Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Calitate proasta posturi HD

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010
Salut. Am cablu cu Digi Smart Cam si a mers bine ani de zile dar in ultimul timp multe din canalele HD de la Digi, Eurosport 1 si 2 HD, Antena 3 HD, Digi Sport 3 HD, si altele se vad foarte prost. Am rescanat posturile dar degeaba. Puterea semnalului este 100% dar Calitatea semnal este intre 50-57%. Alte posturi HD cum ar fi Digi 24 HD sau Digi Sport 1 HD au putere si calitate semnal 100% si se vad perfect. Aveti idee care poate fi problema?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
RDS ce zice?

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Apeleaza la serviciul lor de suport.
Ai sectiune in contul digicare daca preferi varianta text.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Hmm... pai pe digital nu e ca pe analog ca sa se vada prost daca e mai slab semnalul.
Ori se vad ori ... nu se vad - apar patratele si intreruperi de imagine si sunet.

#5
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010

 eiffel, on 19 aprilie 2018 - 10:45, said:

Hmm... pai pe digital nu e ca pe analog ca sa se vada prost daca e mai slab semnalul.
Ori se vad ori ... nu se vad - apar patratele si intreruperi de imagine si sunet.
Pai asa se vede, cu patrate si intreruperi. N-am dat inca telefon la ei ca am zis ca poate e ceva de la ei fiindca alte canale se vad bine.

#6
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Şi la mine in centrul ţării, calitate slabă (macroblocuri şi „îngheţări” ale imaginii) a fost pe mai multe posturi, SD şi HD. Acum pare bine, dar de la 77/78% putere şi 100% calitate acum e 47% putere semnal şi 100% calitate. Să vedem...

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 Blomsfield, on 19 aprilie 2018 - 10:34, said:

.... Puterea semnalului este 100% dar Calitatea semnal este intre 50-57%. ....
cineva s-a jucat pe la amplificaotrul de semnal,
am patit ceva similar, cel de la intterventii mi-a zis ca puterea trebuie sa fie in jur de 70-80% iar calitatea 100%
la tine au dat prea tare amplificatorul si crescand puterea se strica calitatea.

Edited by arg, 19 April 2018 - 11:04.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Mai e posibil, depinde de zona, ca din cauza cresterii temperaturii sa trebuiasca reglaje noi la amplificatoare.
In general se folosesc de ani de zile amplificatoare cu reglaj automat, dar mai sunt zone in care nu s-au schimbat. Cam de 2 ori pe an trebuiesc recalibrate/reglate.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Pe GPON FTTB-FTTH cum e la RDS nu mai trebuie reglaje in functie de temperatura, la UPC da.

#10
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Idem aici, am fibra in casa din care imi trag semnalul TV iar unele frecvente care ofera unele posturi HD au semnalul foarte slab, in special Pro TV HD, Pro X HD si Digi Film HD, posibil sa fie si altele dar cam intre astea ma invart. Am un LG 42LA660S care are integrat soft de masurare a semnalului si imi arata ca e foarte slab. Pe alte frecvente este semnal puternic, nu e nimic de la cablu/banane/etc , toate au fost inlocuite, am conectat TV-ul direct in convertorul de semnal de la digi, fara splitter, semnalul fiind la fel de prost pe acele frecvente mentionate inainte.

Am deschis deranjament, a masurat puterea pe fibra, era perfect semnalul fibrei. Concluzia e ca ..asa emite Digi pe unele posturi, fiind la limita semnalul , incep sa am ocazional pixelizari pe posturile de mai sus.

Nu vad nici o rezolvare decat sa emita digi puterea mai mare pe frecventele care sunt slabe.

Cum a zis initiatorul, alte posturi HD/SD au calitatea 100% si se vad cum trebuie sa se vada, nici o pixelizare. Nu cred ca isi dadeau singuri la gioale sa saboteze inclusiv protv si digi film ,care sunt posturi digi sau ale partenerilor digi, nu inteleg de ce nu emit cu putere mai mare pe frecventele lor ..

La maica-mea, unde am alt tip de convertor de semnal de la fibra la CATV, puterea este 100% pe posturile astea, nu am absolut nici o diminuare a calitatii transmisiei pe nici un post. E posibil sa fie atat de panarame cutiutele astea care fac conversia de semnal ?

Edited by ct03nut, 19 April 2018 - 12:01.


#11
electragrup

electragrup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 20.11.2017
Stii ca doar ca ai postat aici, asta nu inseamna ca s-ar rezolva problema Posted Image) Ai probleme cu semnalul...

Edited by electragrup, 19 April 2018 - 12:42.


#12
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Asa e si la mine, de ani de zile, indiferent de tembelizor, Sharp sau Finlux.
E "de la ei", cu politica lor de inghesuire a posturilor in sirma si alocarea de banda in functie de interes. Ca la mine digiurile toate se vad lacrima, in schimb pe HBO-uri (de ex) ma ia cu voma.

Edited by Taxon, 19 April 2018 - 12:55.


#13
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010
Gata, l-au reparat. Au venit intr-o jumate de ora de cand am sunat, si au verificat vreo 2 ore pana au gasit ca amplificatorul de la scara vecina era defect si l-au schimbat. Acum am Putere si Calitate semnal 100%. Good job! :)

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

 Neaceasca85, on 19 aprilie 2018 - 11:45, said:

Pe GPON FTTB-FTTH cum e la RDS nu mai trebuie reglaje in functie de temperatura, la UPC da.

Dupa cum vezi mai sus inca se folosesc amplificatoare.
Si la mine la bloc exista cam 2 amplificatoare pe scara. Este fibra dar numai pana in scara blocului. Valabil si ptr internet.

#15
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010
Update. Tocmai au venit din nou si au tras fibra optica in apartament la mine la un ONT HG8121H. Banuiesc ca acum numai am treaba deloc cu amplificatoarele, banuiesc ca le-au desfiintat de tot. Internetul pare mult mai stabil, am 930Mbps cu... Londra! Iar Tv-ul merge cristal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate