Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Drepturi persoane imputernicite pe un cont

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
4_Kan

4_Kan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.06.2011
Doresc sa va supun atentiei urmatorul subiect si anume acela al drepturilor de care beneficiaza o persoana imputernicita pe un cont bancar.

Ma confrunt cu urmatoarea situatie de a fi imputernicit pe 2 conturi: unul@BCR, celalalt@UNICREDIT si ma lovesc de problema de a nu avea suficiente drepturi pe aceste conturi (i.e. sa atasez un card ptr contul curent respectiv dreptul de a inchide celalalt cont).

Nu reusesc sa gasesc intelegere din partea bancilor (vorbim de o persoana titulara cu handicap fizic care nu se poate deplasa decat f greu in scaun cu rotile) care imi solicita ca persoana titulara sa se deplaseze personal (sau sa folosesc o procura de la notar - care intre noi fie vorba mai costa bani si este valabila un timp limitat) si sa imi mai confere aceste drepturi aditionale cu toate ca in contract si in raspunsurile primite de la banci se foloseste o sintagma de genul "Imputernicit cu DREPTURI DEPLINE"  

Quote

Dvs sunteti imputernicit pe  conturile titularei  cu puteri depline , nelimitat si cu drept de semnatura individuala in relatia cu banca noastra (cont curent si cont depozit conform documentelor depuse in banca din anul xxxx)

Quote

Dvs ca imputernicit nu aveti acest drept de a inchide conturile titularei deoarece dna nu a specificat acest lucru

Consider ca este de la sine inteles (cu exceptia unor cazuri in care se specifica explicit drepturile) ca persoana titulara in momentul in care face o imputernicire se asteapta ca banca sa ii confere automat toate drepturile imputernicitului. Sau ma insel eu ?!?



Cum ar trebui sa procedez in situatia de fata ??? V-ati confruntat cu o astfel de situatie ???
Cum ar trebui sa procedeze o persoana titulara care ar dori sa acorde TOATE aceste drepturi in momentul in care desemneaza un imputernicit ???

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Numai titularul poate inchide un cont, nu imputernicitul.

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Au dreptate, e procură specială pentru un cont activ.
Adu un notar acasă dacă n-o poți deplasa.

View Post4_Kan, on 31 martie 2018 - 17:04, said:

Cum ar trebui sa procedeze o persoana titulara care ar dori sa acorde TOATE aceste drepturi in momentul in care desemneaza un imputernicit ???
Să menționeze și închiderea.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Post4_Kan, on 31 martie 2018 - 17:04, said:

Cum ar trebui sa procedez in situatia de fata ??? V-ati confruntat cu o astfel de situatie ?
Cum ar trebui sa procedeze o persoana titulara care ar dori sa acorde TOATE aceste drepturi in momentul in care desemneaza un imputernicit ?
Eu am fost martor la ceva asemenator.
Solutia a fost ca persoana sa obtina o procura de la notar.

#5
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
La BCR parcă contul se închidea singur după 6 luni de inactivitate.

#6
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
acelasi lucru patesc si eu, fix in aceleasi imprejurari, cu brd. in my brd net fac ce vreau cu contul/cardul respectiv dar cand e vorba de reinoirea cardului sau inchiderea contului trebuie sa deplasez persoana respectiva la banca (chinul dracului!). tocmai de aia zilele astea am hotarat sa ne mutam la ING pt ca acolo cardurile au valabilitate 5 ani, macar nu ne mai caram ca prostii la fiecare 2 ani dupa card la BRD (si ING nici nu are comisioane la retragere numerar de la ATM). o sa mergem la notar, facem o singura imputernicire care sa fie valabila la ambele banci si unde mai este nevoie, apoi umblu doar eu peste tot.

#7
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Imputernicirea e pentru a face tranzactii nu pentru altceva.
Unele banci am inteles ca mai fac ca exceptie si deplasari la domiciliu daca domiciliul e langa sucursala (nu printr-un sat uitat de lume) si se prezinta dovezi legale ca persoana e intradevar imobilizata. Dar pana sa vezi asa ceva, mai repede bagi titularul in masina si il aduci la banca, pana la urma pentru asta primesti si bani lunar de la stat, sa asiguri bunul mers al persoanei, dar unii nu vor deranj desi pentru asta sunt platiti de stat.

Edited by lexis1, 31 March 2018 - 21:05.


#8
4_Kan

4_Kan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.06.2011
Multumesc tuturor ptr sugestii si idei.

View Postandreic, on 31 martie 2018 - 17:15, said:

Numai titularul poate inchide un cont, nu imputernicitul.

La BCR mi s-a spus ca il pot inchide eu ca imputernicit cand am intrebat.

View Postgrobianu, on 31 martie 2018 - 19:32, said:

acelasi lucru patesc si eu, fix in aceleasi imprejurari, cu brd. in my brd net fac ce vreau cu contul/cardul respectiv dar cand e vorba de reinoirea cardului sau inchiderea contului trebuie sa deplasez persoana respectiva la banca (chinul dracului!). tocmai de aia zilele astea am hotarat sa ne mutam la ING pt ca acolo cardurile au valabilitate 5 ani, macar nu ne mai caram ca prostii la fiecare 2 ani dupa card la BRD (si ING nici nu are comisioane la retragere numerar de la ATM). o sa mergem la notar, facem o singura imputernicire care sa fie valabila la ambele banci si unde mai este nevoie, apoi umblu doar eu peste tot.

Ai incercat sa apelezi la vreo institutie gen CSALB ? Eu o sa incerc sa le scriu sa vad ce raspuns primesc. Posted Image

#9
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Acum eu vin cu o intrebare la obiect: aveti vreo dovadă scrisă ca sînteti împuternicit la un cont bancar?Am observat ca CECbank și Banca Transilvania nu mai mentionează clar persoana imputernicita în contract!
Acest lucru ma face sa cred ca se urmărește ceva...și nu e bine asa.Se pare ca și BCR face la fel.Sper sa ma înșel.
Rog cititorii topicului sa isi verifice contractele bancare și sa lase un comentariu daca au gasit mentiunea imputernicitului.
Cred ca doar la contractele vechi era stipulat despre clauze și dispozitie testamentară.
Nu stiu ce șansă există sa imi dea o hirtie care sa ateste calitatea de imputernicit!
Eventual sa recomandati bănci care specifică în contract calitatea de împuternicit !Multumesc

Edited by alionte, 13 May 2018 - 13:24.


#10
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postdark, on 31 martie 2018 - 19:04, said:

La BCR parcă contul se închidea singur după 6 luni de inactivitate.
S-o crezi tu.

View Postalionte, on 13 mai 2018 - 13:21, said:

Acum eu vin cu o intrebare la obiect: aveti vreo dovadă scrisă ca sînteti împuternicit la un cont bancar?
E scris in contractul de deschidere cont.

#11
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
In Romania e o birocratie strigatoare la cer! Prin 2009 cand am venit in Romania eram imputernicit pe un cont si am putut sa-l inchid si sa redeschid eu unul nou ca titular si nu m-a oprit nimeni. Sunt foarte sigur ca am cerut sa sotia mea si fiul meu sa aiba imputernici depline si sa nu-mi trimita extrasul de cont. Ani de zile m-au incasau pentru extrasul de cont si nu mi-l trimitea. Dadeam telefon si ceream sa nu mi-l mai trimita si ma trimiteau la sucursala. Nu se putea renunta la telefon sau online. Acum vreo 2-3 ani in fine au modificat aplicatia si s-a putut sa renunt la extrasul de cont la telefon. Insa au modificat si tipurile de conturi si comisioanele si m-au trecut cu de la sine putere la cel mai scump plan de cont, Total cont de 15 lei/luna. Am incercat sa modific tipul contului la BCR prin sotia mea sau fiul meu cand au fost in Romania si nu s-a putut. Raspunsul a fost ca sa vin eu intr-o sucursala BCR sau sa fac o imputernicire care ma costa $100. Nici la telefon nu s-a putut si nici online nu se poate.

Sie cineva daca se poate specifica ca imputernicitii pe cont sa aiba puteri depline? E ilogic ca sa poti sa retragi cati bani vrei dintr-un cont ca imputernicit si sa nu-l poti modifica sau inchide.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate