Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Recomandare Bormasina cu Insurubare

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postsilesax, on 06 aprilie 2018 - 04:13, said:

oi fi vrut să i fraudezi..

si mie vroiau sa mi faca necazuri cu o sursa  care pur si simplu nu a funcționat deloc din prima zi..!, cica sa o duc la garanție.., îi zic,, nu bre îmi dai alta ".. cica,, nu mai avem".. da banii înapoi.. nu vroia.. de-abia, de-abia i a dat..
Asta e tactica lor,sa nu schimbe produsu chiar dfaca mergi cu el inapoi in 60 de minute
Am zis ca in jegu ala de magazin nu mai intru in veci

#20
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Posttinel231, on 05 aprilie 2018 - 21:32, said:

Cea mai buna solutie ar fi o masina cu 2 trepte de turatie : https://www.dedeman....050-w/p/1025071

Asta e o idee proasta . E cam grea, o am eu. E foarte buna cand ai nevoie de turatie mica si forta mare. Eu o folosesc in mod constant sa dau gauri de 13mm in tabla de 8mm grosime.
Pe langa ea am luat una de 500W cu 46 de lei din Leroy. Pentru maruntisuri se descurca. Am folosit-o si la insurubat fara probleme. Dar are o madrina extrem de proasta. Eu am inlocuit-o cu  madrina de la o masina defecta.
La insurubat merge oricare cu variator de turatie. Dar de preferat este  sa aiba si limitator de cuplu ceea ce masinile de gaurit nu prea au.
Daca totusi o folosesti mai mult la insurubat decat la gaurit atunci e buna una de 500W pentru ca e usoara.
   Eu as merge pe combinatia

https://www.dedeman...._term=P 1039832

combinata cu

https://www.dedeman....280-w/p/2006908


Nu neaparat marca si modelele  astea, dar ceva asemanator.

View Postslai, on 06 aprilie 2018 - 05:58, said:

Pentru ca putere. Panzerul de care se vorbeste mai sus, il poti folosi cu succes si de rotopercutor.
Cred ca glumesti. Puterea nu o ajuta prea mult la beton. Iar percutia e ca la orice alta bormasina ieftina de 60-70 de lei. Adica mai mult face galagie decat percuteaza. E ok daca ai de dat in beton 4-5 gauri/an de maxim 8mm diametru. Mai mult deja te chinui.

Edited by PoeOvidiu, 06 April 2018 - 07:07.


#21
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostPoeOvidiu, on 06 aprilie 2018 - 06:58, said:

Pe langa ea am luat una de 500W cu 46 de lei din Leroy. Pentru maruntisuri se descurca. Am folosit-o si la insurubat fara probleme. Dar are o madrina extrem de proasta. Eu am inlocuit=o cu  madrina de la o masina defecta.
Off: Cam cat e manopera la voi? 5 lei/ora? Un leu? 2? Altfel nu vad ce ai lua ceva cu 46 de lei si ai munci la el ca sa... ce? Sa-l faci de 80 de lei?

------------

On: Iti iei ceva de cati bani iti permiti... Ca banui ca asta e criteriul, nu? Daca nu, DeWalt, Hitachi & co.

Edited by dexterash, 06 April 2018 - 07:11.


#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu stiam ca e proasta madrina pana am pus-o la treaba. Ce conteaza cat e manopera? Madrina o aveam si mi-a luat 30 de secunde sa o inlocuiesc.  
  Ai impresia ca merg cu sculele in service? Am si eu  doua maini si un cap Posted Image dara sa socotim 70 de lei ora de manopera.
70/120(atatea ajumatati de minut sunt intr-o ora)=0.58 lei m-a costat inlocuirea. Deci am crescut valoarea de la 46 la 46.58.
Si nu e vorba de bani. Dar nu sunt dispus sa dau 2-300 de lei pe  o scula care sta mai mult pe raft decat munceste. Sculele care le muncesc la greu sunt toate Panzer si sunt multumit de ele. De unele trag de ani buni fara mila.

Edited by PoeOvidiu, 06 April 2018 - 07:15.


#23
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostPoeOvidiu, on 06 aprilie 2018 - 07:08, said:

Nu stiam ca e proasta madrina pana am pus-o la treaba.
10 euro? Serios? Ce credeai ca e? Posted Image

View PostPoeOvidiu, on 06 aprilie 2018 - 07:08, said:

Ce conteaza cat e manopera? Madrina o aveam si mi-a luat 30 de secunde sa o inlocuiesc.  
Si a fost gratis, nu? Posted Image

View PostPoeOvidiu, on 06 aprilie 2018 - 07:08, said:

Deci am crescut valoarea de la 46 la 46.58.
Nope, ai crescut costul echipamentului, nu valoarea... Posted Image Sau, sa zicem, l-ai actualizat.

Edited by dexterash, 06 April 2018 - 07:14.


#24
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
10 euro si masina isi face treaba pentru care a fost cumparata. A inlocuit una asemanatoare care si-a facut bine treaba vreo 7-8 ani.
Nu am crescut costul. Era mai ieftin sa iau una cu 70 de lei si sa arunc madrina care o aveam?

Edited by PoeOvidiu, 06 April 2018 - 07:18.


#25
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Aveau intr`o vreme mandrine Rohm la Hornbach

#26
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
uite aici makita pt gauri mici si ptr insurubat la 190 lei: https://www.emag.ro/...13/pd/D7VST3BBM
mai exista si varianta low-cost de la makita la 213 lei ptr gauriri mai serioase si alte lucrari: https://www.emag.ro/...03/pd/DY7KR9BBM

iar daca vrei varianta makita ptr gaurire, gaurire cu percutie, insurubare si alte lucrari ai la 273 lei: https://www.emag.ro/...40/pd/DVVGGBBBM

eu o am pe ultima si am folosit-o de la gaurit, curatat rugina cu peria de sarma si pana la insurubari ptr ca are variator de turatie si ambreiaj.

Edited by rex, 06 April 2018 - 10:22.


#27
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
La 3000rpm este cam incomod de folosit.
N`ai limitator de cuplu la ea, nu stiu daca aia rupe suruburi dar cu un Bosch am rupt eu destule in lemn
tocmai din cauza lipsei limitatorului.

#28
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007

View Postrex, on 06 aprilie 2018 - 10:21, said:

uite aici makita pt gauri mici si ptr insurubat la 190 lei: https://www.emag.ro/...13/pd/D7VST3BBM
mai exista si varianta low-cost de la makita la 213 lei ptr gauriri mai serioase si alte lucrari: https://www.emag.ro/...03/pd/DY7KR9BBM

iar daca vrei varianta makita ptr gaurire, gaurire cu percutie, insurubare si alte lucrari ai la 273 lei: https://www.emag.ro/...40/pd/DVVGGBBBM

eu o am pe ultima si am folosit-o de la gaurit, curatat rugina cu peria de sarma si pana la insurubari ptr ca are variator de turatie si ambreiaj.
Nu te sfatuiesc sa iei in veci MAkita.
SUnt fcaute la Urziceni si service-ul e de tot rahatul.
M-am certat cu uni ....si intr-un final am zis ca numai imi trebuie MAKITA in UE ....neam...si mai ales  sa cumpar din Romania ceva.Ce protectia consumatorului ce politie dl....astia sunt mana in mana toti.

#29
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ma gandesc la asta https://www.emag.ro/...k/pd/EPRHNBBBM/
Sau la asta https://www.emag.ro/...d/pd/DCKYCBBBM/
Daca nu ma insel a doua masina are cablu de 6 metri.

Acum sa scriu ceva legat de discutia voastra.
Am un flex si o bormasina cu insurubare, cumparate din baumax si praktiker, nu mai stiu care din ce magazin este cumparata.
Flexul are un buton de se opreste greu, aluneca degetul pe buton, cum este facut nu este usor de folosit.
Am folosit bormasina la amestecat glet in galeta si a iesit fum din ea, am dat turatia mai mica si am taiat din tija melcului de amestecat.
Si mandrina este facuta din aliaj, am strans cu cheia si s-a rupt din canalul ala de pe mandrina.
Si se desurubeaza dupa ce o fixezi.

Si flexul si bormasina au fost cele mai ieftine produse din catalog.

#30
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
pai sunt 2 scule cam diferite. prima e pt dat gauri in lemn/metal/zidarie. nu poti sa insurubezi cu ea ca o sa rupi suruburi.
a 2a e pt insurubat si dat gauri mici in lemn si metal.

pt amestecat nu prea mai poti folosi bormasini din astea ieftine.
inainte avea panzer niste modele care mergeau folosite si pe post de amestecator, dar cu astea noi nu mai tine.

de ce nu cauti si pe olx, gasesti scule profi pe la 50-60% din pretul din magazine.

#31
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007

View PostArgent, on 06 aprilie 2018 - 15:01, said:


Varianta corecta!

#32
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postalx42, on 06 aprilie 2018 - 15:19, said:

pai sunt 2 scule cam diferite. prima e pt dat gauri in lemn/metal/zidarie. nu poti sa insurubezi cu ea ca o sa rupi suruburi.
a 2a e pt insurubat si dat gauri mici in lemn si metal.

pt amestecat nu prea mai poti folosi bormasini din astea ieftine.
inainte avea panzer niste modele care mergeau folosite si pe post de amestecator, dar cu astea noi nu mai tine.

de ce nu cauti si pe olx, gasesti scule profi pe la 50-60% din pretul din magazine.
In descriere zice ca este si pentru insurubare.

• Functie de oprire percutie pentru orice lucrare obisnuita de gaurire sau insurubare
• Functie de inversare a sensului de insurubare

Zic la prima masina.

Ma feresc de cele SH sa nu fie cu probleme, adica de ce si-ar vinde careva sculele daca nu sunt defecte sau furate?
Dar ete ca o sa ma uit poate gasesc ceva sigilat adus din strainatate.

View Postautom2, on 06 aprilie 2018 - 15:30, said:

Varianta corecta!

Mc.

In descriere zice ca este si pentru insurubare.

• Functie de oprire percutie pentru orice lucrare obisnuita de gaurire sau insurubare
• Functie de inversare a sensului de insurubare

Zic la prima masina.

#33
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu are reglaj pt cuplu. trebuie sa fii tot timpul pe faza ca sa o opresti, eventual sa termini de insurubat manual cu surubelnita. altfel risti sa fortezi surubul, sau sa iti rupi mana.
si e prea mare. e incomod sa insurubezi cu ea in brate.

incearca daca ai ocazia o masina de insurubat cu impact. o sa vezi o diferenta de la cer la pamant.

#34
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
daca te chinui, insurubezi si cu roto. ca si la ala poti opri percutia, poti inversa sensul.

reglajul ala de cuplu e o chestie faina, reglezi la ce forta sa se opreasca. de exemplu la bormasina electrica parca 2 sau 3 pun reglajul la rigips, si stiu ca negresa se opreste fix la nivelul rigipsului. dupa ce reglezi esti extrem de rapid, bagi 1000 de negrese fara sa-ti mai pese de cat strangi, ca se va opri singura la nivelul perfect.  te poti descurca si cu bormasina normala, dar trebuie mai multa atentie, la final sa strangi cu viteza mica, sa poti sa opresti la timp.

#35
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu  am infiletat sute de suruburi cu masina simpla fara limitator de cuplu si nu am rupt nici un surub. Dar trebuie atentie si dat cu turatie mica ca pentru aia are variator de turatie ca sa nu mearga doar la maxim.

Eu as evita Skil. A tinut fix 3 gauri. Am terminat treaba cu pocnitoarea de 40 de lei. Adica inca vreo 47 de gauri in tabla de 8mm.

Masina de  gaurit daca iei doar una si pentru uz ocazional trebuie sa te gandesti la ce o vei folosi mai mult. Daca mai mult infiletezi si doar ocazional gauresti atunci o iei a doua. Daca mai mult gauresti si ocazional infiletezi o iei pe prima. Sau ceva asemanator, nu Skil.

Prima nu e cu nimic peste una cu 70-80 de lei. Nu merita 170 de lei.  Am avut una identica. Acum am pus madrina de pe ea pe aia de 45 de lei.

Edited by PoeOvidiu, 06 April 2018 - 18:57.


#36
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Bai frate a ajuns lumea sa nu mai poata infileta un surub fara reglaj de cuplu
Daca are variator de turatie e suficient....asta daca omu care o foloseste nu e cu probleme speciale

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate