Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Extractie de masea .Doare?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Doare tare cand iti scoate dentistul maseaua?Dar dupa ce ti-o scoti?Cat costa o extractie?

#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Depinde mult cât de bine îți face anestezia și câtă răbdare are dentistul să-și facă efectul. Poate să nu doară mai deloc sau destul de tare. Ce-i sigur e că după câteva ore doare destul de tare și vei avea nevoie de calmante suplimentare.

#3
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si cate unii le crapa in 3 înainte de a le scoate, in special dentistele ca nu au putere sa traga de ele. le crapa  cu o dalta si un ciocan. deci când da cu ciocanul te doare de mori... ai mare grija.

#4
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Simti o piscatura o secunda sau doua cand inteapa gingia cu anestezicul . Dupa ce amorteste poti sa dai cu dalta  in gura ca nu simti drept nimic frate .Pretul difera dupa cum ma gandesc in functie de oras sau medic .Eu stiu ca e intre 70 si 100 .

#5
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mai pune si radiografia vreo 80..trebuie să ai 200.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Ce radiografie ? Pentru ce ?

#7
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
asa te trimit, sa vada si ei radacina dintelui..

da pe mine m a trimis unu sa fac radiografie la ora 13 si cand m am întors era altul pe care nu l o interesat radiografia mea.. 😕

#8
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Mai nea sile, daca e extractie nu trebuie decat daca e rupta si ai schije in gingie .Mie nu mi-o trebuit sincer iti zic .Am facut cand aveam rupta bucata din ea.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
în zilele noastre măselele se repară li se scot nervii se reconstruiesc și când nu mai ai decât o rădăcină găunoasă în gură de abia atunci te gândești la extracție.schimbă medicul dacă cum ai căscat gura s-a gândit la extracție

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Doare al dreaq. Si injectia e a naibii. Si mai ales dupa ce trece anestezia, doareeeee, doareee......

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,534
  • Înscris: 16.03.2007
atunci e ok. treaca-mearga.. dupa sa te tii.

#12
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

 silesax, on 22 aprilie 2018 - 02:17, said:

si cate unii le crapa in 3 înainte de a le scoate, in special dentistele ca nu au putere sa traga de ele. le crapa  cu o dalta si un ciocan. deci când da cu ciocanul te doare de mori... ai mare grija.
Dute la un dentist solid,puternic mi-e mi-a scos doua masele fara probleme si nu am avut prea mari dureri dupa. La extractie nu simti mare chestie ca esti amortit tot. Dar tre sa tii tare, si dentistul sa fie tare si el.

Edited by SpeedDemon, 22 April 2018 - 07:41.


#13
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014

 silesax, on 22 aprilie 2018 - 06:32, said:

asa te trimit, sa vada si ei radacina dintelui..

da pe mine m a trimis unu sa fac radiografie la ora 13 si cand m am întors era altul pe care nu l o interesat radiografia mea.. 😕

Sile, si nu le-ai dus radiografia alora inapoi sa le ceri banii? :lol:

On: nu stiu daca doare, depinde de om, depinde de dinte. Dar poti sa-ti faci curaj cu un coniac inainte, am auzit ca unii asa fac.

#14
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NHH_xDEiqQI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Mi-am scos masea de minte, ca se rupsese o bucata din ea. Locatie: Bucuresti. Costuri: 25 lei radiografia, 150 lei extractia. Doctor: un barbat, sa aiba putere sa traga de ea, ca doctoritele ma anuntau ca trebuie operatie si ma costa minim 250 lei. Durere: intepatura cand a facut cele 3 injectii de anestezie. Dupa, nimic.

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu  doare. Mie mi-a scos maseaua o dentista cu decolteu generos  Posted Image ....A fost un vis frumos cand s-a chinuit mai bine de 40 de minute mai ales ca anestezia a fost foarte ok.  Mi-a parut rau ca a terminat asa repede..... ca tare isi mai invartea decoteul pe langa mine.  Mai ca imi venea sa o intreb daca nu mai trebuie scoasa  inca una Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 22 April 2018 - 08:56.


#17
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ajung si la extractive.Detartraj anu trecut martie-100 lei.Detartraj+extractie de ceva ciot de masea-250 lei anul asta martie.Tot eram anesteziat,am profitat docu.si eu.Sedat rau tare. 4,5 injectii cu ceva .....caina la sfarsit.Sangerare 5 min.Tigara de dupa 15 minute o tineam cu o mana si cu ailalta mana tineam,inchideam buzele(nu simteam nimic).Baut o tarie cu paiu.

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 PoeOvidiu, on 22 aprilie 2018 - 08:55, said:

Nu  doare. Mie mi-a scos maseaua o dentista cu decolteu generos  Posted Image ....A fost un vis frumos cand s-a chinuit mai bine de 40 de minute mai ales ca anestezia a fost foarte ok.  Mi-a parut rau ca a terminat asa repede..... ca tare isi mai invartea decoteul pe langa mine.  Mai ca imi venea sa o intreb daca nu mai trebuie scoasa  inca una Posted Image

Credeam ca sunt singurul la care i s-o sculat pe scaunul de la dentist Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate