Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Casa s+p+e zona Iancului, Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mateis

mateis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.05.2004
Va salut,

Intr-un final suntem pe (aproximativ) ultima suta de metri de a incepe constructia la casuta noastra.
Aceasta va fi in zona Iancului, pe un teren de 340 mp (aprx 10 deschidere cu 34 adancime).
Atasez planurile pe care le am, deja a iesit (intr-un final!!!!) avizul ISC si toate celelalte avize necesare constructiei, urmand sa depunem saptamana viitoare (sper) pentru autorizatia de constructie la ... minunata primarie sector 2.
Orice sugestii sfaturi etc, inclusiv de eventuali constructori cu care sa lucrez ar fi apreciate. Sincer as prefera firma serioasa, cu garantie reala, contract, lucrari de acest gen la activ etc ...

Attached Files



#2
attila70

attila70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.04.2018
Salut!

Bine te-ai gandit, sa construiesti cu o firma, cu contract, termen de executie si garantie. Decat sa faci cu fel si fel de meseriasi, care la orice problema ivita se spala pe maini, e mai bine asa!

#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cat timp ti-a luat pana acum de cand ai inceput face hartiile la S2? (poate spui toate etapele, ii ajuti si pe altii)

Imi place ca ti-ai facut living bun pt. chefuri  Posted Image

#4
mateis

mateis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.05.2004
Salut,
E o intreaga poveste. Terenul l-am luat fix acum ... 2 ani!!! Si de atunci ne tot chinuim cu proiectul si actele. Am schimbat 4 arhitecti pana acum ca nu erau in stare sa faca ce ne dorim sau veneau cu proiecte ce necesitau PUD si care oricum mai mult ca sigur nu s-ar fi aprobat.
La primarie in afara de CU de desfiintare si de construire, plus autorizatia de desfiintare, n-am prea calcat pana acum. Dar evident toate au durat foarte mult, niciodata in termenul legal de 30 de zile. Intre 45 si 60 de zile ... sa vedem cum o fi cu autorizatia de constructie.
Alt impediment a fost ISC-ul care la fel, la demolare au raspuns in 60 de zile, si pentru constructie, la prima depunere au raspuns in ~40 de zile zicand ca mai trebuie o stampila pe o foaie, si a doua depunere a fost pe 13.02.2018 si a iesit Luni dar inca nu l-am putut ridica ...

Chefurile vor fi si in living si la subsol si pe terasa :) in functie de sezon si “tematica” :D

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Just curios, cam pe unde în zona Iancului?   :huh:

#6
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
pai si cum iesi cu masina din curte?

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Pe unde scrie acces carosabil pe plansa nu e suficient?

#8
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Bafta, ai nervii tari. Acum 10 ani, in sect 3, dupa niste ani de birocratie si piedici ni s-a luat si am renuntat...pe teren este acum padurice...mai bine, au vecinii spatiu verde.

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Daca ai 34 adancime, ti-as sugera ca toata constructia sa fie orientata spre sud, geamurile incaperilor ma refer, iar polata calculata pentru a permite soarelui sa bata in casa doar septembrie-aprilie. TI-as mai sugera sa nu te lacomesti la izolatie, ideal ar fi sa pui 20cm extrudat in pardoseala si 30cm vata in invelitoare, 20cm pe peretii exterior. Gandeste-te ca orice leu economisit azi pe izolatie ii vei da indiferent in anii ce vin pe caldura. Daca iti rogi proiectatul sa calculeze streasina/polata cum am spus mai sus dupa un azimut de toamna-primavara, o sa ai niste economii de la soare ziua si vara nu o sa mori de cald caci nu o sa bata soarele direct. Ti-as mai recomanda sa stai cu gura pe meseriasi cand toarna placa de la etaj sa iasa cat de catdreapta si fara forme incat sa iti permita sa gletuiesti tavanele si sa nu f nevoit sa recurgi la rigips.
Ar fi ideal ca sa incepi cu un electrician si un instalator inca din faza de turnare a radierului, sa aiba timp sa isi calculeze trasee pentru canalizare, electrica, incalzire, etc. In mod normal, ei vin primii la lucrare si pleaca din casa ultimii. Sa nu te zgarcesti la traseele pentru prize, incearca sa ai macar 2 pereti cu priza la fiecare incapere.
Daca iti tragi cabu pentru TV, vezi ca cele pentru satelit sunt total diferite decat cele de la cablu normal.
Incearca sa iti alegi tevi pentru apa care vin pe varianta moale, de exemplu cupru moale, sa nu existe imbinari dintr-un cap in altul. Incearca sa faci in asa fel incat, orice utilitate o aduci in casa, sa fie usor de servisat pe viitor.
Insista electricianului a iti faca un tablou electric generos de unde poti sa izolezi multe parti. Becurile separate, prizele la fel, partea de bucatarie, etc. Alege foarte atent locul unde o sa iti pui tabloul electric si lasa loc daca vrei vreodata sa tragi si niste acumulatori pt cand se ia curentul. Este o investitie mica si merita pe termen lung.
Un aspect foarte important este sa te interesezi de pe acum cat costa bransamentul pentru gaze.
Daca ajunge doar bransamentul in jurul sumei de 12-15000 ron, iesi chiar mai ieftin cu un foraj vertical pt pompa de caldura + pompa de caldura in sine.
Trage trasee pentru iluminatul exterior de acum si pune-ti intrerupatoarele asa fel incat sa iti fie foarte usor sa aprinzi ce zona vrei tu la 3 noaptea cand esti dupa somn.
La curte nu e ca la bloc. Gandeste-te de acum ce faci cu apa pluviala.
Sper sa te ajute cu ceva, succes.

#10
mateis

mateis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.05.2004
Salut,
Nu as vrea sa dau detalii exacte despre locatie, de asta am si taiat datele relevante din proiect. Iancului spre Pantelimon, pe una din acele stradute, mai aproape de Iancului. Cred ca este suficient :). Ca zona este L1a cf PS2, deci un zona protejata sau alte asemenea, daca aici era intrebarea.
Victor - multumesc pentru sfaturi. Stiam ca am uitat ceva, dar da, casa este spre Sud, acesta a fost unul din factorii determinanti pentru achizitionare.
Proiectul este facut cu instalatii electrice, sanitare, tot, dar nu le-am urcat si pe acelea (inca). Cu posibilitatea de izolare sunt perfect de acord, atat pe electric cat si pe climatizare, de aceea am insistat sa pot controla complet (inclusiv inchidere daca este nevoie) fiecare camera in parte, atat pe incalzirea in pardoseala cat si pe climatizare. Voi avea o centrala pe acoperis si vrf-uri in fiecare camera.
Sunt complet impotriva satelitului, o sa fie CATV normal, si in caz ca se intampla ceva, net-ul va fi baza :).
Utilitatile sunt prezente, au fost contracte pentru apa/canal gaze curent, doar ca sunt inchise momentan. Banuiesc (sper) ca nu vor fi taxe aberante pentru "rebransare" a locului de consum.
Apa pluviala va fi trimisa la canal prin tevi ingropate.
As fi vrut sa pun pompa de caldura, dar nu prea am unde si este complicat dpdv autorizatii de forare la acea adancime, etc. In schimb am discutat ca boiler-ul sa poata fi conectat la multiple surse de alimentare, astfel incat sa pot trece pe electric daca este cazul, si/sau pe panouri vidate.
Inca stau sa ma gandesc unde sa pun un generator ... si sincer cred ca pe acoperis ar fi singurul loc unde nu ar incurca :)

#11
mateis

mateis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.05.2004
Pentru cine s-a mai confruntat cu asta, cum ar trebui facute lucrarile dpdv legal etc.
Mai exact, am autorizatie de desfiintare valabila, urmeaza sa depun (si nu cred ca va fi problema sa obtin) autorizatia de construire. Pot sa fac ambele lucrari deodata? Sau trebuie sa demolez, sa astept receptia de la demolare, sa fac acte pe terenul gol si abia apoi sa incep constructia noua?

#12
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Varianta B!

#13
mateis

mateis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.05.2004
Intr-un final avem autorizatia de construire, avem si proiectul tehnic finalizat DDE si acum .... cautam constructori ceea ce nu este simplu.

Am atasat antemasuratorile pentru structura. Cam la cat ar trebui sa se coteze casa "la rosu" din punctul vostru de vedere?

#14
mateis

mateis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.05.2004
atasat acum

Attached Files



#15
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
In general se spune că "la roșu" costurile reprezintă cam 30% din costurile finale

#16
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postmateis, on 20 iulie 2018 - 21:50, said:

.... Cam la cat ar trebui sa se coteze casa "la rosu" din punctul vostru de vedere?
Cea mai simpla cotatie: 170-200 €/ mp "la rosu", aproximativ 500€/mp la (aproape) gata cu finisaje bun(icel)e.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate