#430
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 abac, on 06 august 2022 - 17:05, said:

........................................
Expertii imobiliari din strainezia prognozeaza ca pe la finalul anului 2024 o sa vedem scaderi de preturi in imobiliare cu 15-20%. Eu zic ca o sa vedem mai devreme.

Sa zicem că am un apartament în București care ar putea fi vândut astăzi cu 100.000 de euro - adică apartamentele similare din zona respectivă s-au dat cam cu 100.000 de euro.
La apartamentul âla intreținerea  + impozitul mă costă maxim vreo 2500 de lei pe an - adică 500 de euro.
Mă gândesc să îl vând, îl scot la vânzare, nu îl cumpără nimeni și aștept vreo 8 - 9 luni, astfel că ajungem în luna aprilie - mai la anul.

De ce la anul aș scădea 20 % din preț, adică 20.000 de euro - adică să cer doar 80.000 de euro în loc de 100.000 euro ????
Apartamentul mă costă 500 de euro pe an - de ce aș scădea din preț 20.000 de euro ??????
Presupunând că toată criza va dura 7 - 8 ani asta înseamnă un cost de 4.000 de euro dar peste 8 ani dacă îl dau cu 100.000 de euro înseamnă că am pierdut doar 4 % și nu 20 % - deși peste 8 ani poate îl dau cu 120.000 de euro și de fapt sunt în câștig.

Că vor fi unele scăderi de prețuri - este posibil - însă la cei care oricum aveau prețurile umflate, cum ar fi unele blocuri noi unde se cere pe un apartament 120 - 140.000 de euro deși pretul pentru construit este probabil la jumătate - da, acolo poate să scadă 20 % și o să aibă profit de 50 - 60 %, nu o să mai aibă 80-100 %.
Că poate unul care vrea să plece în străinătate și nu îl mai interesează va da mai ieftin ca să plece sau unii vor avea alte probleme - iar este posibil, dar câte astfel de situații pot să fie ?

Deci părerea mea este că pe termen scurt de 1 - 2 ani în niciun caz nu vor fi scăderi cu 20 % a tuturor preturilor apartamentelor/caselor de vânzare.
Mai mult de atât cine știe - este complicat de spus ce va fi cu războiul, cu inflația, cu pretul la energie/combustibul etc.

#431
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 spider8, on 06 august 2022 - 17:38, said:


Sa zicem că am un apartament în București care ar putea fi vândut astăzi cu 100.000 de euro - adică apartamentele similare din zona respectivă s-au dat cam cu 100.000 de euro.
La apartamentul âla intreținerea  + impozitul mă costă maxim vreo 2500 de lei pe an - adică 500 de euro.
Mă gândesc să îl vând, îl scot la vânzare, nu îl cumpără nimeni și aștept vreo 8 - 9 luni, astfel că ajungem în luna aprilie - mai la anul.

De ce la anul aș scădea 20 % din preț, adică 20.000 de euro - adică să cer doar 80.000 de euro în loc de 100.000 euro ????
Apartamentul mă costă 500 de euro pe an - de ce aș scădea din preț 20.000 de euro ??????
Presupunând că toată criza va dura 7 - 8 ani asta înseamnă un cost de 4.000 de euro dar peste 8 ani dacă îl dau cu 100.000 de euro înseamnă că am pierdut doar 4 % și nu 20 % - deși peste 8 ani poate îl dau cu 120.000 de euro și de fapt sunt în câștig.

Că vor fi unele scăderi de prețuri - este posibil - însă la cei care oricum aveau prețurile umflate, cum ar fi unele blocuri noi unde se cere pe un apartament 120 - 140.000 de euro deși pretul pentru construit este probabil la jumătate - da, acolo poate să scadă 20 % și o să aibă profit de 50 - 60 %, nu o să mai aibă 80-100 %.
Că poate unul care vrea să plece în străinătate și nu îl mai interesează va da mai ieftin ca să plece sau unii vor avea alte probleme - iar este posibil, dar câte astfel de situații pot să fie ?

Deci părerea mea este că pe termen scurt de 1 - 2 ani în niciun caz nu vor fi scăderi cu 20 % a tuturor preturilor apartamentelor/caselor de vânzare.
Mai mult de atât cine știe - este complicat de spus ce va fi cu războiul, cu inflația, cu pretul la energie/combustibul etc.


Pai nu stiu, daca ramai fara job si nu mai ai ce manca si nu poti sa mai platesti apartamentul ce faci?

#432
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 abac, on 06 august 2022 - 17:39, said:

Pai nu stiu, daca ramai fara job si nu mai ai ce manca si nu poti sa mai platesti apartamentul ce faci?

Păi să vedem ce putem face și în acest sens citim de pe pagina unei bănci - să spunem Raiffeisen Bank :

OUG 90/2022
1. Ce prevede OUG privind posibilitatea amanarii ratelor la banci?
Ratele pot fi amanate, pentru o perioada cuprinsa intre minim o  luna si  maximum 9 luni, ratele clientilor (persoane fizice si companii) care au fost afectati financiar de situatia generata de criza actuala (efecte directe sau indirecte cauzate de criza energetica si de razboiul dintre Rusia si Ucraina).

Clientii trebuie sa indeplineasca conditiile de eligibilitate mentionate la pct.3 de mai jos.
Debitorii pot beneficia o singura data de suspendarea obligatiilor de plata pentru fiecare imprumut acordat
pana la data de 30 aprilie 2022.”

Deci dacă rămâi fără job suspenzi plata ratelor, mănânci pateu cu pâine , te rogi de părinți, de rude, de prieteni și încerci să găsești alt job.
Cred că este evident că dacă la anul în luna aprilie va fi extrem de rău se va prelungi posibilitatea de suspendare a plății ratelor - deci mănânci în continuare pateu cu pâine și cauți job, pentru că dacă vinzi apartamentul cu 20% mai puțin decât l-ai luat ar fi practic dai banii înapoi la bancă și rămâi pe străzi.

Iarăși cred că este evident că dacă ai un apartament în București (de ex.) și pierzi job-ul, acolo ai șanse mult mai mari să găsești alt job - mult mai mari decât în Vaslui să zicem sau în Botoșani, deci nu ai de ce să vinzi apartamentul cu 20 % mai puțin și să pleci de acolo înapoi la părinți

Eu înțeleg că sunt oameni cum probabil ești și tu care așteptați de vreo 2 - 3 ani să scadă prețurile cu 20 - 30 % dar asta se poate întâmpla doar dacă ar fi o catastrofă economică pentru că nimeni nu scade prețul cu 20-30 % într-un an decât dacă este o catastrofă - adică da, voi vă veți lua apartamentul dorit cu 20 % mai ieftin, dar totul în jur se va prăbuși, ceea ce nu este de dorit - hai să ne dorim să ne fie tuturor bine și să plătim prețul de acum, fără să ne dorim ca unora să le fie rău pentru a ne putea noi lua un apartament mai ieftin.  

Edited by spider8, 06 August 2022 - 18:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate