Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Masina ~3000

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Tot Logan recomand, din simplul motiv ca la unul cu 10 ani vechime daca motorul este in toate mintile restul subansamblelor de la directie, suspensie, rulare, dar si consumablie sunt la cel putin 1/2 din pretul subansamblelor de la cele germane. Un exemplu simplu: bieleta antiruliu Lemforder 18 ron (Logan)...48 ron (Golf 4).

Edited by costin001, 03 April 2018 - 13:29.


#20
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Dar o coreeana gen Kia ceed nu te incanta? Daca nu te grabesti poti gasi ocazional masini la pret bun, cea din anunt e 3200 Euro, un singur proprietar, nu iti mai bati capul cu distributia, fiind pe lant. Astea au avut 7 ani garantie si s-au dovedit foarte fiabile, iar ca si confort nu se compara cu loganul sau polo.


https://www.olx.ro/o...html#3584c8e908

#21
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
mașină ieftină, în stare bună, cu puțini km la bord. alege 2 din 3!

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cand cauti golf 5 in 3000euro, categoric o sa mai bagi o gramada de bani in el :)

#23
Dante010

Dante010

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.04.2018
Ieftina si stare buna.
Merge stare buna cu multi km la bord?

#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDante010, on 03 aprilie 2018 - 13:59, said:

Ieftina si stare buna.
Merge stare buna cu multi km la bord?

Da. Si 300.000km daca are si a fost intretinuta mai merge mult si bine, important e sa o verifici sa fie in regula, cu , cat o verifici mai atent cu cineva priceput, cu atat vei baga mai putini bani dupa ce o cumperi. Daca e benzinar, l-as lua cu max 200.000km , iar diesel cu max 300.000km REALI , ca sa o mai poti folosi si tu in siguranta :))

#25
Dante010

Dante010

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.04.2018
Pana acum cand cautam masini ma uitam la an si la kilometrii.Daca zici ca merge si una cu 200.000, ar trebui sa o aleg pe cea care iese cel mai bine la diagnoza?

EDIT: Dupa ce sa ma uit cand caut?

Edited by Dante010, 03 April 2018 - 14:15.


#26
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai la banii aia majoritatea ar alege masina cat mai noua si cu km cat mai putini, adica Logan sau ceva de clasa mica. Posted Image

La ce sa te uiti:
- sa fie actele in regula (proprietar in carte, nu samsar care e intermediar si nu apare nicaieri)
- sa corespunda seriile (unii si-au luat teapa si nu le-au putut inmatricula)
- sa nu fie furata
- sa nu fie accidentata (verifici seriile de la faruri sa corespunda, la geamuri, te uiti la vopsea, sa nu fie distanta mare sau sa fie la fel intre imbinari, lonjeroane, eventual pe elevator vezi mai bine pe dedesubt, te mai uiti la suruburi sa fie la fel sau daca au fost miscate, o verifici si in spate in portbagaj sa nu fie sudata unde e roata de rezerva, si ar mai fi multe )
- sa nu aibe rugina la modul serios (2-3 puncte pe o aripa nu e mare lucru la o masina de 3000e)
- o verifici pe tester sa fie ok (daca e diesel: injectoare, egr, turbo)
- prin anumite metode se poate verifica axa cu came, eventual poti verifica volanta
- un test de drum neaparat si sa fi atent la zgomote, directie, frane, putere, etc
- ce erori are pe tester , nr de km (ar trebui sa apara 000000000 sau km real, in functie de masina, etc)
- poate iti spune ce s-a schimbat la masina , eventual cu facturi, etc.
- in cazuri extreme ii dai o spalare ca poate e data cu "pasta" si a lustruit-o ca sa nu mai aibe nici o zgarietura Posted Image) (ca la femei, intai o duci la piscina sa o vezi cum arata nemachiata)
- si cel mai important este sa iti lase o impresie buna vanzatorul, sa nu fie samsar sau smecheras, daca incepe sa minta sau sa fie suspect din primele schimburi de cuvinte, nici nu m-as mai uita la masina.
- verifica uzura de la interior
- depinde si de noroc , poate ti se strica dupa 2 saptamani de la achizitie, poate peste 2 ani...
-discurile de frana, placutele le poti verifica, etc

Mai sunt destule, dar acuma imi scapa.


PS: Crezi ca masinile care circula in prezent (plin de masini de peste 15 ani cu motoare diesel sau benzina) mai au sub 200.000km ? Eventual au pe bord si cam atat. Dar logic ar fi sa alegi masina cat mai noua cu km cat mai putini, neaparat euro 4.


Vezi si Opel Astra H 1.6 benzina, Ford Focus 2 1.6 benzina, seat ibiza, VW polo, logan, golf 4 (sa nu fie FSI), octavia 1 tour, etc. Daca ai gasi un golf 4 variant din ultimul an de fabricatie (2006) care e euro 4, motor 1.9tdi 101cp, consuma putin, putere suficienta, intretinere ieftina, fiabil, ar fi perfect.

Masinile aduse de samsari in general au opinci nu anvelope. Sa te uiti. Deci mai ai nevoie lejer de 500e dupa achizitie (distributie, ulei si filtre, poate placute de frana, alte maruntisuri, poate anvelope, etc).

Edited by TruculMagic, 03 April 2018 - 14:40.


#27
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ai PM.

Edited by rex, 03 April 2018 - 15:01.


#28
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007
Incearca Fabia, este mai ieftina ca si polo, ai sanse mai mari sa gasest una ok:

https://www.olx.ro/o...html#aefd0da49c

https://www.olx.ro/o...0da49c;promoted

https://www.olx.ro/o...html#aefd0da49c

Piesele sunt ieftine si gasesti si din dezmembrari. Depinde foarte mult cum a fost exploatata masina ca sa iti faci o idee cati bani bagi in ea. Ideea e ca tot timpul o sa se gaseasca ceva: amortizoare, bucse, bielete, discuri, placute, saboti, baterie, alternator, bobine inductie, bujii, tobe sparte, rugina (daca te intereseaza asta), etc.

As evita:
- masini tunate estetic si dpdv al puterii
- masini cu cauciucuri ca-n palma (denota ingrijirea precara)
- samsari, vanzatori care ti-o baga pe aia "nu stiu, asa am luat-o"
- analfabeti sau oameni foarte saraci in general. Daca are in cartea de service servisarea odata la 2 ani ca atunci a facut numarul de km, daca are aceleasi cauciucuri de acu 10 ani (sau cu dot de 10 ani), daca umba cu parbrizul crapat in 3 locuri, astea sunt semne ca respectivul nu prea a avut grija de masina ca nu a avut destui bani
- oamenii care te mint cu ceva, cat de mica ar fi minciuna.
Nu as evita neaparat masinile care au o tamponare minora (gen bara crapata, sau far cu cleme rupte) care se poate rezolva relativ ieftin si pretul masinii este la fel ieftin (multe masini din strainatate vin asa, unele sunt reparate de samsari, altele nu).

#29
Dante010

Dante010

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.04.2018
Va multumesc mult pentru raspunsuri.O sa tin cont de sfaturi :)

#30
poetu_george

poetu_george

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.06.2015
nu vreau sa imi fac publicitate ( e masina mea :D)

https://www.olx.ro/o...na-IDaJvyn.html - ce zici? iti mai raman si banuti sa ii faci ce vrei

#31
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Vai saraca masina... Ai fost la razboi cu ea?

#32
poetu_george

poetu_george

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.06.2015

View Postuhu10uhu, on 03 aprilie 2018 - 16:37, said:

Vai saraca masina... Ai fost la razboi cu ea?
eu macar am ceva...si masina e foarte ok din punct de vedere mecanic. am preferat sa fiu cu ea ok mecanic decat sa arate bine si sa nu merg cu ea pe strada.

#33
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006

View Postmannes, on 03 aprilie 2018 - 13:53, said:

mașină ieftină, Ă®n stare bună, cu puțini km la bord. alege 2 din 3!

ieftina, in stare buna, cu putini km la bord si nu veche. alegeti 2 din 4. cum jonglam cu ceilalti 2?? compromisuri compromisuri...

apropo, anul trecut am cautat si eu impreuna cu prietena o masina de mers la munca cu ea. vazand ce se intampla pe piata, bugetul de aprox. 3000€ s- transformat rapid in 4000-4500€. rezultatul? un Opel corsa de 1.4L 90PS din 2007 cu 101.000km la bord in stare foarte buna cu 4000€ plus o inspectie majora de inca 400€. ieftin si bun nu exista!

Edited by mannes, 03 April 2018 - 20:47.


#34
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postpoetu_george, on 03 aprilie 2018 - 16:47, said:

eu macar am ceva...si masina e foarte ok din punct de vedere mecanic. am preferat sa fiu cu ea ok mecanic decat sa arate bine si sa nu merg cu ea pe strada.


Posted Image Adica are gaura de la rugina de intra sobolanii pe acolo si zici ca e buna mecanic ? Iar fata cred ca a luat vreo 3 lovituri serioase de arata asa + farurile alea matuite Posted Image

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
I-a căzut toata fața, are botul complet de altă culoare, rugina râde pe ea ca un copil năzdrăvan în soare, are pleoape tuling, i-ați măcelărit capota cu priza aia de aer pe dos - pe acolo trage aer doar dacă merge cu spatele, are sita aia în spoiler de zici că e gard la găini, volanul a pierdut din masa corporală (mușcat de nervi probabil), carbonul ăla pe bord îi dă probabil ceva căluți în plus, autocolantul ăla de pe plasticele portierelor e aplicat barbar, janta pozată separat e strâmbă, simpatic asta cu 135000 KM, e corect dar poate în altă ordine cifrele, gen 351.000.

Amuzantă chestia cu  "nu se vinde nimic separat".
Cine să aibă nevoie de ceva așa de uzat ?
Poeții sunt ei mai boemi dar mașina nu face 2500 colegule...

Ai pus-o pe OLX ca exemplu negativ. Nu cred că vrea cineva să cumpere așa ceva.

Edited by exceswater, 04 April 2018 - 14:35.


#36
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Asta cu " nu ma intereseaza cum arata, mecanic e perfect" e fumata rau. Inseamna ca nu ai avut banii necesari intretinerii unei masini. ITP-ul il trece fara spaga in halul ala? Si cu farurile alea maro.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate