Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Xiaomi ar putea sa cumpere GoPro

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

 andreic, on 13 aprilie 2018 - 23:29, said:

Lenovo e fain... si GoPro ar putea fi daca-i iau chinezii.

Lenovo e un rahat penibil, depinzind de produs.
Am vreo 15 caluclatoare lenovo, desktopuri si laptopucri, un server etc.
Nu cred ca mai cumpar vreodata de la astia. In afar de server tot restul au fost un dezastru.

#20
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 argentum, on 14 aprilie 2018 - 02:14, said:

Si stii cine's cei mai mari clienti ai ciuciungailor? Nu's romanii. Nici rusii. Si nici brazilienii. Mai incearca...
Lumineaza-ma, te rog. Eu ti-am zis de Rusia si Brazilia bazandu-ma pe niste date (ok, ar fi trebuit sa includ si India acolo).

In Europa, de exemplu, Xiaomi s-a extins in cea mai bogata si dezvoltata tara( Posted Image ): Spania. E si ea in top cumparaturi de pe AliExpress si alte platforme chinezesti, alaturi de cele mentionate de mine. Exista un "pattern" al cumparatorilor (si sustinatorilor knock-off) care poate fi foarte usor dedus din date.


Legat de GoPro: este foarte posibil sa fi atins varful si sa incerce un exit. Nu ar fi nici prima si nici ultima oara cand se intampla asta.

Edited by dexterash, 14 April 2018 - 04:01.


#21
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Pai sa vedem: cea mai mare corporatie din lume, celmai mare angajator privat din lume, peste 10000 de magazine, cumpara din China Marfa de peste 50 miliarde de dolari pe an. Voi realizati suma? Si este doar o companie: walmart. Si sunt americani.
Doar cavaturi si maruntisuri, bunuri de consum. Nu tehnica, vapoare, nave spatiale. Doar margele si margeluse, oglinjoare, camere foto.
O singura companie. Probabil, top ten cumpara usor 100 de miliarde Marfa chinezeasca. Daca voi credeti ca romanii, rusii, brazilienii ali
menteaza industria chinezeasca...

Ca idee, deficitul comercial al Romaniei anul trecut a fost de vreo 15 miliarde dolari

#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 argentum, on 14 aprilie 2018 - 05:28, said:

cumpara din China Marfa de peste 50 miliarde de dolari pe an. Voi realizati suma? Si este doar o companie: walmart. Si sunt americani.
Doar cavaturi si maruntisuri, bunuri de consum.
Aha... si o mai si exporta la "suprapret" (abia astept confirmarea ca e asa si explicarea sintagmei suprapret).

Dar discutia era strict de ordin tehnic si cum chinezii copiaza orice chestie high-tech ca sa le dea poporenilor rupti in cur solutii low-cost. Si eu am zis: Apple. Care produce in China si pe care nu l'a copiat nici un chinez, la modul 1:1, soft+hard.

Edited by dexterash, 14 April 2018 - 05:51.


#23
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 unbrutus, on 14 aprilie 2018 - 00:00, said:

lasa ca go pro ul tau va merge si peste 3 ani al lui va merge 3 luni si garantie ciuciu
Care gopro, dona care pica din cer sau gimbalul care scartaia din toate incheieturile? Sau poate te referi la camera, la care sari cu 20 euro pentru protectia lentilei, 75 pentru prinderea de ghidon, 50 prinderea la piept si 25 suportul de casca. Incepi sa te intrebi cum reusesc sa le scada afacerea cand castiga atat de mult din cateva bucatele de plastic.

 dexterash, on 14 aprilie 2018 - 05:50, said:

Care produce in China si pe care nu l'a copiat nici un chinez, la modul 1:1, soft+hard.
Nici macar nu conteaza, daca este 99% echivalent la 1/4 cost e cat se poate de ok.

Edited by lucifer76, 14 April 2018 - 05:56.


#24
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 dexterash, on 14 aprilie 2018 - 05:50, said:

Aha... si o mai si exporta la "suprapret" (abia astept confirmarea ca e asa si explicarea sintagmei suprapret).

Dar discutia era strict de ordin tehnic si cum chinezii copiaza orice chestie high-tech ca sa le dea poporenilor rupti in cur solutii low-cost. Si eu am zis: Apple. Care produce in China si pe care nu l'a copiat nici un chinez, la modul 1:1, soft+hard.
Apple e poate un singur exemplu si trebuie avut in vedere ca e la capat de drum. In ultimii 10 ani apple nu a facut decat sa reincalzeasca aceeasi ciorba.

Si expresiae poporeni rupti in fund e jignitoare si denota o gandire simpla. Vio pe prima pagina a spus bine: utilizare rationala a resurselor

 lucifer76, on 14 aprilie 2018 - 05:58, said:


Nici macar nu conteaza, daca este 99% echivalent la 1/4 cost e cat se poate de ok.


Imi amintesc de acum20 de ani cand toata lumea asambla calculatoare. Eram rupti in fund cum ar spune cineva. Dom,le, citeam cu cea mai mare religiozitate noutatile, ultimul chipset aparut, ultimul bridge, implementate etc. Si normal, ce placa de baza ai pus? Bblm. Aaaaa proasta, e slaba, a iesit pe locul7
Diferenta dintre primul loc si ultimul eta de sub 2% performanta in teste si peste 75% lapret. Si fiecare isi rupea de la gura sa faca pc cat mai performant, ce optinea un scor de10756 in loc de 9800 si ce costa dublu. Mult prea tarziu am inteles ce soareci in cursa eram...

#25
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 lucifer76, on 14 aprilie 2018 - 05:58, said:

Nici macar nu conteaza, daca este 99% echivalent la 1/4 cost e cat se poate de ok.
Despre care produs Apple vorbesti?

 argentum, on 14 aprilie 2018 - 06:42, said:

Apple e poate un singur exemplu si trebuie avut in vedere ca e la capat de drum.
I-ai pus o cruce deja? Stii tu ca e asa? Actiuni XIOAMI alea alea ai cumparat?

#26
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
De fapt am vandut ce aveam la apple. Indirect printr,un fond, am lichidat toata expunerea ce o aveam pe piata Americana. La chinezi nu bag, puneam la alibaba de era cazul. Dar nu despre asta discutam aici.

#27
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Aha, iexact, fix asa, ok! E vorba despre "iote, domle, ce ieftina si buna e copia aia care e la nivel de original".

Vezi ca ai uitat sa-mi spui si sa-mi demonstrezi care sunt tarile civilizate care cumpara de la comunisti. Marca Xiaomi.

#28
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Ei dragilor, sunt momente cand trebuie sa pui Ata in Cui. Si asta e unul din ele. Va doresc o zi placuta

#29
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 argentum, on 14 aprilie 2018 - 06:42, said:

Si fiecare isi rupea de la gura sa faca pc cat mai performant, ce optinea un scor de10756 in loc de 9800 si ce costa dublu. Mult prea tarziu am inteles ce soareci in cursa eram...
Pai si acum e la fel, pentru 3 fps in joace trebuie sa investesti dublu.

 dexterash, on 14 aprilie 2018 - 07:06, said:

Despre care produs Apple vorbesti?
Despre oricare. Am telefon Xiaomi cumparat de 2 ani,cam de atunci folosesc bratari destepte tot de la Xiaomi. Sunt super multumit fata de pretul platit.

Dar vorbind strict de Gopro, ce are suportul de ghidon de costa 75 euro o bucata de plastic? Au investit miliarde in cercetare, au facut o fabrica speciala de turnat plastic cu precizie micrometrica? Eu mi-am luat un suport de aluminiu cu 5 euro, nu se compara cu cel de plastic, indiferent de firma producatoare. Prinderea de piept e 40 lei, nu 50 euro. Iar cea de casca vine gratis la marea majoritate a camerelor.

#30
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Va pierdeti timpul cu dexter asta. E un gica contra hater de chinezi.

#31
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 lucifer76, on 14 aprilie 2018 - 08:30, said:

Dar vorbind strict de Gopro, ce are suportul de ghidon de costa 75 euro o bucata de plastic? Au investit miliarde in cercetare, au facut o fabrica speciala de turnat plastic cu precizie micrometrica?
Strict vorbind de GoPro: daca vezi ca GoPro e scump, de ce naiba n-ai facut tu ceva mai bun si mai ieftin? Ai o jena? Te reține ceva? Contractează un chinez si rupe gura târgului european, ca să demonstrezi ca nu e vorba doar de fundul găleții cu impresii de civilizație.

Care este magazinul tău construit pe bază de garanție + ieftin + livrare gratis + garantare calitate?

Doar nu vorbești aiurea și să te afli în treabă, nu? Știi tu niște treburi...

 cammyxxx, on 14 aprilie 2018 - 08:51, said:

Va pierdeti timpul cu dexter asta. E un gica contra hater de chinezi.
Ești sigur că ai înțeles ce ai scris aici?

Edited by dexterash, 14 April 2018 - 08:55.


#32
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 dexterash, on 14 aprilie 2018 - 08:56, said:

Strict vorbind de GoPro: daca vezi ca GoPro e scump, de ce naiba n-ai facut tu ceva mai bun si mai ieftin?
Nu e nevoie sa fac eu, exista destule firme care deja fac asta si au adus gopro in genunchi.

#33
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 lucifer76, on 14 aprilie 2018 - 09:10, said:

Nu e nevoie sa fac eu, exista destule firme care deja fac asta si au adus gopro in genunchi.
Zici de chinezi? Mai vedem...

Apropos, "Un popor care votează corupți, impostori, hoți și trădători, nu este victimă, este complice." - este ca nu poti sa legi asta de chinezi, asa-i? Posted Image Intreb si eu...

Edited by dexterash, 14 April 2018 - 09:18.


#34
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Seteh, on 14 aprilie 2018 - 00:42, said:

Nu stiu cum era Lenovo inainte ca eu l-am prins doar in ultimii 2 ani fortat de companie dar sunt dezamagit total. Crapaturi in carcasa, ventilator care face ca un tsunami si in plus tastatura naspa. Iar FN-ul zau daca il inteleg, daca toti producatorii fac intr-un fel ce s-a gandit Lenovo? Sa facem altfel sa incurcam clientul...
Nu ma gandeam ca auzisem de bine de Lenovo dar acum ii consider sub Asus si Acer. Am avut un an si ceva T580 si acum am de aproape un an P51...
de cand a fost preluat de chinezi calitatea a disparut, si sa nu uitam ca au pus spyware pe ele...

 Baxon, on 13 aprilie 2018 - 23:57, said:

Foarte bine ! Poate ar fi ok sa preia si grupul vw ca numa tampenii fac in ultima vreme , macar sa fie la pretul real adica de 17 ori mai mic Posted Image
te-am vazut sigur pe toate topicele auto unde oamenii spun ca au facut test drive cu suzuki vitara si li s-a parut penibil in timp ce masinile din grupul VAG le-au placut...
ce ar mai fi de spus? postezi intr-o incercare obosita de flame...
deocamdata VAG detine lamborghini, bugatii etc... ei cumpara, nu prea vand. Si camioane MAN si Scania sint tot ale lor.

 vrajitoruldinoz, on 14 aprilie 2018 - 03:17, said:


Lenovo e un rahat penibil, depinzind de produs.
Am vreo 15 caluclatoare lenovo, desktopuri si laptopucri, un server etc.
Nu cred ca mai cumpar vreodata de la astia. In afar de server tot restul au fost un dezastru.
cand era detinut de ibm, produsele lor erau legendare pt fiabilitate

 argentum, on 14 aprilie 2018 - 05:28, said:

Pai sa vedem: cea mai mare corporatie din lume, celmai mare angajator privat din lume, peste 10000 de magazine, cumpara din China Marfa de peste 50 miliarde de dolari pe an. Voi realizati suma? Si este doar o companie: walmart. Si sunt americani.
si totusi, cred ca oricine ar prefera sa traiasca in america, germania, cel mult japonia, nu in china comunista unde esti arestat daca ai copiii mai multi decat vor ei si nu ai access la internet, google etc

Companiile care inoveaza sint tot in america, scriem pe procesoare americane, pe un forum bazat pe soft occidental, si ne incredintam banii companiilor americane visa si mastercard, paypal etc.

china e mana de lucru... inovatia si cercetarea se face in america

 argentum, on 14 aprilie 2018 - 06:42, said:

Si expresiae poporeni rupti in fund e jignitoare si denota o gandire simpla.
atata poate el... si oricum se contrazice singur...

#35
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
daca vreti sa aflati mai multe despre chinezi cautati canalul serpentza pe youtube. Tipul e inteligent si sta acolo de multi ani. Nu va luati dupa gica contra importator china de pe softpedia

#36
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 lucifer76, on 14 aprilie 2018 - 09:10, said:

Nu e nevoie sa fac eu, exista destule firme care deja fac asta si au adus gopro in genunchi.
e mult mai usor sa copiezi decat sa inovezi... si stim ca chinezii nu se sfiesc sa copieze.
totusi, orice video vad pe youtube e facut cu gopro... o fi o coincidenta, dar cam tot ce am vazut eu, toti merg pe gopro

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rDHYNj-dw80?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

China - Land of the Fakes : The Chinese are very good at this sort of thing...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K0bNf-jcVU0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate