Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Recomandare tastatura

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Salutare colegi,

Astazi pt prima data dupa 4 ani de utilizare, am avut prima problema cu tastatura, tasta enter (cea mare) nu vroia sa mai preia comanda cum trebuie. Am desfacut, am mesterit putin, apoi nu mai vroia sa functioneze deloc din cauza unui contact imperfect, insa am reusit de am facut-o iar functionala. Dupa acest episod, ma gandesc ca e mai bine sa ma pregatesc cu o tastatura noua in cazul in care actuala se gandeste sa renunte de tot in a mai functiona. Dupa cum o sa vedeti, pt mine actuala este perfecta, in ciuda plangerilor altor posesori care dupa nici 1-2 luni reclamau ca sareau tastele sau nu mai functioneaza deloc. Eu dupa 4 ani o am ca noua, desi este utilizata intens.


Cerinte:
  • iluminata - actuala este cu 3 culori, m-ar ajuta enorm sa aiba mai multe culori pt a le alterna cand am ochii obositi
  • taste tip laptop - cele normale tind sa devina zgomotoase, au cursa lunga, iar degetelele mele s-au adaptat foarte bine la astfel de taste low profile
  • desi devoratoare de baterii, ar fi un plus una wireless cu mod de stand by pt a nu schimba bateriile lunar
  • nu am preferinte de marca, insa daca ar fi wireless, am un dongle cu unifying de la mouse-ul HP si le pot combina in caz ca e tot HP, pt a nu interfera cele 2 si pt a salva un usb
  • nu am nevoie de palmrest neaparat, spatiul pe masa nu e prea mare, iar un palm rest ar impinge tastatura prea mult de mainile mele si mai mult ar incurca
  • imi e indiferent daca are taste multimedia, nu am mai folosit asa ceva de ani de zile si nici nu le voi folosi, asa ca fara ele e si mai bine chiar
  • desi actuala este incadrata la gaming, nu am nevoie de tastatura gaming. astea au tendinta de a arata ca naiba cu tot felul de colturi si muchii aiurite, brizbrizuri inutile doar de luat ochii, iar pe masa mea asa ceva ar arata de tot rasul
  • nu am nevoie de trackpad. am vazut unele si cu asa ceva inclus, insa am deja mouse wireless destul de ok si imi e de ajuns
  • bugetul nu este extraordinar, nu cheltui prea mult pe astfel de acareturi, asa ca vreo 150 de lei cred ca sunt suficienti
  • magazinul nu este musai un criteriu, dar sa nu astept 3 luni pana isi aduc aminte ca au un client ce asteapta o comanda
Stiu ca o pot comanda din nou una identica cu ce am acum, insa poate gasesc ceva mai ok decat aceea si care merita cumparata. Pana acum m-am uitat la ceva modele, acest A4Tech KD-600L pare a se incadra in cerintele mele, insa doar culoarea albastra la taste nu e de ajuns. Albastrul este obositor in general, iar la o tastatura sa ai doar acel albastru obosit, e prea mult. Asadar, voi ce recomandati?

Attached Files



#2
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Cursa tastelor de 3mm ar fi prea mult?

Dacă nu, uită-te și la asta: https://www.newegg.c...=9SIA6YZ6X05861
Costă 500 de lei, dar văd că ai deja banii pe birou.

#3
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Cel mai bine ar fi o tastatura mecanica.
https://www.pcgarage...arvo/kg922-red/

Edited by cristyz, 09 April 2018 - 09:50.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu ar fi mare acea cursa la 3mm, desi cred ca este la limita. cam asta ar fi cursa la o tastatura de laptop. interesanta acea tastatura de pe newegg, insa 120$ ....

#5
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Majestatea Sa au reduceri la pcgarage, vezi care dintre ele te coafează! :cheers:
https://www.pcgarage...staturi-gaming/

#6
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Nu lua în calcul prețul. Contează să ți se potrivească. Este un obiect pe care îl folosești zilnic, ce altceva poți să faci cu banii?
Problema este că-i un produs nou și nu se găsesc review-uri.

Vezi și asta, are review-uri bune. Posibil să ți se pară puțin zgomotoasă

Edited by AwkwardMe, 09 April 2018 - 11:04.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu o folosesc de ceva ani pe asta.
Dpmdv albastrul ăla nu e deloc obositor.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ms nick, cu ocazia asta am gasit si modelul asta: Cougar Vantar cu RGB, insa mi se pare cam kitch si cu marginea aia luminata, distrage atentia si lumineaza inutil pe timp de noapte pe langa tastatura. asta e cea mai buna lumina a ei, profilul 5, lumina alba. pretul e undeva pe acolo.

awkward - ba iau in calcul pretul, odata ca nu am buget nelimitat sau de facut rost de bani chiar asa usor, apoi ca nu o cumpar pt a ma tine o viata. o folosesc intens cat sunt acasa, insa nu am gasit modelul care sa fie conform cerintelor si sa merite mai mult de 200 lei din bugetul meu. de asta scriam mai sus ca nu ma incanta musai cele de gaming, pt ca acelea sunt unele foarte urate, taste suprainaltate chiar, adica exact opusul a ce caut, multe brizbrizuri ieftine doar pt a fura ochii. nu caut asa ceva. caut ceva practic in cerintele mele, iar astea le gasesc undeva in marja asta de pret de 150-200.

e drept insa ca prima propunere imi cam face cu ochiul dpdv al constructiei si aspectului, adica fara chestii inutile. dar nu am buget pt ea, iar in romania ... inca nu exista, ori nu am reusit inca sa o gasesc. prefer sa am garantie la noi, mai ales pt asemenea preturi.

ms ericmario, daca arata ca aici, posibil sa nu-mi fie obositoare. am vazut destule tastaturi cu lumina albastra care nici nu le-am putut privi mai mult de 2 secunde, efectiv imi fugea imaginea si nu reuseam sa privesc tastele. de asta fug de albastru.

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Eu am varianta simpla, neluminata, KD-600, in maxim 1 luna s-a stricat ESC, ramine intepenit.
Nici alte taste nu sint mai stralucite, ma trezesc ca imi lipsesc unele litere din mesaje, tastez destul de repejor.
Tastele mi se par destul de slobode... adica se misca in cam toate partile.
Cred ca e de la tastatura, la Fortnite si parca si alte jocuri nu merg apasate mai mult de 2-3 taste, nu-mi ia unele comenzi.
N-am stat sa-mi bat capul si cu asta, ma joc de relaxare....
Azi am dat comanda de mouse, pe ala vechi il trimit la garantie (m-am saturat sa le schimb la 3-6 luni, sint de buget/calitate mica/medie, dar totusi).
Cit de curind o sa caut si eu alta tastatura.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate