Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Rate lesesti/romanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Adriele

Adriele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.06.2014
Salut! Am avut 3 ratoi romanesti si o ratica ( foarte guralive 😁) si am dat 2ratoi pe 2 rate lesesti sau mute cum se zice in popor. Eu am dat ratoii pe rate fiindca imi doream sa le inmultesc si acum mi-a zis cineva ca cele doua tipuri de rase nu se imperecheaza ! Si mi-a stricat tot planul.
Stiti o informatie sigura ? Cele doua tipuri de rate fac puiuti de ratica sau...am dat ratoii degeaba?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Adevarul este ca in copilarie nu imi amintesc sa fi vazut hibrizi...

#3
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Presupunând că prin rațe „românești” înțelegi, de fapt, varietatea clasică - rațele de Pekin - da, cele două rase se încrucișează - de fapt, hibrizii proveniți din aceste încrucișări sunt folosiți în crescătorii de foie gras - pentru că iau mai repede în greutate și au un ficat mărit.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca vei avea "puiuti de ratica".
Problema este ca acei puiuti nu se vor putea inmulti.
Hibrizii sunt infertili.

Edited by pasilla, 28 March 2018 - 21:57.


#5
Adriele

Adriele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.06.2014
Da la Pekin ma refeream, eu le stiam de Romanesti,  cea mai frumoasa veste ! Multumesc tare mult !
Toate oualele pe care le vor face o sa le pastrez ptr a face ratele !
Multumesc mult !

#6
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
sters

Edited by FreeThinker, 28 March 2018 - 22:05.


#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
rate xenofobe


Rata1:mac mac, draga am venit aici degeaba
Rata2: mac mac, da stiu, numai un ratoi:|
Rata1: mac mac, mie nu-mi place de ratoi, e negru:|
Rata2:mac mac, da stiu, ce urat e..nu putea sa fie si el alb frumos:|..
Rata1:mac mac, nici daca ar fi ultimul ratoi de pe planeta nu m-as cupla cu el
Rata2: mac mac:|..veatza e grea:(


intr-un colt ascuns, rata 3 cu ratoiul o scena fierbinte: mac mac, oo fernando esti formidabil..dintre toti ratoii tu ai fost mereu preferatul meu
Ratoiul:MAC MAC MAC MAC., eu sunt alfa

Rata1 si rata2 au urmarit toata scena

Rata1: mac, mac parca nu e chiar asa urat
Rata2:mac,mac  da , are ochi frumosi

trece ratoiul pe langa ele, ratele incep sa-l flueiere..:mac, mac, ce faci frumosule

eu zic sa fii fara griji op;) natura va gasi o cale

#8
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014
Mai mult  ca sigur  se vor imperechea , insa hibrizii   ce vor iesi din oua pe care doar lesestiile  le vor cloci, fiind niste mame exemplare , ratoii nu vor fi buni de reproductie, fiind sterili.
Ps : personal as alege ORICAND mutele in defavoarea  celor romanesti.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt simpatice si alea "vorbarete", mai ales cand se tin dupa tine si iti "reproseaza" ceva.

Edited by pasilla, 29 March 2018 - 00:13.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,028
  • Înscris: 07.11.2006
Ratelele alea m-au dus cu gandul la rahatele.
Puii ratei se numesc boboci,nu ratele.
Iar femela este rata,nu ratica.

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Diminutivul ratei fiind rățușca. Mie imi plac ratele albe fiindca sunt comunicative. Am avut una si ii reclama pe caini atunci cand ii rasturnau vasul cu mălai. Facea tămbălău cand intrau straini in curte, nici nu mai aveam nevoie sa latre cainii la intrus. Dupa ce i-am luat rățoi s-a schimbat treaba, nu ne mai dădea nici-o atentie ci statea toata ziua cioc in cioc cu ratoiul. Si chiar daca uneori ar mai fi vrut sa se apropie de noi, ratoiul se interpunea si o bloca. Nostime păsări, in orice caz.
Daca vrei sa-ti faca multe oua, sa ai grija sa le dai si proteine animale si calciu.  Asta deoarece rata mea, la inceput manca porumb, mălai, si facea un ou la 2zile. Dupa ce au aparut melcii in gradina si a inceput sa înfulece din ei, facea 3 la doua zile, ba chiar 2oua pe zi si m-a scapat definitiv de melci.

Edited by Freddy12, 29 March 2018 - 16:50.


#12
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Vreau sa cumpăr 30 de pui de o zi si ma gandeam sa cumpăr si 2 rate de o zi. Pana cresc mai mari, pot fi tinute inpreuna cu puii? Exista riscul de îmbolnăvire al puilor din cauza ratelor?

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Pe timpuri, cand in gospodarii se  cresteau găini in stil tradițional adica se puneau ouale sub closca pentru a avea pui, se puneau si oua de rata fiindca ratele albe nu stăteau sa clocească. Nu mai tin minte insa daca puneau doar oua de rata sau le puneau amestecate cu oua de gaina. Era asa nostim s-o vezi pe gaina cum îngrijea bobocii ! Deci intr-o curte erau rate, găini, curci, gâște care stăteau împreuna. Rățuște sa cumperi mai multe ca nu suporta singuratatea si daca-ti moare una din ele, cealalta o sa faca tărăboi . Acum multi ani trecând prin piata am cumparat 2 boboci pe care i-am pus intr-o cutie in veranda dar am uitat sa încui usa si a intrat cainele care a omorât una din rățuște. Cea care a scapat facea un scandal...  a piuit pana s-a întunecat iar a doua zi am plecat la piata sa -i cumpar niste tovarăși. Rata asta dupa ce s-a facut mare m-a scapat de toti melcii din gradina.

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Se puneau sub gaina ori numai oua de rata ori se puneau oua de rata si dupa o saptamana se adaugau oua de gaina. Perioada de incubatie la rata e 27-28  de zile si la gaina e 21. Bunica asa  facea.  Avea closca 4-5 ratuste si 6-7 pui.

 Freddy12, on 06 aprilie 2018 - 20:57, said:

Nu mai tin minte insa daca puneau doar oua de rata sau le puneau amestecate cu oua de gaina. E

Edited by PoeOvidiu, 06 April 2018 - 21:02.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 anasstasia, on 03 aprilie 2018 - 06:42, said:

Vreau sa cumpăr 30 de pui de o zi si ma gandeam sa cumpăr si 2 rate de o zi. Pana cresc mai mari, pot fi tinute inpreuna cu puii? Exista riscul de îmbolnăvire al puilor din cauza ratelor?
Puii de rata se dezvolta mai repede si sunt mai .....cacaciosi (literalmente).
Se pot creste impreuna, dar este de preferat ca atunci cand sunt mici, sa fie tinuti separat.

#16
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Am luat doar de găină.

#17
wingor3

wingor3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.04.2007
Buna seara.
Am si eu o rugaminte la dumneavoastra.
Ma poate ajuta cineva cu o informateie, am cumparat 50 de boboci de rata pekin si de o perioada de citeva  zile, uni nu toti de exemplu 2 ratoi musca pe celelalte si le maninca penele, oare de la ce sau de ce face asa ceva ??.

Edited by wingor3, 30 August 2019 - 22:01.


#18
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Alimentatia saracacioasa lipsa spatiu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate