Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Opel Astra GTC

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
SilviuFX

SilviuFX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.06.2015
Salutare tuturor!

Doresc ca in weekend-ul ce urmeaza sa imi achizitionez o masina , mai exact cea din titlu , insa am o mica problema/nelamurire in legatura cu masina pe care am gasito . Eu sunt din Ploiesti , iar masina este in Hunedoara . Tocmai de aceea as vrea sa nu strabat un drum de 6 ore dus degeaba . Domnul care detine masina spune ca este adusa din Germania de curand , detine cartea service a masinii insa cand i-am cerut seria de sasiu a masinii , am verificat , iar cei de la reprezentanta mi-au spus ca istoricul masinii este gol (nu exista niciun fel de revizie) . Imi place masina si nu as fi vrut macar sa o vad desi aceasta problema ma face sa imi pun multe semne de intrebare . Voi ce credeti ?

In cazul in care exista cineva pe forum din Hunedoara , disponibil o ora maine/poimaine si doreste sa faca o fapta buna in timpul liber sa vada masina asta pentru mine , i-as fi recunoscator si fac cinste cand vin acolo in weekend Posted Image

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Link?

#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
E urata, si in 2 usi, si are mai multi km decat declara. Nu recomand.

https://www.olx.ro/o...html#0c3abbe43e

Intelegi papusel, de ce e teapa?

https://www.autoscou...3c3a?cldtidx=17

Edited by Deenman, 11 April 2018 - 18:43.


#4
SilviuFX

SilviuFX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.06.2015
https://www.bestauto...d=1&pictureid=1

Eu am gasito aici , nici nu stiam ca e si pe olx , desi in ultimele 2 saptamani cred ca am inceput sa cunosc toate masinile de acolo . Mie imi place, la bugetul pe care il am in momentul de fata , ceva mai frumos de atat nu gasesc si este masina la care "visez" de ceva timp . M-a atras la ea faptul ca are mai multe optiuni fata de restul care nu sunt prea dotate .

@Deenman . Nu , nu inteleg de ce este teapa . Mi-ai dat un link cu un gtc care nu seamana in niciun fel cu acesta ... Am cautat seria masinii pe google si nu da nimic .

Edited by SilviuFX, 11 April 2018 - 18:47.


#5
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ca omul sa faca un ban, trebuie sa o cumpere la un anumit pret, altfel nu renteaza. Nu se incurca la profit de 100-200euro, doar de la 500euro in sus.

3800 (ultimul pret probabil) - 500euro profit -300euro adus= 3000euro masina.

Daca a mai retusat-o in vre-un fel (vopsit un element, gen o aripa, si un polish +curatat) a luat masina cu sub 3000euro.

Cauta acum pe mobile.de sau autoscout24 Opel astra gtc 1.9 150 cp din 2008+ pana in 3000euro, sa-mi zici cate gasesti, eu am gasit una, si are 380.000km.

#6
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
Posteaza VIN pe forum sau pe unul dedicat, poate gasesti pe cineva sa te lamureasca mai bine,
Acum ca tu vrei ca altcineva sa iti verifice masina in HD si mai zici ca la banii astia nu gasesti altceva sa-ti placa imi da de inteles ca o sa ne povestesti si ce probleme incep sa apara dupa o luna.

#7
SilviuFX

SilviuFX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.06.2015
M-am gandit ca poate e luata de la licitatiile auto sau a prins omul masina asta la vreo oferta .

Initial am vrut sa ma duc personal sa imi iau masina din Germania , insa costurile sar de 4000euro ...

VIN-ul masinii : W0L0AHL0885110550

Edited by SilviuFX, 11 April 2018 - 18:57.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Să ai în vedere faptul că în județul Hunedoara nu mai este reprezentanță Opel așa că e exclus să poți verifica istoricul.

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostSilviuFX, on 11 aprilie 2018 - 18:45, said:

@Deenman . Nu , nu inteleg de ce este teapa . Mi-ai dat un link cu un gtc care nu seamana in niciun fel cu acesta ... Am cautat seria masinii pe google si nu da nimic .
parerea mea: cand vezi ca cineva te ia cu "papusel", e clar ca nu e o persoana de la care merita sa iei vreun sfat.
ignora-l. don't feed the troll.

#10
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 02.02.2007
daca in reteua Opel masina nu a efectuat nicio servisare e o problema!
ar fi trebuit sa treaca pe la ei macar cat a fost in garantie!
daca baza de date este in regula, atunci masina/afacerea este o mare teapa!

#11
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View PostSilviuFX, on 11 aprilie 2018 - 18:56, said:

Initial am vrut sa ma duc personal sa imi iau masina din Germania , insa costurile sar de 4000euro ...
Daca pentru tine e mai scump sa o iei decat pentru el+adaosul lui, ar trebui sa-ti dea de gandit.

#12
SilviuFX

SilviuFX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.06.2015
Daca dai o cautare cam orice masina de pe net e mai scumpa in Germania decat aici ... Posted Imageprobabil o sa ma reorientez spre o alta masina desi nu cred ca exista vreuna sa fie "curata" din toate punctele de vedere .

#13
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Mașina sub 5k EUR adusa din Germania sunt tepe in majoritatea cazurilor.

Mai ales daca omul o aduce pe roti și nu împreună cu alte mașini pe platforma. Asta înseamnă că are costuri mari și mașina a fost super ieftina (ieftina cu motiv intemeiat, nu din mărinimia cuiva).

Plus... Faza de pe OLX - fara numere scoase, cele de pe mașină sunt cu titlu de prezentare... WTF?

Edited by Quoriah, 11 April 2018 - 19:56.


#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
@silviu, care e pretul final pe care il ceri pe tigaia aia de opel? 3890?
Prost, dar prost rau e ala care plateste atatia bani pe tigaia ta. Posted Image

#15
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Astea luate din Germania toate sunt luate de la primul proprietar. Cred ca e interzis sa isi cumpere nemtii masini unu de la altul.
Si a mea tot de la primul proprietar e luata. Macar s-a stresat samsarul sa-i faca o carte de servis cu stampile si toate cele.
Insa ce sa vezi. In 5 ani aia de au completat cartea au folosit acelasi scris. Care erau sansele?

#16
SilviuFX

SilviuFX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.06.2015

View Postericmario, on 11 aprilie 2018 - 20:21, said:

@silviu, care e pretul final pe care il ceri pe tigaia aia de opel? 3890?
Prost, dar prost rau e ala care plateste atatia bani pe tigaia ta. Posted Image

Chiar nu stiu despre ce vorbesti , dar eu nu vand nimic si nu astept sa cumpere cineva ceva de la mine . Este pe langa subiect.

@greenlife . Asta e clar , toti samsari isi invata foarte bine textul si minciunile in mare parte sunt aceleasi , cum e si treaba cu masina tinuta in garaj de batranel .

#17
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Eu cred ca depinde mult si de noroc,dar si de cum stii sa "vezi" o masina,sa te uiti unde trebuie ca sa vezi daca si ce probleme are...Din experienta proprie:
In 2010 am luat o Corsa B din '94 benzina 1.4 (avea 16 ani si...92.000km! pe bord)...de la un batranel Posted Image.Adusa din Germania,pe roti,fara numere rosii,de la o firma care cu asta se ocupa (vanzari masini SH in Ro)...Adica o gramada de chestii despre care stiam ca trebuie sa te feresti...Merge si acum perfect,am bagat in ea 400 euro la inceput (distributie si altele)  in 8 ani si 80.000km facuti cu ea am schimbat un cap de bara si tobele.Are 24 de ani si merge perfect,nu mananca ulei,consumul e ca la carte,doar ca...rugineste.
De 1 an jumate mai am o Astra H benzina 1.4  -4 usi,din 2006,pe care am luat-o din Ro (din orasul meu),inmatriculata 2600Euro (155.000km reali)...m-a costat doar 37 Lei certificatul pe numele meu...la Corsa,adusa din Germania,m-a costat 600Euro inmatricularea...Astra asta a fost cumparata de primul proprietar din Ro in 2006 si a avut mai multi proprietari (din nou de evitat)...Pana acum sunt multumit de ea.Am bagat in ea 350Euro ca s-o mai aranjez,dar si cu chestii in plus (pilot automat -nu avea)...e drept ca n-a fost nevoie sa apelez la service,mecanici,etc. Totul am facut singur,la ambele masini,exceptand partea de tinichigerie (table).
Concluzie: poti lua o masina de care sa fii multumit,indiferent de unde o iei,dar...sa ai noroc si sa te pricepi cat de cat...Exclud cazurile de acte false,masini furate,etc.

PS: poate vrei sa te uiti si pe:
https://www.clubopel...3962&start=3160

Edited by danpet, 12 April 2018 - 08:56.


#18
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postdanpet, on 12 aprilie 2018 - 08:50, said:

Concluzie: poti lua o masina de care sa fii multumit,indiferent de unde o iei,dar...sa ai noroc si sa te pricepi cat de cat...
Concluzie: acatiste si bani la vrajitoare ca sa fii 100% acoperit de noroc.

SilviuFX, am vazut la sume asemanatoare pe autovit GTC de la prim proprietar. Nu zic s-o iei pe aia, dar uite ca exista masini cu istoric real.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate