Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Telefonie la distanta SIP server

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
A incercat cineva ceva de genul:
Telefonul A in locatia X cu un anume sim in el si evident conexiune la net si ceva aplicatii de sip server
Telefonul B prin intermediul unei aplicatii de sip client conectate la internet din locatia Y sa poata efectua si primii apeluri si sms-uri prin utilizand de la distanta telefonul A si sim-ul din acesta?
Ma gandesc in special la situatiile in care reteaua pe care e telefonul A nu are semnal unde e telefonul B sau telefonul B se afla in roaming.

A testat cineva ceva aplicatii cu care se poate face asta? Ce telefoane ar fi compatibile sau ce solutii tehnice exista?

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
De ce si-ar bate capul cineva cu asa ceva cand exista o gramada de aplicatii prin care poti suna via internet.
     Daca vrei ca apelurile sa se termine pe Mobil sau pe fix, trebuie sa platesti, e adevarat, dar e un serviciu sigur si rapid.
     Probabil te-ai gandit sa faci concurenta cu Skype si sa devii rapid bogat si celebru.

Edited by cspot, 05 April 2018 - 19:18.


#3
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Pentru a putea suna/fi sunat si trimite/primi sms pe nr meu obisnuit de Romania, nu pe diverse nr de fix.
Nu fac concurenta nimanui, ma intereseaza sa folosesc doar eu singur propriul meu sim. Dealtfel nici nu vad cum as putea folosi altfel tinand cont ca ma intereseaza si apeluri/sms-uri primite nu doar efectuate.

Edit: O solutie foarte limitata e drept cred ca ar fi teamviewer instalat pe ambele telefoane.

Edited by LunaCrystal, 05 April 2018 - 19:22.


#4
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
@LunaCrystal : acceasi solutie am cautat si eu acum cativa ani, dar nu am gasit ( Iar sa accesezi telefonul prin teamviewer de pe alt telefon/pc era doar pt cei cu licenta business)

Sa-ti detaliez ce am rezolvat eu intre timp, considerand  tel A in ro si tel B in strainatate ( operator strain ) :

- tel A ( digi mobil ) are forward all calls/all time catre un nr de tel fix de Romania ( voip )
- tel B are net de la operatorul  local (  sau wifi )  si instalata aplicatia android a furnizorului de nr fix de Romania : cand esti sunat pe nr de  tel A, primesti apelul pe aplicatia de pe mobilul B ; cand vrei sa suni cu nr de tel A, folosesti aplicatia digioriunde si iesi prin serverul digioriunde din ro, cu nr de tel A

Ce nu am rezolvat :

- trimiterea/ primirea de sms aferente tel A (desi  la un moment dat tel A era un modem 3G conectat la raspbx , si emailurile veneau automat pe email : doar incoming , nu puteai trimi/raspunde )
- sunt aplicatii pe mobil ( parca saptamana asta era ceva asemanator postat pe softpedia )  in care sms-urile sunt redirectionate automat catre email/alt nr de mobil

In privinta folosirii teamviewer-ului la locatia unde e tel A : inca nu am gasit o solutie tehnica sa dau restart /reboot la telefon, de la distanta ( remote ) ; nu are cine sa 'apese pe ecran' sa activeze/dezactiveze anumite aplicatii

Hope this helps..

Edited by marmota_vasi, 06 April 2018 - 11:49.


#5
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Si cu ce telefoane ai incercat? Android sau iphone? Treaba cu redirectionarea iese din calcul in cazul meu, trebuie mai mult decat sa pot fi sunat. Un telefon obisnuit oare nu poate fi folosit drept gateway sip?

#6
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
am incercat cu android ; pt 'linia de tel fix' se pot folosi si adaptoare sip hardware, gen linksys pap2, grandstream etc..

In functie de nevoile tale ( vrei o solutie temporara sau permanenta ) si bugetul alocat ( system pt productie, sau doar hobby ) probabil un gsm gateway cu asterisk server incorporat e ceea ce-ti trebuie : sim-ul sta in gsm gateway si-l configurezi in serverul asterisk ca pe un 'trunk' iar pe mobilul B ai un client sip, care e o extensie ce se inregistrata la serverul asterisk; mai toate gateway-urile proceseaza si sms in/out

Preturi :la partea de scule profesionste = sky's the limit  ; daca vrei ceva cheap and cheerful ( cum reiese din postul initial ) va trebui sa improvizezi , si sa te astepti sa nu mearga cum trebuie mereu
inca nu am auzit de server sip pe android ( dar poate exista , dar nu e o solutie populara in productie ... )

ps: eu nu sunt 'tehnic' pe partea cu voip/sip ; e mai mult un hobby, de umplut timpul, tocat banii, nervii...

Edited by marmota_vasi, 06 April 2018 - 22:33.


#7
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Am eu o solutie de genul:

Server in Bucuresti (inchiriat) cu Asterisk pe el si management prin FreePBX portal (full configurat de mine)
Telefoanele se conecteaza printr-o aplicatie accesibila si din Google Play, bagi setarile de SIP si numarul alocat si ai parte de voce si mesagerie de tip SMS.
Sunt in curs de implementare si apeluri video, insa mai am ceva de lucru la codecuri.

Serviciile disponibile sunt: voce, SMS, conferinta, CLIP, CLIR, wakeup call la orice ora/data.

Daca vrei un test, da-mi un PM si discutam acolo.

Edited by l0calh0st, 11 April 2018 - 09:42.


#8
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
E o idee buna pentru plecarile din Bucuresti.

#9
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Teste pentru SMS intre telefon si laptop prin intermediul SIP.

Attached File  test de pe laptop.PNG   190.39K   46 downloads

#10
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View PostLunaCrystal, on 05 aprilie 2018 - 18:43, said:

A incercat cineva ceva de genul:
Telefonul A in locatia X cu un anume sim in el si evident conexiune la net si ceva aplicatii de sip server
Telefonul B prin intermediul unei aplicatii de sip client conectate la internet din locatia Y sa poata efectua si primii apeluri si sms-uri prin utilizand de la distanta telefonul A si sim-ul din acesta?
Ma gandesc in special la situatiile in care reteaua pe care e telefonul A nu are semnal unde e telefonul B sau telefonul B se afla in roaming.

A testat cineva ceva aplicatii cu care se poate face asta? Ce telefoane ar fi compatibile sau ce solutii tehnice exista?
Eu nu am priceput de fapt ce dubiosenie vrei sa faci !
Adica sa controlezi OTA un telefon mobil, ca sa ce ? Sa nu se prinda lumea ca esti tu in spatele lui ?
Daca esti in roaming de ce nu folosesti telefonul care il ai cu tine ? Adica, nu ai minute dar ai net....?
Repet, e dubios ce vrei sa faci !
In ziua de azi ai roaming la preturi jenant de mici !

#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Nu vreau sa controlez un anume telefon mobil, ci doar pe al meu personal. Sunt dispus sa instalez aplicatii/soft-uri dedicate, etc. urmand a pune sim-ul in acel telefon doar inainte de a pleca intr-o zona unde atfel nu as putea folosi sim-ul acela.

Roaming la preturi mici in uniunea europeana doar, ai uitat sa precizezi. In Moldova, Ucraina si Serbia e mult mai scump si ma intereseaza sa merg in tarile astea. Apoi acum exista planuri tarifare fara roaming si nu poti avea roaming nici macar contracost daca ai un astfel de plan tarifar. Un al treilea dar important motiv pentru care am nevoie de chestie asta sunt zonele din Romania unde nu e semnal de la nici un operator, dar se poate avea net cu 1-5 Mbps. Intr-o astfel de zona se afla si o unitate turistica unde sunt colaborator.

View Postl0calh0st, on 29 aprilie 2018 - 17:25, said:

Teste pentru SMS intre telefon si laptop prin intermediul SIP.

Attachment test de pe laptop.PNG
Poti da mai multe detalii? Ce model trebuie sa fie telefonul pentru a face asta?

Edited by LunaCrystal, 02 May 2018 - 13:55.


#12
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Digi VoWiFi se poate folosi si in roaming. Folosesti un al doilea telefon drept hotspot daca esti pe drumuri si nu ai WiFi fix. Doar ca solutia VoWiFi inca nu suporta SMS.

#13
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Se apropie sezonul vacantelor, aveti ceva noutati? L0calh0st ceva detalii?

#14
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Cam tot aceeasi chestie, cred ca am prins ideea ta, insa nu stiu exact daca poti avea partea de server pe telefon. Sau poate cauti o solutie de tip OpenBTS cu propria cartela SIM si sa cari tot sistemul dupa tine... eu am zis ca o sa fac "o cheta" cu un amic care are datacenter sa testam solutia OpenBTS.

#15
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 26.06.2008

View PostLunaCrystal, on 05 aprilie 2018 - 18:43, said:

A incercat cineva ceva de genul:
Telefonul A in locatia X cu un anume sim in el si evident conexiune la net si ceva aplicatii de sip server
Telefonul B prin intermediul unei aplicatii de sip client conectate la internet din locatia Y sa poata efectua si primii apeluri si sms-uri prin utilizand de la distanta telefonul A si sim-ul din acesta?
Ma gandesc in special la situatiile in care reteaua pe care e telefonul A nu are semnal unde e telefonul B sau telefonul B se afla in roaming.

E obligatoriu ca server-ul sip sa fie instalat pe telefon ?

Edited by marchand, 11 June 2018 - 17:36.


#16
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Ai alta idee? Unde daca nu cu aplicatie pe telefon?

#17
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 26.06.2008

View PostLunaCrystal, on 05 aprilie 2018 - 18:43, said:

Telefonul A in locatia X cu un anume sim in el si evident conexiune la net si ceva aplicatii de sip server
Telefonul B prin intermediul unei aplicatii de sip client conectate la internet din locatia Y sa poata efectua si primii apeluri si sms-uri prin utilizand de la distanta telefonul A si sim-ul din acesta?

Eu inteleg asa : telefonul B trebuie sa se poata conecta cu un client sip prin internet la locatia X si sa foloseasca pentru apeluri sim-ul din locatia X . Corect ?

#18
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Da, corect. Ai idee cum se poate face asta? Cu ce echipamente/soft-uri?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate