Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Leasing extern - intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
depp14

depp14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.09.2013
Salut!

Nu imi este clar -> se poate obtine leasing pentru un autoturism second hand din Germania?
Aveti exemple de colaborari?

#2
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,929
  • Înscris: 02.02.2007
bineinteles ca se poate! doar ca nu cred ca il cumperi tu din Germania, ci de la o firma care il importa!

#3
depp14

depp14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.09.2013
Ok, aveti dealeri cu care ati lucrat si ati fost multumiti?
Am gasit cateva modele si as vrea sa compar cateva oferte.

#4
muzician

muzician

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.04.2018
Salut prieteni ! Sunt membru nou si as vrea sa va intreb un lucru : am un laptop hp G72 cu un hard de 297 gb.Vreau sa inlocuiesc hardul cu unul de 500 de gb.Aici vreau sa fac numai 2 partitii ( daca se poate ) pentru instalarea unui windows 10 pro pe 64 bit . Pot imparti hardul de 500 in doua,respectiv o partitie C de 250 si alta D de mai putin de 250 pentru media . Multumesc anticipat pt ajutor !

#5
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 13.06.2005
Depinde, daca e pe benzina poti!

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Am un prieten care și-a cumparat noul Ford Kuga din Germania, cu leasing făcut la BCR.
Mațina avea 4000 km la bord, fusese mașină de test-drive, l-a atras reducerea substanțială de preț. 36k euro la 24k euro.

#7
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 ericmario, on 09 aprilie 2018 - 12:51, said:

Am un prieten care și-a cumparat noul Ford Kuga din Germania, cu leasing făcut la BCR.
Mațina avea 4000 km la bord, fusese mașină de test-drive, l-a atras reducerea substanțială de preț. 36k euro la 24k euro.

Tu crezi in cadouri din-astea?

#8
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Leasing extern inseamna ca nu ai nicio legatura cu companiile din Ro (dealeri de masini noi sau sh, firme de leasing).
Se practica acest lucru pentru firmele de transport international care isi cumpara camioanele din Europa pentru ca prefera ca acele camioane sa fie inmatriculate intr-o tara din EU (nu Romania) si din cauza unor conditii de finantare mai bune si alte motive de optimizare fiscala.
Trebuie sa ai incasari in euro si sa te incadrezi in conditii.
Avantajul mare este facturarea fara tva.

Deci nu mai aberati cu leasinguri facute in Ro pe masini importate.

#9
depp14

depp14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.09.2013
Vreau sa fiu sigur ca am inteles: nu este posibila obtinerea unei finantari (leasing in mod special) pentru un autoturism din afara tarii?

#10
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Este posibila.

#11
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,053
  • Înscris: 02.03.2003
Subiectul ar fi interesant daca ar trata obtinerea finantarii in EU pentru autoturisme importate. Este stiut ca in Romania leasingul intern financiar a fost distrus din cauza politicilor fiscale gresite.


Am impresia ca discutia trateaza finantarea interna a unei masini sh importate din vest.

#12
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Explica cum a fost distrus leasingul financiar intern.

Discutia nu trateaza nimic ca initiatorul nu a dat niste detalii (in afara de faptul ca e o masina sh): finantare pe pf/pj, finantare in ro sau ue plus altele.

Cum sa obtii finantare in vest de catre o firma cu rezidenta fiscala in ro - nu stiu sa zic ca nu a fost cazul. Dar nu cred ca orice firma din ro ar putea sa acceseze o finantare externa.

#13
depp14

depp14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.09.2013
Cred ca toate  variantele expuse prezinta interes. Personal sunt interesat de finantare pentru persoane fizice dar as vrea sa aflu detalii si despre finantari pt pers. juridice.

Ca sa intram in “problema” pt pers fizice nu stiu sa fie posibila finantarea in alte tari din spatiul UE. Daca aveti detalii va rog!
Cat despre finantarea locala la fel: cu cine ati lucrat? Cum a fost experienta? Ce dobanzi ati obtinut?

#14
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Finantare externa pe PF - nu ma bag ca nu stiu dar daca primesti salariul in Ro nu cred ca te baga cineva in seama pentru un leasing in zona euro. De obicei leasingul e pentru PJ.
Finantare externa PJ - primesti o gramada de bani din contracte in zona euro, din facturi fara tva si iti convine sa iei finantare tot in euro fara tva.
Finantare interna PF - leasing primesti daca vrei dar nu prea merita - impuls leasing stiu ca avea pentru PF.
Finantare interna PJ - o gramada de variante si solutii - in functie de marca poti sa ai anumite facilitati (nu tot timpul sunt ok comparate cu alte oferte). Sunt firme care-ti dau finantare si pentru firma nou infiintata dar cu un avans mai mare si o perioada scurta.
Finantare interna - leasing operational - de obicei renteaza pentru parcuri mai mari unde nu ai chef sa ai grija masinilor (rca, casco, anvelope, revizii) fiindca toate sunt incluse in pachet.
Pentru PF in Ro as recomanda un credit de nevoi personale - ai flexibilitate pentru masina, pentru casco, etc.
Am finantari cu Impuls leasing (in lei si euro cu dobanzi fixe) pentru ca am avut niste conditii bune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate