Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

60 km in 17 ore.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#1
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Nu, nu este despre fiare, este despre mult mai mult decit atit, este vorba despre un traseu montan pe timp de iarna, 60 km in 17 ore, imbracat in uniforma si cu arma in spate. Asta ca o scurta prezentare a problemei, urmeaza si intrebarea, oare ce ar trebui facut pt asta, ca si antrenament ?

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
un alt traseu, mai usor. de fapt mai multe alte trasee, mai usoare.

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Lilule,rezumat:montan,iarna,60 km.17 ore.----3,5 km/ora.Se poate,realizabil Fii mai explicit ce inseamna traseu montan.ex.:poteca existenta sau deschizator de poteca,carare virgina.

#4
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Inca nu am ajuns acolo, pe traseu dar din ce mi s-a explicat e iarna (adica posibil gheata) si montan, adica urci, totul in 17 ore, cei 60 de km si multi isi rup picioarele, e cel mult poteca iar frumusetea situatiei, e noapte (ok,lanterna).
"Ausbruch 60" , comemorarea iesirii din incercuire a armatei germano-maghiare dar nu ma luati acum politic 😅😅😅.

Edited by lil debul, 22 April 2018 - 18:21.


#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 lil debul, on 22 aprilie 2018 - 17:55, said:

60 km in 17 ore.
Doar Tibiu Useriu poate reusi o asemenea performanta

#6
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Ideea era daca acest traseu este realizabil dupa o pregatire de circa un an si cam ce trebuie facut.

#7
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,764
  • Înscris: 01.10.2002
Pe munte, mai mult de 20-30 km pe zi sunt cam greu de realizat. Si asta doar daca ai pregatire si poteca facuta. Daca dai de zapada afanata, poti sa faci doar cateva sute de m pe ora.

Edited by Wotan, 22 April 2018 - 18:24.


#8
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 YourFan, on 22 aprilie 2018 - 18:21, said:


Doar Tibiu Useriu poate reusi o asemenea performanta
Da, sa stii 😅😅😅.
Participa inclusiv femei .

 Wotan, on 22 aprilie 2018 - 18:23, said:

Pe munte, mai mult de 20-30 km pe zi sunt cam greu de realizat. Si asta doar daca ai pregatire si poteca facuta. Daca dai de zapada afanata, poti sa faci doar cateva sute de m pe ora.
Tu parca vorbeai germana ? Adica stii ce zic, Ausbruch 60, scrie totul pe site.

#9
droopy_ro

droopy_ro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.01.2018
E vorba de vointa, ce descri tu acolo e practic "examenul final" la o unitate de elita/forte speciale, iar ala vine dupa luni de zile de selectie unde de obicei raman 10/100 sau pe acolo ca procentaj. Nu cred ca exista un antrenament, ci doar multe antrenamente mici cum s-a zis mai sus, aclimatizare cu altitudinea, la care adaugi o vointa de fier si incaltari cat mai bune. Mai poti consulta si un medic inainte sa te apuci de nebuneli deastea sa te asiguri ca nu ai vreo boala ascunsa mai ales la inima.

Edited by droopy_ro, 22 April 2018 - 18:29.


#10
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 MikeSpike, on 22 aprilie 2018 - 18:04, said:

Lilule,rezumat:montan,iarna,60 km.17 ore.----3,5 km/ora.Se poate,realizabil
Pai cum, merge 17 ore non-stop fara pauza? Daca e traseu montan, s-ar putea ca viteza sa fie si mai mica pentru ca terenul e accidentat, sunt urcusuri, coborasuri, nu e ca mersul pe campie. Dupa 2-3 ore, cam incepi sa gafai...

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 lil debul, on 22 aprilie 2018 - 18:21, said:

Inca nu am ajuns acolo, pe traseu dar din ce mi s-a explicat e iarna (adica posibil gheata) si montan, adica urci, totul in 17 ore, cei 60 de km si multi isi rup picioarele, e cel mult poteca iar frumusetea situatiei, e noapte (ok,lanterna).
"Ausbruch 60" , comemorarea iesirii din incercuire a armatei germano-maghiare dar nu ma luati acum politic ������.

Nu poti sa urci 60km  ca nu ai unde. Traseul este realizabil cu o conditie fizica foarte buna. Trebuie sa te gandesti ca pe langa arma o sa ai si o ranita...cred..

PS:
http://www.divainboc...-trasee-bucegi/

Ca exemplu...
Date tehnice Marathon 7500
Lungime Proba Hobby: 45 km
Diferenta pozitiva de nivel: 3200 m
Timp limită concurs: 14h

Edited by bumpocbum, 22 April 2018 - 18:37.


#12
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Asta e un ultramaraton mai mic.
Trebui sa te pregatesti pentru maraton și sa alergi citeva maratoane.
Dacă terenul e ok pare a fi foarte realizabil.
Dacă e zăpada pina la genunchi sau teren dificil poate fi foarte greu.

#13
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Se merge, adica cred ca se si alearga si se trece prin puncte de control ca vorba aia, unii e bagabonti si se dedau la magarii 😅😅😅.
Treaba sta asa, in WW2 armata germano-maghiara incercuita reuseste sa scape si alearga 60 de km , pina da de liniile proprii, scapind de rusi, e o comemorare la care vreau sa particip.

#14
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,764
  • Înscris: 01.10.2002

 lil debul, on 22 aprilie 2018 - 18:26, said:

Adica stii ce zic, Ausbruch 60, scrie totul pe site.
http://kitorestura.hu/streckenplan/
Na, nu e chiar atat de montan. Primul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa investesti intr-o pereche de bocanci de calitate (Salomon. Lowa, Scarpa etc), precum si ciorapi pe masura.
Poti sa te antrenezi mergand la diversele alergari montane care au loc pe la noi, http://www.prosport....rail-i-16840078
Asa te vei antrena, si iti vei da seama la ce nivel esti.

Viel Erfolg, Kamerad!

#15
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Kamaradul saracu' trebuie sa alerge in uniforma, ca de aia e Kamarad si ghici ce, am fost sfatuit sa port ciorapi...purtati, daca ii iau de noi sau spalati proaspat mi-am phutut picioarele 😅😅😅.
Hai sa fie cu noroc si Hals und Beinbruch da' nu la propriu.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Topic aiurea fara sens. In plus de asta este gresita si aria.

#17
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 MembruAnonim, on 22 aprilie 2018 - 18:53, said:

Topic aiurea fara sens. In plus de asta este gresita si aria.
Si te tine cineva aici, sau cum ???
Fitnes, sport, ce e gresit, eu nu ma pregatesc de o competitie sportiva care pune accentul pe muschii picioarelor, spatelui inferior si pe capacitatea cardio-vasculara ?

A, stai, e cu nemti, e najpa.

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cat mai mult din echipament trebuie sa fie utilizat de mai multe ori . Daca apare oblilgatia purtarii echipamentului militar , este o problema . Este prost echilibrat si desi pare realizabil la inceput , solicita foarte tare dupa jumatatea traseului sau chiar mai repede . Eu ma antrenez pe trasee de creasta ( de obicei creasta Pietrei Craiului ) dar este foarte importanta tehnica . Nu ai voie sa gresesti , sa nu lungesti pasul , sa folosesti atatea schimbari de picioare cate sunt necesare , pentru ca orice pas mai mare decat trebuie va solicita meniscul sau alte ligamente ,care odata ce au fost abuzate devin instrumente de tortura la fiecare pas . Apare sigur si retentia de apa in organism si umflarea mainilor si picioarelor dupa un asemenea traseu . Trebuie sa ai grija sa mananci alimente bogate in proteine si vitamine si sa eviti sarea si alimentele acide care amplifica retentia . Pasi mici si incearca sa reduci pas cu pas hidratarea in prima faza ( a antrenamentelor ) . Pare  o contradictie dar nu este. Hormonii care echilibreaza necesarul de apa din organism au un prag stimul care se descopera prin antrenament . Eu pot face Creasta Pietrei Craiului de la turnu pana la Saua Funduri  cu un litru de apa fara sa ma resimt prea tare . Dar sunt bine reglat pentru ca nu beau niciodata apa in antrenamentele de Grappling sau BJJ care dureaza si doua ore si am inceput sa nu mai beau foarte multa nici dupa antrenamente . Apa este buna doar cu conditia sa poti sa si elimini excesul . Minerala necarbogazoasa este foarte buna .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate