Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Bloc de ram drept si tahicardie.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
vibeboy

vibeboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.01.2012
Mai sunt colegi pe aici cu aceasta afectiune?

#2
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Posibil nu avem toţi analizele la zi ;)

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
DA - ce te intereseaza ?

#4
vibeboy

vibeboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.01.2012
Tocmai ce am fost diagnosticat cu bloc de ram drept minor si tahicardie sinusala. Aveam puls crescut, in medie intre 90-110. Acum iau tratament dar am observat ca imi cauzeaza extrasistole ' ceea ce nu aveam in trecut! Se poate face vreo operatie? Avanseaza blocul de ram drept?

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
BRD (Blocul de ramura dreaptă) - atrage doar atenţia asupra eventualelor cauze care l-au determinat si este cazul sa incepi o viata sanatoasa.
Regim obligatoriu cu mese regulate, miscare, fara cafea, tigari, alcool, etc.
Tahicardia sinusala este un diagnostic care vine la pachet cu BRD, chiar fac casa buna impreuna, si poate fi tinuta sub control la fel - adoptand un stil de viata sanatos.
Deocamdata nu este cazul de operatie dar daca nu schimbi radical stilul de viata risti sa dai in stenoza aortica iar aici fara interventie chirurgicala nu prea scapi.
Doar ca fapt divers - o interventie chirurgicala de stenoza aortica costa cam 5000EUR
Tot ce trebuie sa faci acum este sa urmezi tratamentul care este pe viata si ... da-te jos de pe canapea
In plus vei descoperi ca fructele si legumele nu sunt chiar asa de rele la gust - crede-ma

Stai linistit ca nu este un capat de tara iar drumul catre cimitir este inca extrem de lung
Sanatate

#6
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Si eu sunt cu asa ceva. Am facut sport la viata mea o gramada iar de vreo 2-3 ani nu mai sunt atat de activ, deci nu este neaparat de la modul de viata.

Legume, fructe, nici nu se pune problema iar alimente pe cat se poate de sanatoase chiar crescute la tara, iar asta de mic copil..

#7
vibeboy

vibeboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.01.2012
Stil de viata sanatos am! Miscare fac mereu! Dar am un servici cu stres mult! Oare poate fi aceasta cauza care a provocat blocul de ram? Sau e posibil sa fi fost congenital si a evoluat cu trecerea anilor? Momentan iau corlentor de 5 mg dar observ ca imi cauzeaza disconfort in zona inimii.

Edited by vibeboy, 28 March 2018 - 17:18.


#8
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Un prim pas foarte important!
Nu te mai stresa si fii optimist, te va ajuta mult, extrem de mult.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Eu am jucat rugby de performanta
M-am ales cu "minunea" datorita efortului fizic constant care a determinat o solicitare de presiune asupra inimii cu cresteri importante ale tensiunii arteriale.
DA - am si hipertensiune
Deci afectiunea la mine a fost cauzata de incercarea de adaptare a cordului la efort constant si intens.
Intre timp am inceput munca iar fara aport de fructe si legume proaspete, fara hidratare corespunzatoare si odihna adecvata + multa cafea la locul de munca + stress + mese aiurea + viata dezordonata, si-au spus cuvantul si ... asta e
Sunt expat, lucrez in oil & gas si cam pe unde am fost in lumea asta am cosultat si medici cardiologi pentru pareri diferite si controale -  EKG, EKG de efort, etc. Explicatia afectiunii si diagnosticul a fost in proportie de aprox. 85% in concordanta cu ce am scris mai sus.

Colegul meshgheru_andu are dreptatea lui
In cele mai multe cazuri BRD poate fi si congenital (din naștere) fără semnificaţie patologică si nu prea există un tratament eficient al blocului de ramură.
Singura solutie - viata sanatoasa si fara stress

Sanatate

#10
vibeboy

vibeboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.01.2012
Si inafara de stil de viata sanatos trebuie limitare de efort? Intreb asta ca am ca hobby un sport mai deosebit si fac cam 10-15 km prin padure mers mai alert si urcat tot felul de dealuri si lucru acesta se repeta de vreo 10 ori pe luna . La voi a evoluat in timp?

#11
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Si eu, pe la 30 de ani, am observat ca nu pot alerga in ritm sustinut si am fost la medic care m-a diagnosticat cu BRD major. De atunci am tras nenumarate betii, am facut efort fizic, am avut multe situatii de stres si m-am lasat de fumat doar pe la 45 de ani. Acum am 66 de ani si sper s-o mai duc. Iti spun toate acestea ca sa te incurajez.

Edited by escher, 28 March 2018 - 18:12.


#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
DA - aproape 9 ani am practicat rugby din care vreo 4 de performanta.
Practic efortul constant m-a "consumat" mai ales ca antrenamentul este de vreo 5x mai dur decat la fotbal de ex.
Recomand calduros un EKG de efort care inregistreaza electrocardiograma in timpul unor eforturi standardizate.
Sau (cam acelasi lucru) ElectroCardiograma de efort (ECG) - CDG evaluarea aparatului cardiovascular in conditii de suprasolicitare.
Vezi acolo ce si cum

Edited by Naijax, 28 March 2018 - 18:15.


#13
vibeboy

vibeboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.01.2012
Ok ! Momentan va multumesc de raspunsuri! Sanatate!

#14
vibeboy

vibeboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.01.2012
Salutare! Azi am fost la controlul lunar cardiologic care trebuie sa l fac timp de 6 luni! Concluzia e ca tahicardia persista si tratamentul nu'si face efectul! Medicul cardiolog mi a marit doza de la 5 mg de corlentor la 7 mg! La betablocante sunt alergic si nu pot sa iau! Voi ati reusit sa micsorati pulsul in repaos? La mine are o medie de 90..95..

#15
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Eu il controlez prin creier, ca sa spun asa. El singur nu se poate controla dar incerc sa il controlez prin respiratie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate