Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Polo, fabia si altele

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MihaiiiGL

MihaiiiGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.10.2015
Salut. Sunt începător si până acum am condus un Megane 3 1.5, mașina familiei, pe o perioada de 2 luni, iar faptul că din toamnă trebuie să mă mișc cu mașina non stop până la facultate m-a adus în necesitatea de a cumpăra o mașină cu care să imi fac treaba. Eu sunt genul mai spartan în sensul că nu vreau sa bag mulți bani în mașină după ce o cumpăr, de aceea m-am orientat la niște mașini cunoscute pentru fiabilitatea lor (cel puțin așa se zice) precum polo sau Fabia. Bugetul e de maxim 3500 euro, deci e vorba de o mașină pana in 2007-2008. In mare parte, motorul nu îmi pasă ce potențe sportive are, mai ales ca 95% din timp o să o folosesc in oraș de aceea mă satisface și un motor de 1.2. În general as merge pe benzină deoarece șansele să se strice sunt mai mici, însă căutând pe net am găsit că motoarele pe benzină de la polo consumă mult ulei, mult însemnând că la unii papă si 1l la mia de km. Fabia am luat-o ca prima alternativa la polo, dar dacă aveți alte variante ar fi foarte apreciate. Mulțumesc

Edited by MihaiiiGL, 22 April 2018 - 13:09.


#2
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Daca iei Fabia, singurul motor pe benzina fiabil e cel de 1.4 16v. 1,2 si 1.4 mpi consuma ulei. Am o cunostinta care are Fabia 1.2 si a segmentat motorul anul trecut.
Eu am 1.4 tdi si de 6 ani n-am avut defect decat debitmetrul, mai mult prin oras circul si eu.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
1 LITRU LA 1000 km insemna vreo 20 de lei la 1000km.
Nu saracesti poate din atat. Fabia 1.2 nu e motorul ala in 3 cilindri? Si care ajunge sa bata multe dieseluri la zgomot?

#4
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Iar la 10 000 km ai deja 3 schimburi de ulei facute.

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
In banii astia iei un Sandero bunicel , daca zici ca nu ai pretentii , poate este cea mai buna optiune ! Si mai noua de 2008
un ex la intamplare :
https://www.autovit....html#a01b0af5bf
https://www.autovit....html#a01b0af5bf

Edited by Baxon, 22 April 2018 - 16:36.


#6
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
Pentru Fabia optez si eu,consum mic  de benzina, ulei nici pomeneala.Pentru intretinere,piesele nu sunt asa scumpe,
eu spre exemplu am acesta masina din atasament si sunt foarte multumit:
1,4MPI/AQW/2001 clasic

Pentru Fabia optez si eu,consum mic  de benzina, ulei nici pomeneala.Pentru intretinere,piesele nu sunt asa scumpe,
eu spre exemplu am acesta masina din atasament si sunt foarte multumit:
1,4MPI/AQW/2001 clasic

Attached Files



#7
Wizkhalilff

Wizkhalilff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2017
Daca spatiul interior nu este o problema recomand Peugeot 107/Citroen C1/Toyota Aygo (sunt aceeasi masina)
Consumul este nesimtit de mic, chiar si pe benzina. Dezavantajul e ca e destul de spartana si inghesuita dar in rest e o masina de oras excelenta cu piese ieftine, motorul este de 1L aspirat de la Toyota. aspirate japoneze = fiabilitate
Daca nu, poti gasi un Logan in mintile lui 1.6 sau 1.6 16v daca vrei ceva mai multi cai. Piese ieftine,gasesti pe toate drumurile orice ai nevoie.

Edited by Wizkhalilff, 22 April 2018 - 23:01.


#8
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Mai bine un logan/sandero ceva mai nou decat o Fabia din muzeul de istorie ....

#9
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
3500 de euro este un buget suficient pentru o mașina buna, fie că e compacta, fie că e de clasa mica.
Depinde f mult ce urmărești. Poți găsi o Astra G 1.6 benzina cu un confort , insonorizare și spațiu bun, dar cu un consum mare sau ceva de clasa mica (Clio, Fiesta, Colt, Fabia), fabricate undeva in jur de 2010, și rulate sub 100000 de km.
Dacă vrei o mașina inainte de toate fiabila , uita de mașinile europene. Îți recomand Yaris sau Colt. Șansele să ajungi cu ele in service sunt mai mici. Iar atunci când ajungi, nu e nevoie să îți vinzi casa ca sa le repari, așa cum spun legendele. Și îți zic asta din experiența.

Edited by LauCalin, 23 April 2018 - 07:44.


#10
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

View Posteu69, on 22 aprilie 2018 - 17:55, said:

Pentru Fabia optez si eu,consum mic  de benzina, ulei nici pomeneala.Pentru intretinere,piesele nu sunt asa scumpe,
eu spre exemplu am acesta masina din atasament si sunt foarte multumit:
1,4MPI/AQW/2001 clasic
aceeasi masina, acelasi motor am si eu la fabia,motor simplu 8 valve, numai ca e 2002 , limuzina.Subscriu la faptul ca nu papa ulei deloc la varsta asta, iar pretul la piese este decent.Atentie daca te orientezi la masina asta, sa nu aiba rugina la aripa fata jos, acolo e boala lor, sigur va fi dus si stalpul si capatul pragului.
Ca un sfat prietenesc sincer, masina nu e deloc economa la consumul de carburant.Cel putin motorizarea asta, celelalte nu cunosc , nu ma pronunt

Edited by aiptek, 23 April 2018 - 09:45.


#11
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View PostElcapoMafia, on 22 aprilie 2018 - 13:43, said:

...
Am o cunostinta care are Fabia 1.2 si a segmentat motorul anul trecut.
....

La cati kilometri rulati a fost nevoie de aceasta interventie ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate