Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Pot sa platesti ratele prin bancomat?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
La BCR si la ING poti intra in banca cu cardul de credit, bagi cardul in fanta respectiva si se deschide usa, BCR in interior are un bancomat super complicat, bancomatul de care va ziceam, cel unde apare creditul, apar 2 conturi, apare creditul(suma creditata) si un alt cont pe care este cardul.
O sa incerc sa depun suma pe card, asta este, daca nu merge o sa ma duc luni la ghiseu.

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Daca e unul "super complicat" cum te descurci? Poate ramai blocat acolo pana luni.

#21
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am numarul tau de telefon si te sun.

Si vorba aia... din banca poti iesi apasand pe buton.

#22
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Bagi banii in contul din care isi trag ei banii lunar pentru datorie, ce tot atata scanari de facturi, sa scrie rata si alte prostii... identifica contul si baga bani in el, la detalii poti sa scrii CADOU, ca nu conteaza, tot "rata" se plateste de banii aia.

#23
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
O sa va zic maine cum este, pe la 10 ma duc la banca.

#24
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Eu la card de credit nici nu le platesc banii consumati de pe card... se servesc ei automat in ziua scadentei din contul curent personal.

#25
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Du-te la banca sa-ti dea digipass sa poti plati online.

#26
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Posibil si la rata sa faca la fel, extrage automat din contul curent datoria la data scadentei, mai ales ca din cate imi aduc aminte contul curent e trecut in contract ca garantie mobiliara.
Nu am rate si nu stiu cum functioneaza, dar mai mult ca sigur asa fac, exact cum si asigurarea si-o trag automat la credite de casa.

Edited by lexis1, 13 April 2018 - 21:35.


#27
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 lexis1, on 13 aprilie 2018 - 21:33, said:

Eu la card de credit nici nu le platesc banii consumati de pe card... se servesc ei automat in ziua scadentei din contul curent personal.
BCR?

 maccip, on 13 aprilie 2018 - 21:33, said:

Du-te la banca sa-ti dea digipass sa poti plati online.
La BCR este cu bani homebank.
Acum am preluat rata asta si trebuie sa o platesc sa nu depasesc ziua scadenta, cam asta este urgenta, adica sa nu ma bage pe vreo lista ca nu am platit ratele la timp.

Edited by Argent, 13 April 2018 - 21:34.


#28
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Pai e cativa lei/luna
3-4 lei, ceva de genul.

Edited by maccip, 13 April 2018 - 21:35.


#29
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am homebank gratuit de la ING, sunt multumit de ING, la BCR doar am niste rate de platit.

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Nu astepta ziua de maine. Mergi azi daca tot te lasa inauntru doar cu cardul.
Prinzi un loc si la birou acolo poate.
Nu e si un automat cu cafea gratis?

#31
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 Argent, on 13 aprilie 2018 - 18:53, said:

Stiu ce zici ca am apasat pe acolo pe butoane si mi-au aparut amandoua conturi.
Acum nu am observat daca scrie plata rate, ma uit maine pe acolo si iti zic.

Ratele au fost platite la casierie.
Eu am ING si este clar ca sistemul BCR este diferit de cel ING.

O sa ma duc maine pe acolo si cred ca se considera rata platita la timp si Sambata... cel putin asa sper. Pe bune ca nu ma baga aia pe vreo lista daca intarzi o zi la rata.
Ceri de la BCR Ibanul contului in care platesti ratele si faci transfer prin intermediul homebank de la Ing catre BCR. Eu procedez la fel insa la mine in loc de bcr e alta banca, principiul insa ramane

Edited by atupi, 13 April 2018 - 23:40.


#32
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011

 Argent, on 13 aprilie 2018 - 21:34, said:

adica sa nu ma bage pe vreo lista ca nu am platit ratele la timp.

Nu cred ca te baga pe vreo lista fiindca ai intarziat cu plata. Cand a avut mama rata acum 10 ani, eu le plateam si cand intarziam aveam dobanda pe fiecare zi intarziata. A mai imprumutat de atunci bani de la banca (dar nu din tara) de 2-3 ori fara probleme. Din ce stiu, intri pe lista aia cand te lasi de platit, nu cand intarzii cateva zile o plata... Sa ma corecteze colegii daca s-a schimbat treaba intre timp.

#33
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
E posibil sa fi prins perioada cand nu exista CRB/CRC. In plus datele se arhiveaza dupa cativa ani si nu mai apar in raport. E ca la infractori, dupa ce ies din puscarie se sterge cazierul si sunt ca noi.
Iar daca a facut imprumut in alta tara... atunci nu are treaba cu Romania. Sistemul e pentru Romania. In afara dau aia credite ca pe flyere pe strada... de ce crezi ca sunt indatorate cu trilioane si intra in faliment?

Edited by lexis1, 14 April 2018 - 00:36.


#34
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 Argent, on 13 aprilie 2018 - 19:46, said:

Deci tu esti curios daca poti sa platesti ratele prin paypoint la mine in sat?

Eu o sa ma duc maine pe BCR si iti zic daca merge la bancomantul lor, tu sa stai sa astepti la tine in Satu Mare daca merge si prin paypoint.
Ar fi un lucru util, nu trebuie sa ne suparam pe chestii din astea, sunt vremuri grele si suntem destui imprumutati, stai linistit nu esti singurul.

#35
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Sa o luam metodic, am fost la banca centrala BCR si bancomatul nu mergea, ma refer la bancomatul smart. Am plecat la o sucursala BCR. Am introdus cardul intr-un "ghiseu bcr" si mi-a aparut creditul, am verificat pe desfasurator si contul de pe hartia cu graficul de rate era identic cu cel de pe card si ce aparea pe ecran, am introdus bani si apar in cont.
Ce sa zic mai multe? Conturile corespund si pe "ghiseul bcr" aparea suma imprumutata de la banca, am selectat contul respectiv.

Diverse. Au bancomate mult mai complicate ca la ING. Deci am selectat conturile pe ecran si cand am bagat cardul era sa nici nu observ ecranul mic de jos, cel monocrom care necesita pin.
Am incercat sa scanez codul de bare pe hartia cu rate, nu, imi zice ca ca nu corespunde cu vreun cod de bare de la vreun furnizor de utilitati, eu vroiam sa platesc rate si bancomatul cauta furnizor.

Ce sa zic? Sa vedem daca retrag ei bani din cont.

Pe bancomatul smart apareau 2 conturi, 1 cont Credit si un alt Cont card, pe "ghiseul bcr" aparea doar imprumutul.

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Asta se intampla cand aparatulne mai smart decat utilizatorul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate