Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

GENEZA - Inmultirea poporului

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#37
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 stlk, on 14 aprilie 2018 - 16:29, said:

Lasa-l in pace ca nu a priceput ca a existat o perioada de inmultire in care Dumnezeu a ingaduit casatoria intre rude! (de asta nu existau nici problemele genetice).
...si ca dupa Potop s-a intamplat la fel!
daca a permis, cain de ce nu s-a casatorit cu sora-sa?

#38
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

 MembruAnonim, on 14 aprilie 2018 - 16:32, said:

In sfarsit un raspuns la obiect. Suntem nascuti dintr-un popor care a practicat incestul.
Notiunea de "incest" a aparut dupa interdictia divina.

#39
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 cirus6, on 14 aprilie 2018 - 16:31, said:

poti sa ma citezi si chiar te rog, as vrea sa vad unde am spus asa ceva.
Eu zic sa nu-i mai raspunzi, citeste ce a scris mai sus:
"

 MembruAnonim, on 14 aprilie 2018 - 16:16, said:

Asa se intampla cand nu iti dai seama cand cineva intreaba doar pt ca doreste sa vada ce gandesc unii care cred biblia! Posted Image
...
De la inceput mi-am dat seama ca el are niste idei fixe si ca orice ai scrie tot ca el iese. In concluzie te muncesti degeaba sa-i explici!

#40
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

 cirus6, on 14 aprilie 2018 - 16:33, said:

daca a permis, cain de ce nu s-a casatorit cu sora-sa?
Unde scrie ca nu s-a casatorit cu sora-sa?

#41
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 stlk, on 14 aprilie 2018 - 16:34, said:

De la inceput mi-am dat seama ca el are niste idei fixe si ca orice ai scrie tot ca el iese. In concluzie te muncesti degeaba sa-i explici!
da si mai crede ca toti care au citit biblia si o iau de buna sunt prostalai care cred povesti de adormit copiii.

#42
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 MembruAnonim, on 14 aprilie 2018 - 16:32, said:

In sfarsit un raspuns la obiect. Suntem nascuti dintr-un popor care a practicat incestul.
Am raspuns ce trebuie dar tu ori nu intelegi ori ai idei fixe si nu iesi din ele! Ma opresc aici!

#43
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 MembruAnonim, on 14 aprilie 2018 - 15:23, said:

Geneza
Dupa nasterea lui Set, Adam a trait opt sute de ani si a nascut fii si fiice.
Inseamna ca ne tragem din incest. Din moment ce adam si eva au fost primii oameni care au avut copii, urmatoarea generatie nu s-a putut naste decat prin incest.
Gresec eu in logica undeva?

Unde in Biblie scrie ca Adam si Eva au fost primii oameni care au avut copii? Sau cum ai ajuns la concluzia ca Adam si Eva au fost primii oameni care au avut copii?

Edited by criztu, 14 April 2018 - 16:43.


#44
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 MembruAnonim, on 14 aprilie 2018 - 15:42, said:

Hai sa o luam pas cu pas.

Dumnezeu l-a creat pe Adam apoi pe Eva din coasta lui Adam. Care este urmatorul pas?

Urmatorul pas util pt tine ar fi sa citesti ceva mai serios. Sunt carti care chiar merita citite sa stii.

#45
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Danielle33, on 14 aprilie 2018 - 16:37, said:

Unde scrie ca nu s-a casatorit cu sora-sa?

Quote

Acum, blestemat eşti tu, izgonit din ogorul acesta, care şi-a deschis gura ca să primească din mâna ta sângele fratelui tău!
Când vei lucra pământul, să nu-ţi mai dea bogăţia lui. Pribeag şi fugar să fii pe pământ.”
Cain a zis Domnului: „Pedeapsa mea e prea mare ca s-o pot suferi.   Iată că Tu* mă izgoneşti azi de pe faţa pământului; eu va trebui să mă ascund de Faţa** Ta şi să fiu pribeag şi fugar pe pământ, şi oricine† mă va găsi mă va omorî.”
Domnul i-a zis: „Nicidecum, ci, dacă va omorî cineva pe Cain, Cain să fie răzbunat de şapte* ori.” Şi Domnul a hotărât** un semn pentru Cain, ca oricine îl va găsi să nu-l omoare.  Apoi, Cain a ieşit* din Faţa Domnului şi a locuit în ţara Nod, la răsărit de Eden.
......
Cain s-a împreunat cu nevastă-sa; ea a rămas însărcinată şi a născut pe Enoh. El a început apoi să zidească o cetate şi a pus* acestei cetăţi numele fiului său Enoh.
de ce-si facea cain probleme ca ar fi putut fi omorat din ce moment ar mai fi fost pe pamant doar adam cu eva?
de unde apare nevasta asta a lui din ce moment pina atunci adam si eva i-au avut doar pe abel si cain?

#46
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

 cirus6, on 14 aprilie 2018 - 16:29, said:

ba baiatu, inainte sa debitezi timpenii, nu-i mai bine sa pui mina si sa citesti prima pagina din biblie?
cite clase ai? n-ai invatat la scoala ca omul apare in urma unui proces evolutiv? ca sa fie mai simplu pentru tine, omul se trage din maimuta.


nu stiu mai bine decit el dar stiu si io. am umblat la scoala la orele de biologie.
Ai fost la orele de bilologie, felicitari! Te pomenesti ca esti frustrat ca Dumnezeu nu ti-a fost coleg de banca.
Nu de alta dar El a inventat biologia si El a hotarat cand sunt probleme genetice si nu profa de biologie.

Dar daca tu esti adeptul evolutionismului, de ce te amesteci in discutii biblice?

Edited by Danielle33, 14 April 2018 - 16:53.


#47
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

 cirus6, on 14 aprilie 2018 - 16:46, said:



de ce-si facea cain probleme ca ar fi putut fi omorat din ce moment ar mai fi fost pe pamant doar adam cu eva?
de unde apare nevasta asta a lui din ce moment pina atunci adam si eva i-au avut doar pe abel si cain?
Nu sunt pomenite si numele fetelor care se nasc din Adam si Eva, ai fi remarcat asta daca citeai macar Geneza.

#48
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 cirus6, on 14 aprilie 2018 - 16:46, said:

de ce-si facea cain probleme ca ar fi putut fi omorat din ce moment ar mai fi fost pe pamant doar adam cu eva?
de unde apare nevasta asta a lui din ce moment pina atunci adam si eva i-au avut doar pe abel si cain?
Adam si ceilalti din Vechiul Testament nu au trait doar 100 de ani (sau in jur de 100 ani) ci cu mult mai mult de atat, in toti acesti ani s-au nascut o gramada de copii (nu au fost doar Abel si Cain), ba chiar copii respectivi au avut alti copii etc. Deci nu avea cine sa-l omoare pe Cain? De unde apare sotia? nu cred ca mai are rost sa-ti explic, reiese din ca am scris anterior.

Facerea (Geneza) Capitolul 5

Quote

4.     Zilele pe care le-a trăit Adam după naşterea lui Set au fost şapte sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.


Edited by stlk, 14 April 2018 - 17:02.


#49
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Danielle33, on 14 aprilie 2018 - 16:48, said:

Dar daca tu esti adeptul evolutionismului, de ce te amesteci in discutii biblice?
evolutionismul si geneza biblica nu se exclud. in timp ce evolutia este un fapt, biblia este o carte de istorie.

 stlk, on 14 aprilie 2018 - 16:56, said:

Adam si ceilalti din Vechiul Testament nu au trait doar 100 de ani (sau in jur de 100 ani) ci cu mult mai mult de atat, in toti acesti ani s-au nascut o gramada de copii (nu au fost doar Abel si Cain), ba chiar copii respectivi au avut alti copii etc. Deci nu avea cine sa-l omoare pe Cain? De unde apare sotia? nu cred ca mai are rost sa-ti explic, reiese din ca am scris anterior.
io inteleg ce zici, dar daca o luam strict literal, la acel moment adam si eva iar fi avut doar pe cain si abel. de argumentat se poate si asa cum o faci tu pentru ca " După o bucată de vreme, Cain a adus Domnului o jertfă ....." bucata asta de vreme nu-i deloc specificata.

#50
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Danielle33, on 14 aprilie 2018 - 16:48, said:

...Dar daca tu esti adeptul evolutionismului, de ce te amesteci in discutii biblice?
Daca te uiti la semnatura lui intra mai in profunzime,  are un citat din Evanghelia apocrifa - Evanghelia după Toma

Edited by stlk, 14 April 2018 - 17:12.


#51
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

 cirus6, on 14 aprilie 2018 - 15:58, said:

in prima ti se spune cum dumnezeu a creat universul, pamintul si viata pe pamint, inclusiv homo sapiens, iar in a2a ai o geneza locala undeva intre tigru si eufrat in care un dumnezeu pe nume yhwh face un experiment cu adam si eva.
Cine sunt urmasii lui Adam si Eva in zilele noastre?

#52
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
Asta mergea la polemici spirituale, nu aici.

#53
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,268
  • Înscris: 06.07.2007

 MembruAnonim, on 14 aprilie 2018 - 16:16, said:

Asa se intampla cand nu iti dai seama cand cineva intreaba doar pt ca doreste sa vada ce gandesc unii care cred biblia! Posted Image


este exact definitia trollului. Impacheteaza ideile astfel incat sa nasca polemici. Daca ai peste 20 de ani si inca umbli cu cioara vopsita e cam trist pentru tine. Cu topicul asta ai vrut sa demonstrezi ce anume? Ca daca doreai sa vezi ce gandesc unii care cred Biblia era destul sa cauti prin topicuri mai vechi. Sunt destule pe tema adam si eva.
Cand vei invata sa folosesti forumul fara a flooda, poti sa te dai smardoi.

 MembruAnonim, on 14 aprilie 2018 - 16:16, said:

Din punctul asta de vedere mai ai mult de invatat pana sa poti sa citesti oamenii, dincolo de o grimasa pe fata ori de 2 randuri scrise. Chair ma intreb daca ai 13-14 ani ori esti trecut de 20. Daca esti trecut de 20 de ani, este foarte nasol pt tine.
nevoia de a citi oamenii se naste din privitul in oglinda. Cand stii ca tu esti de fapt un manipulator, simti nevoia de a citi oamenii pentru ca ai impresia ca toti sunt asa.
Culmea, vestea buna e ca mai exista si oameni de buna credinta.

Referitor la topic eu ti-am raspuns. Ca sa spui ca suntem un popor nascut din incest trebuie mai intai sa ai o delimitare clara intre real si alegoric in scrierile biblice. Daca acolo scrie ca primii oameni au fost adam si eva crezi ca exact asa a fost?

Edited by dan1980_25, 14 April 2018 - 18:26.


#54
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 stlk, on 14 aprilie 2018 - 16:56, said:

Adam si ceilalti din Vechiul Testament nu au trait doar 100 de ani (sau in jur de 100 ani) ci cu mult mai mult de atat, in toti acesti ani s-au nascut o gramada de copii (nu au fost doar Abel si Cain), ba chiar copii respectivi au avut alti copii etc. Deci nu avea cine sa-l omoare pe Cain? De unde apare sotia? nu cred ca mai are rost sa-ti explic, reiese din ca am scris anterior.
Speculațiile dumitale sunt invalidate de logica textului respectiv. Niciun apologet nu susține că între Cain, Abel și Seth ar mai fi avut vreun copil Adam cu Eva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate