Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Memorare programe tv !

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Va salut, detin un tv crt clayton prin televiziune analogica si aveam grila de programe in ordinea de odinioara "tvr1, tvr2,. protv, antena1...etc"cred ca stiti la ce ma refer :)
Faza e ca cei de la cablu au bagat canale noi pe frecventele respective, si anume in loc de tvr1 pe PRO1 este canalul TLC, ceea ce vreau eu sa stiu este daca pot face ceva sa memorez canalele in ordinea cum au fost, aseara am dat o scanare automata si a gasit in jur de 50 canale, in trecut fiind doar 45.:)
Ideea e ca as vrea sa le memorez fara sa mai stau sa le iau la rand, exista vreo posibilitate sa fac asta sau trebuie sa le reiau "manual" timp de cateva zeci de minute?
Multumesc anticipat ! :)

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Manual

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Presupun ca te referi la UPC, ca ei au modificat frecventele ieri. Daca vrei postul X pe canalul 1, Y pe canalul 2, etc, va trebui sa faci manual, altfel vei avea ordinea frecventelor receptionate de televizor.

LE: daca timpul e o problema, incepe cu cele pe care le vizionezi mai des si modifici in 5-10 minute zilnic. In principiu, cele pe care nu le urmaresti vor ramane la coada.

Edited by Pololica, 24 April 2018 - 10:38.


#4
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View PostPololica, on 24 aprilie 2018 - 10:36, said:

Presupun ca te referi la UPC, ca ei au modificat frecventele ieri. Daca vrei postul X pe canalul 1, Y pe canalul 2, etc, va trebui sa faci manual, altfel vei avea ordinea frecventelor receptionate de televizor.
Nu direct la UPC...este o firma ce preia posturile de la ei daca nu ma insel :)) oricum tot UPC este cu cateva canale in minus./- :)

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stiu ca UPC e redifuzor (cum e RDS, Telekom, Orange, etc), dar au modificat ieri frecventele si de asta am mentionat de ei.

Cand mi-am facut niste modificari la cablajele din casa si am schimbat aparatura (am dat un DVR pe un CI+), tehnicienii care au facut instalarea mi-au zis ca UPC "redifuzeaza" posturile TV pe alte frecvente decat cele pe care le receptioneaza. Deci, daca Pro TV emite pe 150MHz, in reteaua UPC va fi pe frecventa pe care o vor considera optima (teoretic). In digital, nu sunt probleme (pe DVB-C), doar pe analog au fost reordonate canalele.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
TV-ul are optiunea de a salva lista de canale pe stick? Daca DA, e simplu. O reordonezi in pc. Daca NU, doar manual.

#7
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
CRT cu usb nu am vazut.

#8
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
La manual cu telecomanda si multa rabdare .

#9
ATrica

ATrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.04.2009
Salutare !

Am abonament UPC si azi m-am trezit fara o gr0aza de canale.
AM recautat canalele pe un TV Horizon Smart si a gasit corect o groaza de canale.

Am cautat similar pe un SAMSUNG SMART si nu gaseste canale uzuale gen Antena 1, Prima ..
Am micsorat pasul (cred eu) de la 256 la 16 si rezultatul nu s-a schimbat.
Cum as putea seta cautarea automata sa-mi gaseasca toate canalele distribuite de UPC (Bucuresti)?
Sau cum as putea sa le editez manual ? Care sunt datele pt Antena 1, de exemplu ?

Orice sugestie / sfat / informatie utila este binevenita.

Va multumesc !

Alex

#10
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,228
  • Înscris: 22.02.2017
Cand dai cautare automata pune la frecventa 306 MHZ, modulatie 256 QAM, Symbol Rate 6900, iar la ID Retea pune ID-ul de retea ce se potriveste orasului tau : https://www.upc.ro/p...e _20170629.pdf

Spre exemplu pt Bucuresti e 31417.

Edited by ronuquet, 24 April 2018 - 20:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate