Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

LeoPay & iCARD - Plata cu telefonul (NFC) si card de debit VISA, multivaluta

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#217
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

View Postnoname44, on 15 septembrie 2022 - 19:27, said:

'' Trimite bani către carduri

Transferurile de bani în diferite valute nu au fost niciodată atât de ușoare. Este nevoie doar ca destinatarul să aibă un card Visa (de debit, credit sau prepaid), emis în Spațiul Economic European. Banii vor ajunge pe card în câteva minute. ''

https://icard.com/ro..._card_ro_button

Comision 7.5 lei dar avantajul e ca poti muta pe orice card chiar si international daca suporta Mastercard Send sau Visa Direct.

#218
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Salut,

Ma intereseaza daca seamana cu Revolut ca functii si cat de buna e ca varianta pentru plati in concedii (am vazut ca au si card) si pentru depuneri si retrageri de euro pe platformele de crypto.
In principiu, pentru depuneri si retrageri, ma intereseaza prin Sepa, cu Iban.
Deci, cine l-a folosit in concediu si ce parere are ?
La fel si pt crypto, cine l-a folosit.

#219
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Pe scurt:
- Nu seamna cu Revolut (nu are multivaluta)
- Nu este recomandat pentru schimburi valutare in aplicatie (euro/lei curs foarte slab)
- Nu este recomandat pentru plati cu cardul in alta valuta decat cea a cardului (intervine acel curs foarte slab)
- Transfer SEPA costa 1 Euro deci la sume mici nu este recomandat (pentru primire transfer nu este comision)

In concluzie... este recomandat doar pentru plati in valuta cardului/contului (pentru alte valute sau retragere ATM trebuie rutat prin Curve)
Da, iCARD este foarte prietenos cu zona cripto!
Nu au obiceiul sa blocheze ori sa ceara sursa fondurilor asta cel putin la sume relativ mici, mii euro (nu stiu cum e la sume peste 10K)

Edited by rz, 18 September 2022 - 10:56.


#220
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
@rz, multumesc de rapsuns.

As vrea sa il folosesc in felul urmator : IBAN banca romaneasca -> IBAN transfer catre iCard de lei / euro -> transfer SEPA iCard euro -> platforma crypto, asta pt depozit.
Pt retragere, traseul invers.
Cu Revolut la fel am facut, ori top-up in lei si schimb in euro la curs Revolut si apoi transfer bancar SEPA euro catre platforma, ori transfer direct de euro in Revolut si mai departe euro prin SEPA din Revolut in platforma.
Ideea e ca nu as vrea sa ma bazez numai pe Revolut, ca nu se stie niciodata ce ii apuca si as vrea sa am solutii de back up fara sa imi expun conturile de la bancile romanesti platformelor crypto.
E ce trebuie pt ce vreau eu ?

Edited by Magicwisewolf, 19 September 2022 - 10:00.


#221
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Daca trimiti lei catre iCard, nu e avantajos, ca ai curs prost de schimb valutar. Asa mai bine folosesti Orange Money pentru schimb valutar pe cont lei-euro(curs apropiat de Revolut) si acei euro se trimit automat catre IBAN-ul de euro al iCard(Orange Money are doar cont de lei)...

Edited by wertyck, 19 September 2022 - 10:16.


#222
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View PostMagicwisewolf, on 19 septembrie 2022 - 09:58, said:

@rz, multumesc de rapsuns.

As vrea sa il folosesc in felul urmator : IBAN banca romaneasca -> IBAN transfer catre iCard de lei / euro -> transfer SEPA iCard euro -> platforma crypto, asta pt depozit.
Pt retragere, traseul invers.
Cu Revolut la fel am facut, ori top-up in lei si schimb in euro la curs Revolut si apoi transfer bancar SEPA euro catre platforma, ori transfer direct de euro in Revolut si mai departe euro prin SEPA din Revolut in platforma.
Ideea e ca nu as vrea sa ma bazez numai pe Revolut, ca nu se stie niciodata ce ii apuca si as vrea sa am solutii de back up fara sa imi expun conturile de la bancile romanesti platformelor crypto.
E ce trebuie pt ce vreau eu ?

Cu placere... cum spunea colegul mai sus, la iCARD cursul de schimb este dezavantajos deci nu este recomandat sa faci shimburi valutare in aplicatia lor (da, Orange Money alaturi de Revolut sunt solutiile ideale la schimburi si chiar Wise desi ei au mici taxe la fiecare operatiune)
iCARD este absolut ok daca prin ei se fac operatiuni doar in valuta contului (se poate deschide in Lei sau in Euro, la alegere).
La plata cu cardul iCARD la fel... daca ai deschis cont in Euro faci plati doar in tari cu Euro la plata altfel trebuie sa il rutezi prin Curve, ca sa scapi de schimbul valutar iCARD

Edited by rz, 19 September 2022 - 12:03.


#223
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Deci, ca sa inteleg, nu au mai multe conturi ca la Revolut, pot opta fie pt cont de euro fie de lei la deschidere (oricum nu ma interesa altceva) ?
Prin Orange Money stiu ca obtin un curs bun, dar intai as incerca prin Revolut si apoi sa incerc sa deschid si un cont Orange Money. As prefera sa transfer euro fie prin Revolut, fie prin contul de euro de la banca romaneasca unde am cont de euro, macar intai de test, sa vad cum functioneaza, comisioane, etc. Apoi, daca e ok, deschid si cont de OM.
Ideea e sa il folosesc ca un cont de vacanta sau ca un cont tampon intre bancile romanesti si platformele crypto. M-am gandit bine, e ok, sau exista si alte variante de care nu stiu ?
De asemenea, ce comisioane sunt la depozitarea de bani (eur sa zicem) prin Sepa catre ei si la retragerea tot de euro, tot prin Sepa ?

Edited by Magicwisewolf, 19 September 2022 - 12:24.


#224
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Au si LEVA si parca GBP plus inca vreo doua valute dar degeaba le au daca orice schimb efectuat este dezavantajos.
La fel este si la PAYSEND (transfer de bani, conturi multivaluta, card la care poti sa selectezi tu valuta preferata) mai exact curs de schimb foarte slab!.
Conturi de vacanta si intermediare pentru cripto ar fi tocmai: Revolut, Wise, Orange Money
Cu astea trei de mai sus te descurci perfect si poti sa folosesti cardurile lor peste tot in lume... plus ca poti sa cheltui cripto direct cu cardurile unor companii de cripto, daca pe cripto la plata ai macar un 30-40% profit (toate platile au comisioane de vreo 2-3% plus spread-ul insa nu mai conteaza atat de mult 2-3% la un profit de 30-40%).
Catre iCARD este gratuit transferul SEPA (din cate stiu si daca platforma din care trimiti nu percepe ea comision) insa la iesire prin SEPA, iCARD percepe 1 Euro... asadar trebuie sa faci un transfer macar de 100 de Euro ca sa fie ok

Edited by rz, 19 September 2022 - 13:19.


#225
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Pe mine m-ar interesa mai mult posibilitatea de a face plăți cu un inel sau breloc NFC...

#226
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
''Breloace'' au dar la ce preturi au... parca nu ar merita.

Noutate la iCARD este colaborarea cu Exchange-ul de cripto Bitpanda... iCARD are acum sectiune de cripto in aplicatie!
De luna viitoare o sa testez ca sa vad ce comisioane sunt in plus fata de Bitpanda (am cont si pe Bitpanda)... pana atunci astept noul card VISA de la iCARD (cost zero pentru emitere si transport), inlocuitorul unui card care expira in curand Posted Image

Attached Files


Edited by rz, 18 September 2023 - 13:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate