Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Recomandare echipamente receptie posturi TV

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
jasyle

jasyle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.03.2008
Salutare,

Sper ca postez pe aria potrivita. As avea nevoie de ajutor in cumpararea unui sistem de receptie a posturilor TV prin satelit. Echipamentul va fi instalat intr-un satuc la o casa amplasata intr-o zona mai inalta, fara obstacole imprejur.

Va fi folosit un singur TV destul de vechi fara pretentii HD si as vrea sa pot receptiona programe romanesti. Bugetul ar fi de 400-500 lei.

Multumesc!

#2
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015
cred ca o varianta mai buna ar fi prin iptv

sunt o gramada de modele de setbox-uri cu telecomanda, cu android ce permit conversia canalelor de pe internet la tv

Edited by ionitam, 07 April 2018 - 10:25.


#3
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 ionitam, on 07 aprilie 2018 - 10:24, said:

cred ca o varianta mai buna ar fi prin iptv

sunt o gramada de modele de setbox-uri cu telecomanda, cu android ce permit conversia canalelor de pe internet la tv
Da,in varful muntelui iptv...crezi ca are suficienta banda?
Initiator,de cr nu-ti faci abonamemt la un dth,sigur iesi mai ieftin.

#4
jasyle

jasyle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.03.2008

 eireman, on 07 aprilie 2018 - 10:30, said:

Da,in varful muntelui iptv...crezi ca are suficienta banda?
Initiator,de cr nu-ti faci abonamemt la un dth,sigur iesi mai ieftin.

Nu imi fac abonament pentru ca nu mergem prea des pe acolo, maxim in weekend-uri. M-am gandit ca e mai rentabil asa.

#5
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
un receiver cu dvb s2, vreo 100 lei, si o antena de 80-90 cm la vreo 50 lei si prinzi eutelsat 16 cu tvr urile si inca vreo 2 romanesti
Daca esti aproape de ceva releu de tv terestru, atunci merge o antena de camera mai rasarita si un receiver dvb t2 si prinzi 6 posturi tvr.

Edited by sandel1, 07 April 2018 - 10:56.


#6
jasyle

jasyle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.03.2008

 sandel1, on 07 aprilie 2018 - 10:52, said:

un receiver cu dvb s2, vreo 100 lei, si o antena de 80-90 cm la vreo 50 lei si prinzi eutelsat 16 cu tvr urile si inca vreo 2 romanesti
Daca esti aproape de ceva releu de tv terestru, atunci merge o antena de camera mai rasarita si un receiver dvb t2 si prinzi 6 posturi tvr.

Nu am deloc experienta cu aceste echipamente, mi-ati putea recomanda anumite modele? Imi ajunge bugetul pentru echipament nou sau trebuie sa ma orientez spre piata SH?

#7
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
cum sa nu-ti ajunga pentru ceva nou, tehnologia e aparuta demult, te incadrezi cu 200 de lei. Prima data spune locatia sa vedem daca este acoperire dvb terestra.

#8
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
Iti recomand Focussat.
Nu platesti abonament, accesul la programe se face cu cartele valorice.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Dar FTA vei receptiona fara abonament. (Free To Air). Adica gratis.
Foarte putine. Nu cred ca sunt 10 romanesti FTA.

#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
focussat e scump, mai bine freesat. iti iei un receptor amiko mini combo extra la vreo 220 si o antena de 80 cm la vreo 60 de lei. daca nu vrei freesat, poti prinde cu receptorul ala si emisia terestra pe dvb-t2 unde ai toate tvr urile. pe 16grade este ai tvr-urile regionale, neptun tv, estrada, etno, taraf, kanald, realitatea, national tv, n24, magic tv de la bulgari, etc.

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In primul rand, trebuie sa vezi cerul inspre sud, ca sa poti prinde satelitii. Daca ai vedere spre nord si la sud ai ditamai muntele, renunta la idee. Apoi, vezi ce posturi te intereseaza, care dintre furnizori le are in grila, eventual faci abonament la el, sau incarci cartela, nu e o avere, decodorul il poti lua acasa, sa prinzi, eventual si acasa posturile. Daca ai semnal 4G in zona, de preferat digi, ar merge si un laptop, tableta, telefon...

#12
jasyle

jasyle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.03.2008
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am nevoie pentru o casa in Teleorman, cerul spre sud se vede fara probleme mai ales ca amplasarea casei e intr-o zona mai inalta.

#13
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Programele romanesti transmise la liber pe satelitul Eutelsat16 Est se pot receptiona
folosind un sistem alcatuit dintr-un receptor DVB S2 din gama Amiko , cuplat la o antena
satelit de minimum 80cm ( preferabil 1.00 metru ) echipata cu un LNB simplu .

Receptorul este dotat de fabricant cu un indicator acustic de prezenta a semnalului
care permite instalarea si reglarea antenei in regim de amator, fara alte cheltuieli .

Impreuna cu receptorul ar putea sa fie cumparata si o cartela TVR , care asigura
decodarea posturilor TVR 1 , 2, 3,  TVR HD si TVR Moldova pe temen nelimitat ,
fara niciun fel de alte costuri .Pretul cartelei este unul modest, de 45 lei

In aceasta situatie, costul unui astfel de sistem ar ajunge in jurul sumei de 345 lei
si ar fi compus din : receptorul Amiko 148 lei , Antena 100 cm 99 lei ,
cablu Coaxial + LNB = 27 lei , Cartela TVR 45 lei , Transport Curierat 25 lei  

Sistemul reprezinta o modalitate economica  de asigurare a receptionarii posturilor
televiziunii nationale TVR precum si ale altor posturi romanesti private , fara alte costuri
iar antena se poate instala in regim de amator ,chiar si in zonele muntoase  lipsite de
semnal Tv digital terestru - cunosc mai multe cazuri de asemenea sisteme instalate
si folosite cu succes in zone muntoase din judetele Alba , Brasov  si Hunedoara

Singura conditie pentru instalarea antenei este lipsa obstacolelor inalte ( ziduri , copaci ...)
pe directia semnalului ( zona Sud ) iar daca aceasta conditie este indeplinita antena
se poate instala chiar si in apropierea solului ( 50 cm - 1m inaltime ) ...fara probleme .

Lista completa a posturilor romanesti si straine transmise la liber pe satelitul Eutelsat 16 Est
se poate consulta aici : https://ro.kingofsat...eq&filtre=Clear

Attached Files


Edited by bowpack14, 07 April 2018 - 14:32.


#14
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Vazand ca initiatorul nu se pricepe mai deloc, recomand un receptor combo dvb s2 + t2 si fara antena deocamdata. Eu am cumparat din China cu 20 $, numai ca vine peste o luna. Daca are noroc poate prinde semnal dvbt2 cu o antena tv obisnuita (cine nu are pe acasa o astfel de antena?) În Cluj merge cu o panarama de antena de camera.
Daca nu gaseste nici un program, atunci poate sa-si prinda urechile cu o antena de satelit.

Edited by sandel1, 07 April 2018 - 15:41.


#15
mariandmd

mariandmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.10.2007
Eu mi-am cumparat azi un chit tv de la Dedeman  pret 79.00 ron PNI TV901 care este compus din decodor digital DVB-T2, telecomanda, baterii telecomanda, cabluri si antena si prind 9 posturi tv in Bucuresti la casa la curte cu antena pusa pe pervazul geamului. Programele receptionate TVR1, TVR2 , TVR IASI, TVR CLUJ, TVR CRAIOVA, TVR3, TVR TIMISOARA, TVR TG MURES, TVR HD.
Sistemul vreau sa-l folosesc la tara in jud Teloeorman pe linga Draganesti Vlasca si pentru o receptie mai buna am cumparat o antena Amiko AHD 344 LTE pret in jur de 90 roni (sper sa dea rezultate)
Pe viitor intentionez sa trec si pe receptia pe satelit... mai trebuie sa ma documentez cum se face

#16
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
A dat rezultate la țară? Cu sau fără antenă? As vrea sa folosesc ceva de genul la țară undeva in VN.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate