Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Constructie/echipare crama

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
tatisan

tatisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.02.2011
salutare!
ma tot incearca gândul de ceva vreme sa-mi amenajez o crama intr-una din camerele de la subsol. am tot cautat pe net insa echipamentele pentru climatizarea cramei sunt la preturi prea mari pentru proiectul meu. Nu cred ca am vazut nimic sub 2000€.
Camera aleasa are 6mp si cam 15mc de climatizat. Teoretic trebuie temperatura constanta si umiditate mare.
Stie cineva un echipament decent la pret sau o varianta de dotare echivalenta? Sunt destul de tehnic si m-as putea descurca cu solutii un pic mai dificil de implementat.
Ma gândesc la o varianta cu aer conditionat plus umidificator insa nu stiu sa existe aparate care sa poate fi setate pe 10-14 grade.
Multumesc anticipat pentru idei si comentarii.

#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
adica nu coboara temperatura la 10 grade?


#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
pai crama prin definitie e un beci adanc.
iar conditiile alea de umiditate si temperatura se indeplinesc in mod natural fara interventie activa.

Edited by arg, 05 April 2018 - 15:45.


#4
tatisan

tatisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.02.2011

View Postsebastiansebi, on 05 aprilie 2018 - 15:37, said:

adica nu coboara temperatura la 10 grade?

pe telecomenzi temperatura minima este 16-18grade. Si am inteles ca s-ar forma gheata pe radiator.

View Postarg, on 05 aprilie 2018 - 15:42, said:

pai crama prin dedinitie e un beci adanc.
iar conditiile alea de umiditate si temperatura se indeplinesc in mod natural fara interventie activa.

Casa-i gata... nu mai am unde sapa. Lasand la o parte semantica stricta, conditiile de temperatura si umiditate se pot reconstitui chiar si in desert. Problema e de costuri.

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Sa nu iasa licorile prea scumpe...pana la urma!

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
depinde de teren si de conformatia casei, poate mai faci un garaj, un foisoar, o magazie...

#7
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
pentru camera aia faci rece cu o lada frigorifica de la sh

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In primul rand ai nevoie sa stii daca temperatura din Beciul Domnesc e constanta pe tot timpul anului, sau in ce variatii se afla. Un aparat de climatizare (nu aer conditionat) cam costa, in special daca este unul eficient.

Daca zici ca ai 6 mp, spatiu mic, ai putea incerca cu aer conditionat mobil, si sa-l lasi sa functioneze acolo fara sa scoti burnalul afara pentru a umidifica, dar nu stiu daca e ok (daca functioneaza schema).

Recomandarea ar fi sa vezi ce parametri ai in camera respectiva (procent umiditate+temperatura) si apoi sa vezi daca merita sa te inhami. Degeaba dai 2.000 E pe aparatura daca mententanta te costa mai mult decat face.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Daca nu scoti burlanul ala afara o sa faca doar caldura din energia pe care o consuma de la retea.

#10
tatisan

tatisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.02.2011

View Postarg, on 05 aprilie 2018 - 17:07, said:

Daca nu scoti burlanul ala afara o sa faca doar caldura din energia pe care o consuma de la retea.

Aceeasi situatie e si in cazul unei lazi frigorifice. Ideea e insa buna. Ar trebui sa organizez un frigider de 15mc. Preferabil cu compresorul si “caloriferul” in exterior. Ceea ce as putea face. Sau o unitate externa de a/c cuplata la un evaporator de frigider/camera frigorifica... destul de complicat.

Temperatura cred ca e undeva pe la 16 grade plus minus 2. Masor si revin.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostPololica, on 05 aprilie 2018 - 16:48, said:

In primul rand ai nevoie sa stii daca temperatura din Beciul Domnesc e constanta pe tot timpul anului, sau in ce variatii se afla. Un aparat de climatizare (nu aer conditionat) cam costa, in special daca este unul eficient.

Daca zici ca ai 6 mp, spatiu mic, ai putea incerca cu aer conditionat mobil, si sa-l lasi sa functioneze acolo fara sa scoti burnalul afara pentru a umidifica, dar nu stiu daca e ok (daca functioneaza schema).

Recomandarea ar fi sa vezi ce parametri ai in camera respectiva (procent umiditate+temperatura) si apoi sa vezi daca merita sa te inhami. Degeaba dai 2.000 E pe aparatura daca mententanta te costa mai mult decat face.
Ca sa rugineasca in mediu umed?
Instalatiile trebuie sa fie amplasate in exterior.  Chiar si iluminatul Nu atat temperatura ar ridica problema, cat mai mult umiditatea.

Edited by myshyk, 05 April 2018 - 18:31.


#12
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View Posttatisan, on 05 aprilie 2018 - 18:04, said:



Aceeasi situatie e si in cazul unei lazi frigorifice. Ideea e insa buna. Ar trebui sa organizez un frigider de 15mc. Preferabil cu compresorul si “caloriferul” in exterior. Ceea ce as putea face. Sau o unitate externa de a/c cuplata la un evaporator de frigider/camera frigorifica... destul de complicat.

Temperatura cred ca e undeva pe la 16 grade plus minus 2. Masor si revin.
am facut cu un prieten ceva asemanator,trebuia facut rece intr-o camera pentru niste legume,avea o lada frigorifica veche,i-am dat doua gauri in capac,o serpentina din burlane de hota bagata in lada,un ventilator de baie pe un capat al serpentinei si a mers,doar termostatul a fost inlocuit cu un controler de temperatura

#13
tatisan

tatisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.02.2011

View Postsebastiansebi, on 05 aprilie 2018 - 22:05, said:

am facut cu un prieten ceva asemanator,trebuia facut rece intr-o camera pentru niste legume,avea o lada frigorifica veche,i-am dat doua gauri in capac,o serpentina din burlane de hota bagata in lada,un ventilator de baie pe un capat al serpentinei si a mers,doar termostatul a fost inlocuit cu un controler de temperatura

Azi am avut 15 grade, in conditiile in care nu am usa iar in camera adiacenta e clar mai cald.
As cauta un frigotehnist care sa demonteze o lada frigorifica/frigider si sa bag elementele de rece in interior iar cele de cald in exterior.


#14
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

View Postsebastiansebi, on 05 aprilie 2018 - 22:05, said:

am facut cu un prieten ceva asemanator,trebuia facut rece intr-o camera pentru niste legume,avea o lada frigorifica veche,i-am dat doua gauri in capac,o serpentina din burlane de hota bagata in lada,un ventilator de baie pe un capat al serpentinei si a mers,doar termostatul a fost inlocuit cu un controler de temperatura

Si lada frigorifica a ramas in camera racita?

#15
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
nu,lada intr-un hol,ar fi ocupat locul degeaba in camera

#16
tatisan

tatisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.02.2011
Ma convinge din ce in ce mai mult varianta asta. Mai ales ca diferenta de temperatura e mica. Plus ca toate vibratiile sunt in alta camera.
Ma gandesc ca ar putea aparea ceva probleme cu depunerile de gheata in “serpentina”?
As face gaurile in lateral, eventual cu o mica panta la iesire.

#17
tatisan

tatisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.02.2011
Ma apuc de treaba. Luni vine lada frigorifica. O sa pun ventilatorul pe o priza cu programator pentru teste apoi comand un controler de temperatura.
Posibil sa se ventileze si natural, m-ar avantaja.

#18
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Vezi ca daca lada ramane in crama atunci o sa ti se incalzeasca in loc sa se raceasca.Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate