Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Accident auto - politistul este corupt ori nu cunoaste legea?!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001
La inceputul clipului este indicator Presemnalizare sens giratoriu.
Insa nu vad Sens giratoriu.
Ala cu Mazda de ce nu a iesit pe breteaua din primele secunde ale clipului?
Ocolea toata intersectia.

#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdorin_2k, on 26 martie 2018 - 21:43, said:


Ala cu Mazda de ce nu a iesit pe breteaua din primele secunde ale clipului?
Ocolea toata intersectia.
O fi crezut ca are prioritate de stanga.

#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001
Edit.
Clar acum.
Exista si semn de Sens giratoriu.
Mazda si cel ce filma au intrat simultan in sens.
Mazda a gresit ca nu s-a asigurat si a iesit de pe banda 2.
Cel ce filma se putea roti non stop in sens si nu are treaba pe banda 1.

Recomand plangere impotriva pv.
Castig 100%.
Stiu ce zic.
Am 2 procese, ambele castigate.

In ambele politistii nu cunosteau OUG.
Unul chiar a fost arestat pt primire mita.
Altul a iesit rapid la pensie. Urma si el.

Edited by dorin_2k, 26 March 2018 - 21:51.


#40
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 05.01.2004
Cam aiurea semnul de giratoriu, dar exista, intr-adevar. L-am vazut la a zecea vizionare, cel putin...

#41
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 27.09.2006
(sarcasm on) Poate ala cu Mazda e un b2 lover si a venit asa din Turda, tot pe banda 2. N-ai fi vrut ca la spartul targului, cand mai avea 1km pana acasa, sa treaca pe banda 1, ii scadea rangul. (sarcasm off)
Poate stie cum stiu unii de pe diverse forumuri/grupuri de facebook ca cel care e mai pe interiorul sensului giratoriu are prioritate (apropo de asta, si eu am avut accident exact in sensul ala giratoriu doar ca pe alta intrare si politistul si inspectorul de daune de la asigurari mi-au dat dreptate).

#42
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,125
  • Înscris: 29.06.2005
Conform legislatiei vinovat e ala cu Mazda. La noi sensul giratoriu e privit ca o strada cu sens unic si mai multe benzi.
Din pacate, dupa parerea mea legea e o cretinatate. Asta pentru ca scapa din vedere niste aspecte importante in fluidizare:
1. Contrar iesirii de pe o strada cu sens unic (unde poti iesi spre stanga sau spre dreapta si te incadrezi corespunzator), din giratoriu poti iesi doar spre dreapta de pe toate benzile
2. soferul care se incadreaza pe prima banda are intotdeauna prioritate, indiferent a cata iesire din giratoriu alege - practic daca unu` alege sa faca "rotocoale" in giratoriul ala pe prima banda, poa` sa f*ta zen-ul tuturor celor care se incadreaza pe alte benzi - deci legea prost facuta nu face decat sa incurce circulatia.
3. De pe banda 2,3 - in sesul giratoriu nu vezi nimic in oglinda din dreapta daca vrei sa schimbi banda pe 1 sau vrei sa iesi din giratoriu - asta din cauza curburii sensului giratoriu - practic nu te poti asigura, nu vei vedea decat o masina aflata poate la 1 m de tine.

Legea poate fi ameliorata simplu, cu o prevedere de acordare a prioritatii si catre vehiculele care semnalizeaza intentia parasirii sensului giratoriu; sau poate fi imbunatatita complex, stabilind exact pe ce banda din giratoriu ai obligatia sa te incadrezi, in functie de unde vrei sa iesi.

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 26 martie 2018 - 21:10, said:

Evident ca vinovatul este celalalt sofer (Mazda).
La prima vedere Mazda a schimbat directia fara sa se asigure. Dar cel care filma se poate spune si ca nu a acordat prioritate intrucat intr-un giratoriu prioritatea se acorda la toti din stanga indiferent pe ce banda se afla, daca ala venea din intersectie avea din siart prioritate.
Acu problema este care a fost prima abatere... ca ala a schimabt banda fara sa se asigure sau ca cel care filma nu a acordat prioritatea... politistul a considerat prioritatea inainte de toate.

Edited by andreic, 26 March 2018 - 21:54.


#44
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 27.09.2006
Pe langa indicatorul de sens giratoriu, mai exista unul de presemnalizare sens giratoriu (la secunda 2, pe dreapta). Nici ala nu e vizibil?

#45
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Graba tipica.
Intr-o intrare in giratoriu de genul acesta, soferul de pe banda 1 se considera ca iese din giratoriu la prima intersectie.
Cel de langa centrul sensului, deci banda a doua, se considera ca vrea sa vireze stanga, sa continue in giratoriu.
Nici unul din ei nu era incadrat corespunzator. Eu daca nu sunt incadrat corespunzator, cel putin ma asigur ca nu intra altul incadrat tot necorespunzator in mine.
La fel cel care continua inainte desi e pe banda 2, trebuia sa caste bine ochii.
Amandoi sunt de vina, cel cu Mazda intr-o masura mai mare. Parerea mea. Era mai in spate, trebuia sa caste ochii.

#46
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
daca s-au ciocnit 2 femei..nici nu mai conteaza restul. :P

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaddysoftware, on 26 martie 2018 - 21:53, said:

Graba tipica.
Intr-o intrare in giratoriu de genul acesta, soferul de pe banda 1 se considera ca iese din giratoriu la prima intersectie.
Asta nu e argument. Poate face tot rondul dupa plac.

#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001

View Postaddysoftware, on 26 martie 2018 - 21:53, said:

Intr-o intrare in giratoriu de genul acesta, soferul de pe banda 1 se considera ca iese din giratoriu la prima intersectie.
Cel de langa centrul sensului, deci banda a doua, se considera ca vrea sa vireze stanga, sa continue in giratoriu.
Asa e un mit. Nu e regula obligatorie.
Pe banda 1 poti invarti cat vrei in sens. Nu e interzis.

#49
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 22.11.2006
Vina Mazda pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers.

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaddysoftware, on 26 martie 2018 - 21:53, said:

Graba tipica.
Intr-o intrare in giratoriu de genul acesta, soferul de pe banda 1 se considera ca iese din giratoriu la prima intersectie.
Cel de langa centrul sensului, deci banda a doua, se considera ca vrea sa vireze stanga, sa continue in giratoriu.
Nici unul din ei nu era incadrat corespunzator. Eu daca nu sunt incadrat corespunzator, cel putin ma asigur ca nu intra altul incadrat tot necorespunzator in mine.
La fel cel care continua inainte desi e pe banda 2, trebuia sa caste bine ochii.
Amandoi sunt de vina, cel cu Mazda intr-o masura mai mare. Parerea mea. Era mai in spate, trebuia sa caste ochii.


Pe mine ma sperie cati "soferi" avem pe sosele. Si dupa ne mai miram de ce se intampla atatea accidente.

Cu soferi ca addysoftware...este clar..

Edited by MembruAnonim, 26 March 2018 - 21:57.


#51
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Vinovat Mazda 3-ul. M-am uitat si pe google maps.

#52
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 27.09.2006
Florinel, exista si sensuri giratorii in care exista marcaje inainte de sens cu directia pe care o poti urma in functie de banda. Crezi ca le respecta romanii? Neah, ei tot pe unde vor o taie.
Ca sa nu mai vorbim ca avem parte si de "cap de creta" idioti, uita-te la un raspuns oficial primit de cineva de la insusi seful politiei municipiului + seful biroului rutier din Cluj-Napoca.
https://scontent.fts...191&oe=5B3495C2
Cireasa de pe tort: aia (eu totusi sper ca nu ei au scris raspunsul, ci doar l-au semnat, ca altfel suntem de rasul lumii) afirma ca marcajele de separare a benzilor din interiorul sensului giratoriu sunt de fapt marcaje de ghidare !!! WTF???????

#53
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Asta este incadrarea intr-un sens girator cu mai multe benzi....

Attached Files



#54
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 27.09.2006
cjo, aia este eventual incadrarea recomandata, in nici un caz cea obligatorie prin lege.
In plus, giratoriul din filmare e asa: trei intrari, fiecare cu cate doua benzi de intrare, doua de iesire, plus din fiecare directie ai cate o bretea pe langa sensul giratoriu pentru a urma directia "primei iesiri" din sens.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate