Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Merita Kaspersky pe telefon?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Troller, tocmai. Nu mi-a blocat nimic, aplicații sau altceva.. Oricum nu prea descarc de pe site-uri.
Si tocmai de asta am întrebat aici, pentru a sti si alte păreri despre chestia asta.



#20
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
OK, parerea mea este ca nu.
Sau unul gratuit - face, in genere, pentru un utilizator mediu ca tine, cam 99% aceeasi chestie ca alt antivirus si 99% ca si varianta platita.
Bafta.

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008

View Postcaiuscorneliu, on 19 aprilie 2018 - 06:46, said:

Nu merită niciun antivirus pe telefon.
DP meu de vedere, nu merita nici pe PC, din 2009 nu mai folosesc.

#22
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
L-am dezactivat de pe acum. Merci pentru păreri. Daca nu mai este de folos topicul, poate fi inchis. Merci!

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Bitdefender free si atat. Nu are rost sa dai banii pe unul cu plata la telefon.
Scanarea o face oricum in cloud, protectie permanenta nu prea ai decat in una - doua aplicatii/browsere.

Malwarebyte-ul are protectie permanenta dar iti franeaza telefonul in ultimul hal.

Din pacate am mai gasit ocazional telefoane infectate la greu, dar mai mult cu adware.

#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Ăia infestați pe android sunt în 99% din cazuri cei care au bifat surse necunoscute în setări și cei care dau clic pe atenționările din browser cu vibrații de tipul "telefonul tău are viruși 95%, dă clic aici pentru rezolvare" sau, cum am mai văzut, "bateria ta este virusată, dă clic bla bla bla". Unele mesaje vin cu vibrații, să intre în panică cel vizat și să dea clic pe instalarea aplicației malware fără să-și mai pună vreo întrebare logică. Și atunci îți instalezi cu mânuța ta toate porcariile virusate și cu adware, aplicații care în mod normal ar fi fost blocate de sistem.

#25
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Da, așa e, dacă nu ai bifat unknown sources nu e nicio problemă.
Dacă ai, și știi că instalezi apk-uri din surse dubioase... merită un antivirus.

Mai ales acum de când s-a descoperit că se poate face mining și pe telefon.

Acum depinde și de utilizator, dacă nu îți pasă, nu e nicio problemă. Dar dacă ai una-două aplicații bancare buse pe el, te gândești de 2 ori înainte să instalezi nu știu ce ROM custom sau să-ți root-ezi telefonul.

Edited by pexCom, 19 April 2018 - 18:01.


#26
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Pex, sincer nu am absolut nici o aplicație in telefon in afara de MyVodafone, Smart Mobile de la Raiffeisen si Telegram.
Deci nu downloadez mai nimic de pe net.

Nu stiu ce inseamna mining.

Edited by Abbd, 19 April 2018 - 19:19.


#27
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Minarea de criptomonede.

#28
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostpexCom, on 19 aprilie 2018 - 17:59, said:

Da, așa e, dacă nu ai bifat unknown sources nu e nicio problemă.
Dacă ai, și știi că instalezi apk-uri din surse dubioase... merită un antivirus.
Au fost aplicatii malware si pe Play store care au infestat milioane de telefoane, deci n-au nici o treaba cu unknown sources si surse dubioase.

View PostAbbd, on 19 aprilie 2018 - 19:18, said:

Pex, sincer nu am absolut nici o aplicație in telefon in afara de MyVodafone, Smart Mobile de la Raiffeisen si Telegram.
Deci nu downloadez mai nimic de pe net.
Ai dat banii pe licenta aia acum 2 ani sau ai cistigat-o pe undeva ?!
Nu de alta, dar daca asa folosesti tu telefonul, 3 aplicatii din Play Store.... ai aruncat banii pe geam.

Edited by trollerul_de_serviciu, 20 April 2018 - 08:36.


#29
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Troller, cred ca iti voi da dreptate si voi zice ca am aruncat banii pe geam. Nu mi-a folosit la absolut nimic. Imi aminteam ca am licență cand trebuia sa fac update.
Folosesc telefonul strict pentru nevoie. Deci da, pentru trei aplicații.
De asta am vrut câteva sfaturi de pe aici.

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View Postcaiuscorneliu, on 19 aprilie 2018 - 17:38, said:

Ăia infestați pe android sunt în 99% din cazuri cei care au bifat surse necunoscute în setări și cei care dau clic pe atenționările din browser cu vibrații de tipul "telefonul tău are viruși 95%, dă clic aici pentru rezolvare" sau, cum am mai văzut, "bateria ta este virusată, dă clic bla bla bla".

View PostpexCom, on 19 aprilie 2018 - 17:59, said:

Da, așa e, dacă nu ai bifat unknown sources nu e nicio problemă.
Dacă ai, și știi că instalezi apk-uri din surse dubioase... merită un antivirus.

Din pacate inca sunt multe aplicatii in Google Play care creeaza probleme.
Unele prin adware-ul care il contin in ele - ele dau mesaje de genul cu virusi mai des decat browserele. Si nu au nevoie sa fie bifata partea cu unknown sources ca le iau tot din store. Nu sunt extrem de periculoase, dar franeaza telefonul si sunt enervante prin alte mesaje suplimentare, iar ocazional pot interfera cu stabilitatea sistemului.

Google scoate pe cele care le gaseste infectate cu virusi, dar numai dupa ce dau de ele Au fost multe cazuri in store de aplicatii rau intentionate sau aplicatii false.
E drept sansele unei infectari din store sunt minime - greu sa nimeresti tocmai o aplicatie cu probleme la cate aplicatii sunt acolo.

#31
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Acum exista și funcția Play Protect care scanează aplicațiile din market plus că mai ai și sistemul de rating și comentariile ca să-ți faci o idee înainte de a instala. Eu când văd rating mic nici nu ma mai chinui să testez instalând.

#32
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View PostAbbd, on 19 aprilie 2018 - 07:46, said:

Hider, oricat de blocat ar fi telefonul si cartela sim, tot  poate sparge cineva blocarile astea? Atunci de ce mai exista oare?
Protejezi datele din telefon, nu telefonul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate