Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ce s-ar intampla in cazul asta?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
@andu
Sau pe baza caldurii de afara vara sau iarna (in cazul in care e vorba de o subtanta simpla sau compus care are punctul de fierbere sub 0 grade sau umpic peste)

Edited by karax, 20 April 2018 - 19:44.


#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postkarax, on 20 aprilie 2018 - 17:48, said:

Dupa cum stim uleiul nu poate fi amestecat cu apa si sta la suprafata apei. Ce s-ar aintampla daca am avea intr-un container 3 lichide insolubile una cu cealalta?

Indiiferent de care 2 le luam niciuna sa nu fie solubila cu cealalta

Dar daca am avea mai multe lichide ?
Pe vremea cand mergeam cu cortul la Timis, ca sa economisim la greutatea bagajelor, puneam otetul si uleiul in aceeasi sticla, Daca o lasam normal, in picioare, foloseam uleiul la salate, daca voiam otet, o tineam putin invers, dupa care otetul cobora la gura sticlei.
Si apropo de "multe lichide" cam care lichide crezi ca le-ai putea folosi? da tu patru exemple de lichide, care sa nu se amestece intre ele, in acelasi vas. Doua le-ai enumerat. mai da doua. Si sper sa nu te gandesti la mercur.
Dar de coctail-urile curcubeu, ce parere ai? Sau despre asta:
http://www.itsybitsy...-intr-un-pahar/

#21
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postkarax, on 20 aprilie 2018 - 17:48, said:

uleiul nu poate fi amestecat cu apa si sta la suprafata apei. ... 3 lichide insolubile una cu cealalta?
De fapt, mai corect se cheamă nemiscibile, nu insolubile. Solubilitatea se referă la proprietatea substanțelor de a se dizolva într-un solvent.
Totuși, de exemplu, uleiul și apa deși nemiscibile, pot forma emulsii.

#22
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
cred ca mai interesant ar fi ce se intampla daca pui in acelasi vas mai multe lichide nemiscibile de aceeasi densitate, in aceeasi cantitate fiecare-

#23
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postkarax, on 20 aprilie 2018 - 17:48, said:

Dupa cum stim uleiul nu poate fi amestecat cu apa si sta la suprafata apei. Ce s-ar aintampla daca am avea intr-un container 3 lichide insolubile una cu cealalta?

Indiiferent de care 2 le luam niciuna sa nu fie solubila cu cealalta

Dar daca am avea mai multe lichide ?
Nimic mai simplu ce se intampla cu muslimii  din Europasi  si albii.ORICAT INCEARCA SA-I AMESTECE CINEVA INTR-UN FINAL SE SEPARA

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostDormi_Hete, on 20 aprilie 2018 - 21:37, said:

cred ca mai interesant ar fi ce se intampla daca pui in acelasi vas mai multe lichide nemiscibile de aceeasi densitate, in aceeasi cantitate fiecare-
Ar fi imposibil aproape de facut asa ceva avand in vedere ca fiecare substanta de pe lume are un alt numar de electroni , protoni si neutroni, ceea ce inseamna atomi si molecule diferite. Poate doar legaturile mai puternice sau mai slabe dintre atomi si molecule sa substituie cumva densitatea prin aceeasi actiune suferita din partea gravitatiei.
Altfel uite de exemplu muschii artificiali se maresc si se reduc ca dimensiune in functie de temperatura. Gaseste unii care sa faca chestia asta in temperatura de 1 grad sau jumate de grad si gata , ai rezolvat. Un muschi va cobora la temperatura mai mare cu 1 grad altul va urca la aceeasi schimbare de temperatura.

Ai putea face un muschi din asta care absoarbe si elimina apa la contractii si dilatati isi astfel creste si scade densitatea

#25
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Poststancosty, on 20 aprilie 2018 - 18:52, said:

În al doilea rând, lichidele care nu se amestecă unul cu celălalt se numesc nemiscibile.

View Postursamajor, on 20 aprilie 2018 - 21:13, said:

De fapt, mai corect se cheamă nemiscibile, nu insolubile.

View PostDormi_Hete, on 20 aprilie 2018 - 21:37, said:

cred ca mai interesant ar fi ce se intampla daca pui in acelasi vas mai multe lichide nemiscibile de aceeasi densitate, in aceeasi cantitate fiecare-
Posted Image
Cuvantul corect e imiscibil !
https://dexonline.ro...nitie/imiscibil

#26
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAldulescu, on 21 aprilie 2018 - 07:26, said:

Posted Image
Cuvantul corect e imiscibil !
https://dexonline.ro...nitie/imiscibil
Da, așa este în DEX și DOOM, dar eu am auzit rareori folosit acest cuvânt. La școală am învățat de lichide nemiscibile.
De altfel și dicționarul de antonime din 2002 dă această formă. Nu am auzit niciun chimist spunând imiscibil ... Poate dintre cei mai tineri ...
Dar dacă lingviștii spun așa, or fi știind ei mai bine ... Posted Image
P.S. Oricum, nu văd de ce te simți frustrat din această cauză ... Posted Image
P.P.S. Dar să știi că și Ministerul Educației face aceeași greșeală, uite de exemplu în subiectele date la etapa județeană a olimpiadei de fizică din 2011: http://fizicadj.ro/w...em_2011_OJF.pdf
Cum spuneam, știu lingviștii mai bine ...

Edited by stancosty, 21 April 2018 - 09:49.


#27
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Mai ai de mâncat până să mă-nveți limba română și chimie/fizică. Ți-a explicat colegul care-i ideea. Posted Image
Oricum, vezi că Dex are și forma nemiscibil. Mă bucur că știi măcar ce înseamnă miscibil, imiscibil, nemiscibil. Sau poate ai aflat chiar acum, ceea ce e foarte bine.

View PostAldulescu, on 21 aprilie 2018 - 07:26, said:

Posted Image
Cuvantul corect e imiscibil !
https://dexonline.ro...nitie/imiscibil

View Poststancosty, on 21 aprilie 2018 - 09:41, said:

Da, așa este în DEX și DOOM, dar eu am auzit rareori folosit acest cuvânt. La școală am învățat de lichide nemiscibile.

Edited by ursamajor, 21 April 2018 - 10:38.


#28
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postkarax, on 20 aprilie 2018 - 17:48, said:

Dupa cum stim uleiul nu poate fi amestecat cu apa si sta la suprafata apei. Ce s-ar aintampla daca am avea intr-un container 3 lichide insolubile una cu cealalta?

Indiiferent de care 2 le luam niciuna sa nu fie solubila cu cealalta

Dar daca am avea mai multe lichide ?

ai mâncat maioneză vreodată?

#29
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Și când zicea un coleg de emulsii la ce crezi că se referea ?

Pot fi și miscibile inițiator.
La cocteilul ăla curcubeu dacă îl agiți obții o amestecătură de culoare nedefinita.
Dacă le pui pe rand, cu grijă, obții straturi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate