Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ce card de credit folosiți?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

View Postutopium, on 04 aprilie 2018 - 22:07, said:


Nici eu nu sunt convins ca iti dau si pentru tranzactiile impartite in rate, dar daca din cheltuiala lunara pun doar 10% in rate sa zicem in medie, nu prea are mare importanta. In ultima vreme fac mai multe puncte bonus decat am nevoie (plus ca stiu metode prin care pot sa fac puncte fara sa cheltui bani, facand rulaj fara sa cheltui efectiv).
Cum? Nu ne spui și noua?

#38
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Probabil pune bani peste limita si cheltuie PANA la limita neatingandu-se de ea !
Eu avand limita pe minim fac asta lunar , practic cheltui de vreo 2-3 ori limita neintrand efectiv in ea !

Edited by M0sGerila, 04 April 2018 - 23:00.


#39
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 25.10.2016
Eu mai cumpar bunuri de pe la magazine de electronice de vreo 6000-7000 RON pe care le fac mai apoi retur si imi returneaza banii pe alt card (pe care mai apoi ii pun eu la loc). Cam asa se poate fenta (strang de un bilet de avion o data la 3 luni)

#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

View PostEduard55, on 04 aprilie 2018 - 22:51, said:

Cum? Nu ne spui si noua?
In principiu ideea e sa scoti bani de pe card prin niste tranzactii, dar tranzactiile alea sa mearga tot catre tine :)

View Postdrive-x, on 04 aprilie 2018 - 23:05, said:

Eu mai cumpar bunuri de pe la magazine de electronice de vreo 6000-7000 RON pe care le fac mai apoi retur si imi returneaza banii pe alt card (pe care mai apoi ii pun eu la loc). Cam asa se poate fenta (strang de un bilet de avion o data la 3 luni)
E si asta o metoda, dar nu-mi place sa fac retururi inutile. Alta metoda mai simpla e sa platesti pentru altii cu cardul iar respectivii sa-ti dea banii cash. Sunt persoane carora le e frica sa cumpere online, le cumperi ceva, platesti cu cardul, si ei iti dau banii cash. Eu patesc asta (fara sa vreau) cu persoane mai in varsta care vor sa cumpere ceva electronice si ma pun pe mine sa le cumpar ca eu "ma pricep". Nu doar ca e ca si cum ai scoate banii cash de pe card, dar primesti si 2% pentru fiecare tranzactie.

Edited by utopium, 04 April 2018 - 23:15.


#41
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Din cate am vazut, majoritatea bancilor din Romania (si multe alte tari) emit in general doar carduri de credit, nu de debit. In Olanda de exemplu se foloseste aproape numai cardul de debit si nu poti plati la multe magazine cu carduri de credit. Cred ca multi de aici spun ca au card de debit cand de fapt au card de credit.

#42
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

View Postutopium, on 04 aprilie 2018 - 23:11, said:


In principiu ideea e sa scoti bani de pe card prin niste tranzactii, dar tranzactiile alea sa mearga tot catre tine :)

Către revolut?

#43
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostBuleandra94, on 04 aprilie 2018 - 23:37, said:

Din cate am vazut, majoritatea bancilor din Romania (si multe alte tari) emit in general doar carduri de credit, nu de debit. In Olanda de exemplu se foloseste aproape numai cardul de debit si nu poti plati la multe magazine cu carduri de credit. Cred ca multi de aici spun ca au card de debit cand de fapt au card de credit.
Ti se pare tie.

#44
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostYourFan, on 04 aprilie 2018 - 20:06, said:

Pai daca nu ai bani, nu mai cumperi. Simplu, nu?

Nu e deloc simplu. Niciun om pe lumea asta nu-si doreste sa creada despre el ca munceste doar pentru bani de mancare. Cardurile sunt facute sa impace dorinta cu putiinta, sa creeze iobagului iluzia ca poate. Cardurile le permit capitalistilor precum Emag sa practice preturi mai mari decat face pe categorii de produse.

View Postdrive-x, on 04 aprilie 2018 - 23:05, said:

Eu mai cumpar bunuri de pe la magazine de electronice de vreo 6000-7000 RON pe care le fac mai apoi retur si imi returneaza banii pe alt card (pe care mai apoi ii pun eu la loc). Cam asa se poate fenta (strang de un bilet de avion o data la 3 luni)

Asta-i o golanie de romanasi plecati la furat in Franta.

Edited by rosix, 05 April 2018 - 05:57.


#45
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 09.12.2015
ViSA  , ING , card debit

View PostYourFan, on 04 aprilie 2018 - 18:52, said:

Tot cash-ul ramane sfant.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tfp2O9ADwGk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TheStarkestTruthMatters, 05 April 2018 - 06:55.


#46
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdrive-x, on 04 aprilie 2018 - 23:05, said:

Eu mai cumpar bunuri de pe la magazine de electronice de vreo 6000-7000 RON pe care le fac mai apoi retur si imi returneaza banii pe alt card (pe care mai apoi ii pun eu la loc). Cam asa se poate fenta (strang de un bilet de avion o data la 3 luni)
Si care e business ul , ca nu am inteles. Deci, dai bani pe acele produse, le folosesti cateva zile , le trimiti indarat si ei iti returneaza banii. Tu banii astia returnati ii pui la loc pe cardul de credit.
Ma apuc si eu de asa ceva, din cate zici, e foarte profitabil....

View PostBuleandra94, on 04 aprilie 2018 - 23:37, said:

Din cate am vazut, majoritatea bancilor din Romania (si multe alte tari) emit in general doar carduri de credit, nu de debit. In Olanda de exemplu se foloseste aproape numai cardul de debit si nu poti plati la multe magazine cu carduri de credit. Cred ca multi de aici spun ca au card de debit cand de fapt au card de credit.
Asta e un post la misto, nu?

#47
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Garanti Bonus Classic. Ratele fixe fara dobinda sint extrem de utile.

Sint extrem de fericit ca inca mai exista dilimache fundamentalisti din-aia antibanci si anticredite care inca n-au inteles ce inseamna sa-ti permiti ceva si la ce e bun un imprumut. Continuati sa fiti la fel de amuzanti, viata fara voi ar fi mult mai trista :w00t:

View Postrosix, on 04 aprilie 2018 - 19:49, said:

Majoritatea romanilor castiga doar bani de mancare, deci nu-si permit nimic. Arata-mi tu un roman mediu (clasa muncitoare) care are mereu 2000 de lei la indemana sa cumpere ceva atunci cand isi doreste.  Adevarat va spun ca banii ajung doar de mancare. Asa e configurata viata muncitorului de capitalisti - salariul doar de mancare, restul in rate cu dobanda sau fara.
Adinc, foarte adinc. Pacat ca Romanica n-are nici o treaba cu capitalismul, e doar o tara de cacat cu un popor rupt in cur, care in plus nu se spala, deci pute, ca sa nu mai zic ca 50% din populatie se caca-ntr-o groapa, prin curte :lol:

#48
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Mastercard Forte - BT.
Cost administrare anual : 25 lei
Avantaje : rate fara dobanda la foarte multi comercianti (pana la 18 rate - ex. Altex, periodic), program puncte loialitate (care se strang destul de usor si pot fi utilizate in diverse moduri - ex. la Therme, marti achizitionezi 1 bilet pe puncte, 1 e gratis, etc).
Nu-l folosesc pentru retrageri cash si niciodata nu platesc dobanda (acopar tot in perioada de gratie, pt. achizitiile fara rate).

#49
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005

View Postcuculea, on 05 aprilie 2018 - 06:43, said:

Si care e business ul , ca nu am inteles. Deci, dai bani pe acele produse, le folosesti cateva zile , le trimiti indarat si ei iti returneaza banii. Tu banii astia returnati ii pui la loc pe cardul de credit.

Pai cashback-ul iti ramane. Un alt exemplu e atunci cand iti sunt returnatii banii de garantie pt inchirierea masinii. La 1000 euro garantie si 2% cashback rezulta 20 euro. Ti se returneaza garantia si ramai cu 20 euro fara sa cheltui cei 1000 euro.

#50
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Aaaa...vorbeai de cashback. Ok si cu taxele de intretinere anuala a cardului ?

Oricum tare afacere...o poti ridica la rang de arta,faci ceva bani de pe urma ei. In cativa ani iti iei si un apartament daca tragi tare.

#51
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostYourFan, on 04 aprilie 2018 - 22:30, said:

Si daca in acele 18 luni iti pierzi locu' de munca si devii somer?
Banii dispar dar tot iti ramane obligatia de a plati televizoru'...
Unele carduri ofera asigurare in acest caz! De ex BRD are asigurare in caz ca ramai fara job. (patesti sub 1% comision)

@cuculea eu la BT, in 2 ani, am adunat puncte cat 10+ ani de comision anual...

Edited by easy90rider, 05 April 2018 - 12:22.


#52
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Posteasy90rider, on 05 aprilie 2018 - 12:18, said:


@cuculea eu la BT, in 2 ani, am adunat puncte cat 10+ ani de comision anual...
Felicitari...te-ai scos.

#53
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Cum frate, ca eu am avut rulaj peste 20 mii euro si nu am strans de o ciorba, dar de comisionul pe una an !?!

#54
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Ai greșit cardu' băiatu' meu... :)))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate