Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Frica de cutremur apartament 1977

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1281 replies to this topic

#919
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019

View PostAlexis, on 16 septembrie 2021 - 14:10, said:

Luati de aici, 30 de zile e valabil link-ul: https://www.swisstra...37-1c107a58d19d

Luati si asta ca e interesanta:

Attachment cauzele prabusirii blocului Carlton.pdf

Mai luati si asta:

Attachment Beles-A.-1941-Cutremurul-si-constructiile.pdf
Blocul asta din 1988 terminat in 1989 ce tip de bloc e?De care MIF?
Rezista la un cutremur mai serios?
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Edited by CptPix, 16 September 2021 - 14:24.


#920
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004
E bloc din panouri de beton prefabricate, sunt foarte bune, un proiect mult mai bun decat MIF-urile, nu o sa aiba nici o problema la cutremur puternic (daca nu a stat inundat subsolul cu anii).

#921
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019
Am inteles.Vreo problema daca se simt vibratii in podea cand trece tramvaiul?Crapaturi nu am vazut sa fie pe nicaieri.Nici macar de tencuiala.

#922
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004
Blocurile din Bucuresti cu mai putin sau egal 8 etaje au un avantaj in plus fata de cele de 10 etaje. Din cauza particularitatii undei seismice in terenul din Bucuresti, blocurile de 10 etaje au riscul de a intra in rezonanta cu miscarea seismica. Cele cu mai putin de 8 etaje nu au acest risc.

Cele construite dupa 1980 cu 10 etaje sau mai mult, sunt proiectate special pentru a se compensa acest risc, de exemplu cele de pe splaiul unirii sau de la fantani.

In ploiesti insa, este exact invers: blocurile de 10 etaje sunt ok, cele de 4 etaje risca sa intre in rezonanta.

Deci < 8 etaje = super bonus Posted Image

View PostCptPix, on 16 septembrie 2021 - 14:33, said:

Am inteles.Vreo problema daca se simt vibratii in podea cand trece tramvaiul?Crapaturi nu am vazut sa fie pe nicaieri.Nici macar de tencuiala.

Nu ai nici o problema. Sunt luate in calcul toate astea la proiectare, astfel incat sa nu afecteze blocul.

#923
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
M-am uitat pe carte. DIN păcate atunci ca şi acuma ditamaia harababura în legislaţie, control. Şi nu numai la construcţii. Seismologia, ingineria sunt ştiinţe grele. Ca om obişnuit nu le pot studia decât la modul amatoricesc. Nu am capacitatea de a le înţelege precum unul cu studii. La fel e şi cu electronica... deşi djl vine de la disc jockey lampă (lampă în sens de lampă de radio şi televizor, adică tub electronic) mai uşor pricep electricitatea şi mecanica.
Dar ăia nu se gândeau de la stadiul de proiect pe unde vor veni ţevile şi tuburile de cabluri electrice? În ultima carte din acest post: https://forum.softpe.../#entry28194542
arată cum unul sapă în zidărie ca să instaleze tuburi Bergman(n) * . Nu mi s-a părut cea mai bună idee şi se pare că nu degeaba. Măcar la clădirile mici nu o fi periculos.
Oare există blocuri interebelice sau ante 1964 care să fi fost construite bine? Şi ăsta cu structura ciudată, cum se va comporta oare? https://www.google.r...!7i13312!8i6656

* mulţi scriu Bergaman, dar corect e cu 2 n, că aşa de numea firma (după numele fondatorului, Sigmund Bergmann): https://de.wikipedia...Bergmann-Borsig

#924
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004
Unele cladiri au fost construite inainte sau in perioada de inceput a folosirii curentului electric. Pe atunci instalatia electrica se monta aparent pe pereti in tuburi metalice. Abia dupa aceea s-au gandit ca ar da mai bine daca le-ar ingropa in pereti.

Daca te referi la blcul ALMO Obor, atunci acolo au fost niste greseli de proiectare, in care situatia de pe santier cu instalatiile sanitare nu a corespuns cu proiectul si au trebuit sa modifice din mers, direct pe santier.

Edited by Alexis, 16 September 2021 - 15:42.


#925
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 17.12.2017
Se poate si in bloc dupa anii 90 sa fie spart. Sub mine o baba a spart peretii de compartimentare din BCA si din 3 camere decomandate cu 2 bai, acum are o camera foarte mare si o baie. Acum teava de gaze arata ca o bara de striptease. Vara ii este cald si iese pe casa scarii in furou. Am vadut.

#926
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

View Postdjl, on 16 septembrie 2021 - 13:52, said:

Al meu e început în 1977 şi terminat în 1978. Cum o fi?
Clădiri pe structură mixtă (beton + oţel) se pretează în Bucureşti?
Mie îmi e că unele blocuri noi s-ar putea să fie mai periculoase decât cele ante 1964.
Bloc din 1963, 4 etaje, pereţi de cărămidă cum e?
Păcat că parte din blocurile vechi sunt mai frumoase decât cele noi.

Djl - credeam ca suntem vecini - bloc de 4 etaje din caramida. Parintii mei locuiesc in unul, estetic arata f bine inainutru - depinde de locatari. Acela nu are camera web, dar au zugravit proaspat - eu votam camera dar cine-s eu? :)

Blocul terminat in 78 se cauta? adica daca as lua unul si-l vand peste cativa ani gasesc doritori? eu una nu cred povestile cu "au avut muncitorii mare grija ca le era frica" sau l-au consolidat dupa cutremur. Ma gandesc ca poate stii s-o fi vandut daca locuiesti in el.

#927
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
1) Ce modificări s-au făcut la "A.L.M.O."?. Iar aia cu instalaţiile se referă la blocurile interbelice, că în acele cărticele se menţionează cum au spar ulterior ca să realizeze instalaţiunile;
2) Aia cu demolatul pereţilor;
3) Stau în Cart. Obor. Bloc construit în 1977-1978. Nu sunt blocuri comuniste de 4 etaje pe aici. S-au mutat oameni pe aici, dar nu ştiu dacă în chirie sau au şi cumpărat. E unul care a cumpărat la altă scară şi a băgat renovare, dar e poveste mai veche.

#928
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004

View Postkaii, on 16 septembrie 2021 - 15:40, said:

Se poate si in bloc dupa anii 90 sa fie spart. Sub mine o baba a spart peretii de compartimentare din BCA si din 3 camere decomandate cu 2 bai, acum are o camera foarte mare si o baie. Acum teava de gaze arata ca o bara de striptease. Vara ii este cald si iese pe casa scarii in furou. Am vadut.

Vezi postarea mea anterioara cu gradinita. Peretii interiori de BCA, oricat de ciudat ar parea, au rolul ca in timpul cutremurului sa preia o parte din energia cutremurului, distrugandu-se. Ei nu au rol de structura de rezistenta, dar preluand o parte din energia cutremurului protejeaza grinda si stalpii intre care se afla. Teoretic, eliminarea unui astfel de perete nu compromite rezistenta cladirii, dar este de asteptat ca in cazul unui seism sa apara avarii mai mari in stalpii si grinda unde s-ar fi aflat peretele, decat daca acolo ar fi fost perete.

View Postcineva80, on 16 septembrie 2021 - 15:42, said:

eu una nu cred povestile cu "au avut muncitorii mare grija ca le era frica" sau l-au consolidat dupa cutremur.

Nu muncitorii. Inginerii de santier si proiectantul. Le tremurau chilotii dupa ce i-a luat pe sus de acasa pe aia care au proiectat si construit blocul de pe metalurgiei si cel de pe stefan cel mare. Toti se gandeau la pedeapsa cu moartea, care era in vigoare atunci. Absolut toate blocurile, inclusiv cele noi sau aflate in constructie au fost verificate pentru a vedea ce distrugeri s-au produs din cauza cutremurului. In afara de asta a fost un soc cumplit pentru toti cei din domeniu, nimeni nu se astepta la asa distrugeri avand in vedere ca cel din 1940 a avut efecte infime. A fost momentul in care constructorii au constientizat la modul cat se poate de dur ca viata unor oameni depinde de ei.

Edited by Alexis, 16 September 2021 - 16:05.


#929
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Foarte interesanta cartea lui Beles pe care ai postat-o. Recomand tuturor să citească partea mai puțin tehnică în care descrie atitudinea proprietarilor care nu vor sa accepte realitatea ci să ascundă problemele, soluții de reparații greșite date de maiștri sau alți necalificați, etc. Din păcate asta e realitatea și acum cum era și cu 80 de ani în urma. Și poveștile cu "seriozitatea de după 77" sunt din păcate în mare parte povești. Sărăcia din anii 80 (și chiar și de azi) se regăsește și în calitatea construcțiilor. În mod cert au fost învățate lecții din evenimentele triste, dar nu toți "elevii" au devenit brusc premianți.

#930
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Aproape 600 de școli din România au risc seismic de grad I și II, dar doar 6% sunt expertizate.

Pericolul de la școală: cel puțin 11 instituții de învățământ din România s-au prăbușit peste elevi, la ore, în ultimii zece ani

Autoritatile nu misca un deget.

Edited by leusteanul, 01 October 2021 - 18:49.


#931
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Un bloc cu regim de înălțime P+4, făcut din prefabricate, cum se va comporta? Blocul a fost dat în folosință prin '67.

Edited by Vlad_22, 04 November 2021 - 02:11.


#932
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015
Ce s-ar intampla cu preturile imobiliarelor imediat dupa un cutremur ca cel din 77?

#933
marius23mvp

marius23mvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 18.08.2009
Nu cred ca poate fi prevazut exact. Depinde probabil de raportul daune materiale / pierderi de vieti.
Teoretic vor creste preturile, tot legate de cerere vor fi si dupa cutremur.
Si cu cutremur si fara cutremur eu cred ca se va ajunge la o diferentiere intre apartamentele vechi si cele noi.
Probabil dupa cutremur va incepe sa se puna mai mult accent pe calitate, vor fi unii care vor incepe sa vanda si calitate nu doar apartamente.
Deja sunt.
https://www.zf.ro/op...-criza-19870417

#934
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postcheloo03, on 04 noiembrie 2021 - 14:02, said:

Ce s-ar intampla cu preturile imobiliarelor imediat dupa un cutremur ca cel din 77?

Ar fi după cum s-au comportat blocurile la cutremur.

Cele vechi 1955 - 1968 prețul ar fi maxim 500 de euro/mp ca la cele cu risc 1 acum.

Cele 1970 - 1977 monolituri ar scădea la maxim 800 de euro/mp.

Cele 1978 - 1989 maxim 1000 de euro/mp.

Cele după 1990 ar fi în funcție de tipul clădirilor și cum s-au comportat la cutremur și dacă trebuie consolidate.

Dacă ar cădea un bloc făcut în 2012 - 2015 s-ar prăbuși toate prețurile la blocurile noi.

Edited by emeral, 04 November 2021 - 14:38.


#935
cheloo03

cheloo03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.11.2015
Sunt curios daca blocurile mici de 2-3 etaje, din placi de beton, construit pe la sfarsitul lui 80, ar rezista fara mari probleme.

#936
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Alea nu au treabă. Nu pățesc nimic alea.

Numai blocurile cu 4 etaje vechi din cărămidă vor avea probleme dar nu toate.

Cele făcute fără stâlpi și la care placa de beton stă direct pe zidurile de cărămidă.

Edited by emeral, 04 November 2021 - 14:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate