Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Imputernicire pentru dosar/despagubire RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Am avut un accident auto, am facut amiabila.
Acum trebuie sa fac dosarul de dauna si am dat de o problema.
Masina mea e inmatriculata in Bulgaria, pe firma.
Cei de la Euroins au cerut (la telefon) initial imputernicire din partea firmei, asa cum scrie si pe site la ei.
Am facut un model, i-am intrebat pe mail daca e ok formulat, au spus ca vor procura notariala.
Pot sa o fac si pe asta (dand niste bani degeaba), dar vreau sa fiu sigur ca cererea lor are baza legala, ca nu as vrea sa ma trezesc ca in fiecare zi mai vor inca ceva.

Formularea din legea 132/2017, la art 2, definitii, este urmatoarea:

19. mandatar - orice persoană fizică sau juridică împuternicită în condițiile legii să reprezinte interesele persoanei prejudiciate în raporturile acesteia cu asigurătorul RCA și cu unitatea reparatoare auto;

Cand am facut operatii in Romania pentru o firma romaneasca nu am avut niciodata nevoie de altceva decat de o imputernicire semnata si stampilata.
Unde gasesc definitia pentru "imputernicita in conditiile legii"?

Multumesc de ajutor.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ar trebui să ai deja procura cu care ai introdus mașina în țară. Acolo scrie exact ce ai dreptul să faci în numele ”proprietarului”.

#3
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Nu e procura notariala, e imputernicire, de la firma. In care scrie ca pot sa fac orice in numele lor cu masina, inclusiv sa o vand. Pentru vama si politie a fost suficienta de ani de zile.
Dar vor alta, speciala pt accident. Ok, fac una si asa. Dar nu vreau sa merg in fiecare zi la Ruse sa tot fac alte hartii, ca asa or sa ma tina la infinit ca "nu asa, vrem altfel". Sau ca vor inca una pentru reparatie, inca una pentru plata, samd.

Edited by _bcristian_, 27 March 2018 - 15:51.


#4
spree999

spree999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.11.2007
Atunci fa una generala in Bulgaria, pentru administrare, circulatie, in caz de accident relatii cu orice asigurator (reparatii + incasare daune). Da-i un termen de valabilitate de cati  ani consideri de cuviinta. O traduci si legalizezi in Romania in mai multe exemplare. Atunci poti sa spui ca esti aproape in regula.

Edited by spree999, 27 March 2018 - 15:59.


#5
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
euroins o sa incearce sa iti bage tepe in roate, incearca pana in ultima clipa sa nu plateasca. Niste cautari pe google, ai sa vezi ce fel de firma e euroins, parerea mea este: cand ai un accident si omul are asigurare de la euro ins, e sa chemi direct politia. Este renumita firma pentru ca nu plateste, a si pierdut licenta pt chestia asta, dar din pacate se pare ca au recuperat-o din nou.

#6
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Toti fac la fel, erau si niste statistici cu cate procese au avut (de la pagubiti) firmele de RCA, si culmea nu alea ieftine erau in top ca procent.
Sunt si aici pe forum N-spe exemple de oameni care au avut probleme cu asiguratorul vinovatului, chiar avand PV de la politie.
Dar nu despre asta e vorba in topicul asta.
Eu vreau sa aflu exact care sunt limitele impuse de lege, in cazul de fata ce inseamna concret "persoană fizică sau juridică împuternicită în condițiile legii".
Pentru ca daca intru in jocul lor in care le accept ca "nu asa, trebuie altfel", or sa ma frece la nesfarsit, si nu-mi convine sa fac drumuri la Ruse si sa platesc notarul acolo degeaba.

Pe scurt, care sunt "conditiile legii" referitoare la imputerniciri, unde sunt ele definite?

#7
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
In noul cod civil.Acolo gasesti tot ce-ti trebuie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate