Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Conexiune cu IP ok - sa nu mai apara vreundeva listat

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Hojo

Hojo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.04.2018
Buna tuturor,

Am o conexiune la net prin rds cu ip dinamic si de pe acea conexiune cand trimit mailuri (prin thunderbird) unele servere vad mailul ca si spam desi niciodata nu trimit spam voit*. Practic vad in reply-urile ce le primesc ca un server (in general din afara Romaniei) a adaugat in subiect "probably spam" sau ceva cu "spam". Mai delistez cateodata IP-ul pe care sunt dar evident ca la primul restart de router sau cand mi se schimba IP-ul am alt Ip si o iau de la capat. In unele cazuri destinatarii chiar nici nu primesc mailurile mele fiind filtrari la nivel de servere pe anumite clase de IP-uri (banuiesc) dar cand le retrimit de pe mobil (orange) atunci ajung ok.

Astfel as dori sa-mi spuneti din experienta ce solutii ar putea exista sa scap de aceasta situatie. Eu o privesc prin urmatoarele metode:
-daca este posibil sa cer specific RDS pt IP-fix (dar nu stiu daca ofera asa ceva pentru consumatori ce nu sunt firme) si atunci in teorie toata responsabilitatea este a mea daca va mai apare listat acel IP (desi am vazut in unele cazuri si clase intregi de IP-uri listate) - ce ziceti?
-daca stiti vreo conexiune care oferta IP fix pentru consumatori (ip extern fix) - dar n-as dori contracte de zeci de euro/luna daca exista
-folosirea vreunui proxy sau vpn (care iar se achizitioneaza probabil) pe care sa-l pot seta pe conexiunea actuala pt niste porturi specifice mailului - stiti ceva convenabil. In sine conexiunea mea la RDS este ok deci doar pentru mailuri m-ar ajuta sa ies de pe alt IP

Sau poate-mi puteti sugera alte solutii?

*am pus o steluta la "voit" mai sus (spam voit*) pentru ca stiu ca este posibil ca sa trimit spam fara sa vreau prin anumite aplicatii ce le-as putea avea. Totusi, odata ce am un ip fix cred ca atunci as putea sa-mi dau seama daca imi fac si singur rau sau este chiar doar de la IP-ul cu care ies...

Daca credeti ca ar conta folosesc Windows 10 Home/Kaspersky antivirus/mailul este gmail

Multumesc anticipat pentru sugestii.

#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Daca doar ti le marcheaza ca SPAM atunci stai linistit si cu IP fix va fi la fel.

#3
Hojo

Hojo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.04.2018
De ce zici asta? Indiferent de ce fel de IP as avea (de la orice provider)?

Edited by Hojo, 20 April 2018 - 11:02.


#4
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Da. Aia de la RATS listeaza orice IP nu are un reverse DNS corespunzator cu inregistrarea directa ce trebuie facuta bineinteles pe un server de mail. Deci nu ai server vei avea automat listat IP-ul.

Edited by diZy, 20 April 2018 - 11:06.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Hojo RDS-ul nu aloca IP-uri fixe pentru persoane fizice. Vad ca in ultima vreme nici macar ip-uri suplimentare pentru persoane juridice nu mai dau. Ramane ca un server de email nelistat sa fie solutia buna. Daca folosesti relay-uri publice nu ai nici o sansa. Totusi yahoo,. gmail nu sunt listate....

PS: e listat IP-ul serverului de email, nu al tau.

Edited by bumpocbum, 20 April 2018 - 11:12.


#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
solutia este sa-ti muti mailul la o firma de gazduire care stie ce face :)

#7
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Am avut aceeasi problema la locul de munca, ip-ul cu care trimiteam era bagat in spam dar cum pe serverul hostului sigur mai sunt si alte cateva sute/mii de site-uri nu merge cu delistarea.
Solutia a fost Amazon SES ( e un SMTP Relay, il poti folosi direct din thunderbird/telefon/etc ) , garanteaza livrarea si e extrem de ieftin ( cea mai mare factura a fost $0.06 ). Il folosim de cateva luni si nu a mai intrat nici un mail in spam :)

#8
Hojo

Hojo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.04.2018
@diZy: Din cate vad "reverse DNS" este la nivel de IP - dar nu mi-e clar daca Ip-ul meu sau al serverului de gmail (si totusi din ce vad acest lucru nu l-as putea controla deoarece "Please note that in general, your ISP must setup and maintain these Reverse DNS records")

@bumpocbum - de pe mobil trimit prin orange prin acelasi server, oarecum as zice astfel ca ceva se leaga de IP-ul meu
Serverul de mail este "gmail" - si asta ar insemna ca este listat undeva

@carmenclara1: serverul de mail este gmail. Serverul general este romarg cu redirectari in mx catre google

@antiqque: Acum ma uit sa vad ce inseamna AmazonSES si sa vad daca se "pupa" cu un cont gmail. Mersi de info!

@All: completez informatiile si fac un general de mai sus:
-Cand primesc reply-uri cu "spam" in subiect - in general am vazut ca sunt doar la mailurile trimise de pe calculator unde 99% din timp folosesc doar Thunderbird (RDS cu IP dinamic)
-Acelasi mail cand dau reply (la al meu - anterior ce n-a "ajuns") din aplicatia "gmail" pentru android - nu mai apare spam
-din interfata web gmail - n-am sesizat inca dar parca si din interfata am primit reply cu "spam"
-serverul domeniului: romarg. mailurile - directari IN MX catre google.
-folosesc contul de ani de zile, inainte foloseam IP fix ce mi se mai lista ca spam si-l delistam dar in general nu aveam "probleme". De cand folosesc RDS dinamic eu presupun ca sunt probleme

Apropo: ceva inregistrari SPF sau de alta natura la nivel de server nu ar putea sa ma ajute?

Multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre Posted Image

Edited by Hojo, 20 April 2018 - 11:47.


#9
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
aa, pai daca folosesti google foloseste-l ca smtp. daca intri in Thunderbird la Account Settings -> Outgoing Server ( SMTP ) e trecut smtp.gmail.com sau altceva? Daca e altceva de acolo ti se trage problema..
Eu tind sa cred ca e prost configurat Thunderbird la tine, nu ar trebui ca e-mailurile sa fie trimise cu IP-ul tau ci cu IP-uri Google care sigur nu intra in spam.

#10
Hojo

Hojo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.04.2018
Thunderbird este setat cu:
smtp.googlemail.com port 465 conexiune SSL/TSL, normal password

p.s. am testat punand o alta adresa de mail la cc/bcc (ce nu este pe gmail) ca sa vad headerele ce se primesc. Tot timpul IP-ul meu original (indiferent daca trimit prin Thunderbird sau aplicatia web/android gmail) apare in headere...
Mail dat din interfata web si din android - IP-ul apare la "X-Originating"
Mail dat din thunderbird Received: from [IP-local-calc] ([Ip-Extern])

Edited by Hojo, 20 April 2018 - 12:37.


#11
Hojo

Hojo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.04.2018
Scuze de post dublu - de fapt am dezinformat mai sus si de fapt cu testele am identificat ca:
Mail dat din interfata web - apare de doua ori "X-Originating-IP. Odata cel google si inca odata al meu extern.
Mail dat din Thunderbird - Received: from [IP-local-calc] ([Ip-Extern])
Mail dat din android - IP-ul GOOGLE apare la "X-Originating" => si de aceea mailul iese frumos si deci n-are treaba cu ip-ul orange (sau altele).

Edited by Hojo, 20 April 2018 - 13:17.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Incerca sa folosesti un outlook. Reverse DNS se face pe IP-ul serverului de email.

IP-ul serverului de email oricum apare oricum in protocolul de SMTP.

Edited by bumpocbum, 20 April 2018 - 13:06.


#13
Hojo

Hojo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.04.2018
ReverseDns sigur e pe google si nu ma pot atinge zic eu...

Folosind Outlook singura diferenta este ca apare X-Mailer: Microsoft Outlook 15.0 (sau ce versiune este) in loc de User-Agent: Mozilla/5.0 (Windows ...) ...Thunderbird/x.x.x
Adica si acolo apare client-ip= ... Received: from name ([IP-Extern])

Edited by Hojo, 20 April 2018 - 13:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate