Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Marime partitie windows10

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Salut,
Ca vreau ca nu vreau va trebui sa fac saltul la win10, noile laptop-uri vin cu suport doar pt win10. Spre exemplu pentru win7 faceam partitia de 100GB din care vad ca raman liberi mai tot timpul macar vreo 30-40GB cu toate programele instalate iar restul hdd-ului reprezenta o alta partitie pe care imi stochez , poze, filme, jocuri....
In windows10 e nevoie de mai mult de 100GB ca sa se miste in voie? Voi cei care deja folositi win10, cat de mare a-ti facut partitia de windows?
Multumesc anticipat!
Cu stima,

#2
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
100 GB ... Cu cat aglomerezi mai mult partitia Windows-ului cu cat mai multe programe, cu atat o sa mearga mai greu...

Edited by IcecreamAlex, 31 March 2018 - 20:28.


#3
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
ssd 128gb

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postmaladetz, on 31 martie 2018 - 20:16, said:

Salut,
Ca vreau ca nu vreau va trebui sa fac saltul la win10, noile laptop-uri vin cu suport doar pt win10.
Cat spatiu se aloca partitiei windowsului ?
Cica minim ar fi 100GB, insa depinde si cate programe si jocuri vei instala in aceeasi partitie a sistemului de operare.
Deci, dupa capu' meu, eu cred ca un minim 250-300GB ar fi de-ajuns pt. partitia windowsului.

Atentie ! doar imi dau cu presupusul caci eu folosesc Linux care "mananca" maxim 14GB Posted Image

#5
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Eu am SSD de 60GB si-mi ajunge. Sigur ca nu ma intere jocurile. Raman mai mult de 20GB liberi.

#6
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View PostIcecreamAlex, on 31 martie 2018 - 20:26, said:

100 GB ... Cu cat aglomerezi mai mult partitia Windows-ului cu cat mai multe programe, cu atat o sa mearga mai greu...
Eu de cand ma stiu am instalat programele gen office, antivirus, playere, pe partitia windows, doar jocurile le instalez pe partitia secundara fiind prea mari(asta pe vechiul XP si windows7). Nu stiam ca windows are de suferit daca sunt si programe instalate avand in vedere ca default iti da adresa de instalare pe partitia windows-ului la instalare.

View PostDJPocaitul, on 31 martie 2018 - 20:56, said:

Eu am SSD de 60GB si-mi ajunge. Sigur ca nu ma intere jocurile. Raman mai mult de 20GB liberi.
Instalezi si programele pe acel ssd sau e doar windows-ul?

#7
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
100GB sunt mai mult decat suficienti, vei folosi maxim 30-40GB.

#8
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
eu am laptop nou cu win 10
pe ssd de 128gb am win si un office + 1 cad + 2 softuri de iluminat
deja am 50gb ocupati

#9
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postmaladetz, on 31 martie 2018 - 21:06, said:

Eu de cand ma stiu am instalat programele gen office, antivirus, playere, pe partitia windows, doar jocurile le instalez pe partitia secundara fiind prea mari(asta pe vechiul XP si windows7). Nu stiam ca windows are de suferit daca sunt si programe instalate avand in vedere ca default iti da adresa de instalare pe partitia windows-ului la instalare.


Instalezi si programele pe acel ssd sau e doar windows-ul?
Pe ssd e windowsul si TOATE programele. In celalalt slot din laptop e hdd-ul de 1TB unde am filme,muzica,poze,etc.

#10
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Iti ajung lejer si 50G pt un win 10 + programs; ideal totusi... o dimensiune intre 80 si 100 e arhisuficienta; un win 10 pro proaspat instalat se invarte undeva in jurul a 16 G.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Pe un PC am Windwos-ul pe un SSD de 64 Gb - din care am mai lasat si OP cativa Gb - au ramas doar 50 Gb disponibili.
Pe celelalte am SSD-uri de 129 - folosesc 90 Gb - restul e OP.

N-am reusit sa le umplu niciodata. Evident si o curatenie lunara e de dorit - atat cu CCleaner cat si cu Disk Cleaner - cu functia Clean System Files.

#12
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Cat este SSD-ul... pt restul avem HDD-uri de 1 Tb Posted Image

#13
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Multumesc tuturor pentru raspunsuri imi sunt de un real ajutor. Forumul asta e o comunitate superba, multumesc softpedia ca ai adus atatia oameni impreuna!

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostIcecreamAlex, on 31 martie 2018 - 20:26, said:

Cu cat aglomerezi mai mult partitia Windows-ului cu cat mai multe programe, cu atat o sa mearga mai greu...
Nope.
Se observa aceasta problema cind mai ai liberi 5 Mb sau mai putin (ma rog, aproximativ).
Daca mai ai 500 Mb, merge 99,99% al fel, stai tu linistit.
Poate POATE apare ceva similar si legat de asta, adica atunci cind ai foarte multe fisiere prin C: (nu neaparat sa fie plin) sint fragmentate rau.
Dar, totusi, orice calculator decent nu are nici o treaba cu chestia asta, influenteaza foarte putin.

View Postmaladetz, on 31 martie 2018 - 20:16, said:

100GB ca sa se miste in voie?

Si daca se umple, poti sa instalezi vreun program mai mare pe hdd (daca ai si asa ceva).
Eu am ssd de 120, adica disponibil 111, liberi 45 gb.
Cele mai mari foldere, peste 1 Gb, sint asa:
win 10 - 19.5 Gb
App Data - 12 Gb
Android Studio - 6.8 Gb
ProShow Producer - 1.8 Gb
Corel - 1.6 Gb
pagefile - 3 Gb (da, de citeva ori s-a cam umplut toata meroria ram de 16 gb)

N-am MS Office, am Libre Office

Pe hard am doar 3 jocuri: fortnite 20.4 Gb, Dirty Bomb s1 H1Z1 16.4 Gb, deci incapeau si astea pe SSD.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmaladetz, on 31 martie 2018 - 20:16, said:

Salut,
Ca vreau ca nu vreau va trebui sa fac saltul la win10, noile laptop-uri vin cu suport doar pt win10. Spre exemplu pentru win7 faceam partitia de 100GB din care vad ca raman liberi mai tot timpul macar vreo 30-40GB cu toate programele instalate iar restul hdd-ului reprezenta o alta partitie pe care imi stochez , poze, filme, jocuri....
In windows10 e nevoie de mai mult de 100GB ca sa se miste in voie? Voi cei care deja folositi win10, cat de mare a-ti facut partitia de windows?
Multumesc anticipat!
Cu stima,

Am avut ani de-a randul 60 Gb pe partitia C,din care liberi,intotdeauna peste 30Gb.Bun,eu am doar cateva programe de care am nevoie.
Cand aveam SO de la taraba,era nevoie sa-l reinstalez la 4-6 luni ca se umplea.
Ala de la tata Bill a stat peste trei ani aproape ca la prima instalare.
Acu',ca am aruncat banii pe un SSD (de 256Gb) nu l-am partitionat,partitia C fiind de 237 Gb.
In principiu,un SSD de 60Gb este arhisuficient pentru SO si programe.
Pentru unii nu ajunge nici cel de 512 GB

Edited by adisz, 01 April 2018 - 10:03.


#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postadisz, on 01 aprilie 2018 - 10:03, said:

Cand aveam SO de la taraba,era nevoie sa-l reinstalez la 4-6 luni ca se umplea.
Ala de la tata Bill a stat peste trei ani aproape ca la prima instalare.

What the f*ck ?!
Serios ?
Ori aveai tu alt SO, gen Linux
Ori aveai noroc si mereu nimereai din ala virusat.
Ca altfel, singura diferenta e licenta, care sint niste litere+cifre sau un programel (relativ de destul de curat, totusi fara legatura cu ce zici tu acolo), intelegi asta, nu ?!

#17
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postadisz, on 01 aprilie 2018 - 10:03, said:

Am avut ani de-a randul 60 Gb pe partitia C,din care liberi,intotdeauna peste 30Gb.Bun,eu am doar cateva programe de care am nevoie.
Cand aveam SO de la taraba,era nevoie sa-l reinstalez la 4-6 luni ca se umplea.
Ala de la tata Bill a stat peste trei ani aproape ca la prima instalare.
Acu',ca am aruncat banii pe un SSD (de 256Gb) nu l-am partitionat,partitia C fiind de 237 Gb.
In principiu,un SSD de 60Gb este arhisuficient pentru SO si programe.
Pentru unii nu ajunge nici cel de 512 GB
Eu credeam ca win10 are nevoie de mai mult spatiu decat win7, un prieten avea partitia de 50GB pe win7 32bit si dupa doi ani partitia era plina(aparent de la update-uri), nu stia ce sa mai dezinstaleze ca sa elibereze spatiu. Deci 100GB sunt suficienti....

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttrollerul_de_serviciu, on 01 aprilie 2018 - 10:22, said:


What the f*ck ?!
Serios ?
Ori aveai tu alt SO, gen Linux
Ori aveai noroc si mereu nimereai din ala virusat.
Ca altfel, singura diferenta e licenta, care sint niste litere+cifre sau un programel (relativ de destul de curat, totusi fara legatura cu ce zici tu acolo), intelegi asta, nu ?!

Eu inteleg,doar eu am scris.
Dar eu cred ca tu nu intelegi ce am scris.
Nu mai repet.
Ce am scris acolo,asa s-a intamplat,fie crezi,fie nu crezi.,dar asta nu are nici o relvanta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate