Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Accident auto - politistul este corupt ori nu cunoaste legea?!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#163
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 danvlas, on 28 martie 2018 - 14:33, said:

pana m-am frecat eu la ochi, nevenindu-mi sa cred ca ma lasa cineva atat de repede. Nici un claxon, nici un flash. Nimic.
Se intampla cateodata si la noi, mai ales daca nu sunt bulgari in celalalte benzi :)

#164
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

 dorin_2k, on 28 martie 2018 - 12:47, said:

Crezi ca te lasa careva?

Din pacate da, in provincie soferii sunt mai ... cainosi. Nu am inteles niciodata de ce. In Bucuresti se merge mult la mica intelegere, si scene de genul asta, cu iesitul din parcare /  de pe stradute fara prioritate, sunt normale si firesti. Oamenii lasa, pentru ca stiu ca, altfel, s-ar bloca dracului tot prin capitala sufletului.

PS: si asa se merge aici de cand conduc eu pe meleagurile astea (sa tot fie vreo 22 de ani de atunci).

#165
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Mai e un pic de "xenofobie" (ca ai nr din alt judet), un pic de invidie si chiar un pic de rautate.
Pe mine prin Bucuresti cel mai mult m-au bruscat cei cu numere de calaras.... nu stiu de ce dar tot timpul au cate ceva de demonstrat.

#166
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 dorin_2k, on 28 martie 2018 - 13:50, said:


Am patit si altceva. Pe dreapta rand de masini parcate. Una semnalizeaza. Geamuri fumurii, credeam ca vrea sa iasa. Reduc. Ajung la 2 metri: vad si semnalizarea din dreapta, era pe avarie parcata, fara sofer in ea.
De atunci: daca am prioritate, eu trec. Facerea de bine.....

Mai este un element important (ni s-a spus în cursul de conducere preventivă din cadrul firmei): te uiți să vezi dacă are virate roțile spre direcția de înscriere în trafic

Bănuiesc că s-a lămurit subiectul cu vina, nu are rost să spun și eu. Într-un curs postat pe YouTube , cred că de la o școală de soferi, recomandarea era să te inscrii banda I pentru prima și a DOUA ieșire, pe o bandă superioară în caz că vizezi altă ieșire și să o schimbi (dând prioritate celor deja înscriși) când vrei să ieși. Cam așa sunt și în exemplele din străinătate pentru circulația în roundabout (giratoriu). Am găsit exemplele când voiam să văd dacă e legiferata semnalizarea în giratoriu, în sensul să ții semnal stânga dacă nu vrei să ieși și să pui semnal dreapta când vrei să părăsești giratoriul.

#167
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 Bogdansv1, on 28 martie 2018 - 15:41, said:

Mai este un element important (ni s-a spus în cursul de conducere preventivă din cadrul firmei): te uiți să vezi dacă are virate roțile spre direcția de înscriere în trafic
Nevasta-mea avea o Corsa veche fara servo. Cu greu tragea de covrig cu masina stationata.
Astfel ca acel curs de conducere preventiva nu se aplica in cazul ei. ;)
(nu putea vira pe loc). De abia eu reuseam (faci muschi la brate fara servo).

#168
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

 arg, on 28 martie 2018 - 15:24, said:

Mai e un pic de "xenofobie" (ca ai nr din alt judet), un pic de invidie si chiar un pic de rautate.
Pe mine prin Bucuresti cel mai mult m-au bruscat cei cu numere de calaras.... nu stiu de ce dar tot timpul au cate ceva de demonstrat.

Arg-ule, conduc cu numere de Galati de prin '96 prin capitala, si chiar nu pot spune ca m-am simtit "xenofobizat". Dar - in general - conduc destul de atent si de alert, nu prea dorm pe drum. Nevasta-mea, tot cu numere de Galati (ea fiind olteanca :peacefingers: ) isi mai aude cate una alta (insa rar), desi are cam acelasi stil de condus ca si mine, nici ea nu prea doarme pe strada. Insa misoginismul la romani este sport national. Posted Image

#169
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Nu ma pot pronunta, ca in afara de Bucuresti si un pic pe dn1 nu am mers.
Am vazut ca apar prea multe evenimente daca "dorm" pe drum, asa un mers mai alert e mai sigur si mai lejer.

p.s. am gasit undeva ca la rusi in giratorii au prioriate cei care intra in giratoriu (acolo unde nu sunt semne de cedeaza), chiar asa e?

#170
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Nu stiu la rusi, ca nu am circulat pe la ei (doar pe la ucrainieni, insa nu tin minte sa fi dat peste vreun giratoriu :) ).

Insa in Turcia se aplica regula prioritatii de dreapta: https://ankara.mae.ro/node/347?page=2

Mi-a fost destul de greu la inceput in zonele metropolitane din TR, dar te obisnuiesti. Oricum acolo este un haos de nedescris (si acum este bine!).

#171
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 arg, on 28 martie 2018 - 16:44, said:


p.s. am gasit undeva ca la rusi in giratorii au prioriate cei care intra in giratoriu (acolo unde nu sunt semne de cedeaza), chiar asa e?
E foarte posibil. Si la noi a fost valabila prioritatea de dreapta inainte de OUG195/2002. Cred ca a fost schimbarea de regula cel mai greu de inghitit de cei cu permise mai vechi.

#172
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
In Ucraina am fost anul trecut. (pasager). L-am intrebat pe sofer de ce opreste in sens? E "de dreapta" acolo.

#173
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu cred ca pina nu se prezinta un PV care sa ateste sanctiunea aberanta, topicul este doar flame.

#174
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@ Tyby
si uite asa m-am lamurit de ce e foarte important semnul ala de cedeaza deasupra celui de giratoriu.
pana la urma la nivel international conteaza cel de cedeaza iar cel de giratoriu indica ca e un sens unic invers acelor de ceasornic.

@ dan78rom
povestea e preluata din alta parte dar uite ca cel putin eu m-am lamurit cu un aspect.

Edited by arg, 28 March 2018 - 17:50.


#175
justme2006

justme2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 13.08.2006
In momentul ciocnirii cel care filmează deja nu mai e pe banda din dreapta și o schimba intrând în Mazda. Îmi pare rău. Trebuia să se asigure. Polițistul are dreptate.

#176
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
mai justme2006, tu ai citit ce s-a scris pe topicul asta? ai habar cum se circula in giratoriu?

#177
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Ăla cu Mazda e clar vinovat. Nu s-a asigurat la schimbarea direcției. Am avut și eu un incident asemănător acum vro 7 ani.

Edited by blotunga, 27 May 2018 - 20:33.


#178
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 justme2006, on 02 mai 2018 - 12:08, said:

In momentul ciocnirii cel care filmează deja nu mai e pe banda din dreapta și o schimba intrând în Mazda. Îmi pare rău. Trebuia să se asigure. Polițistul are dreptate.

Eu ma intreb de unde apar astia ?
Va dati seama acum cati sunt pe sosele ca justme2006? Ne mai miram de ce avem atatea accidente.

#179
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Si sa vezi ce fata fac cand ii claxonezi sa nu se bage, ce sa le mai explici cum e cu legea....

#180
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"In momentul ciocnirii cel care filmează deja nu mai e pe banda din dreapta". Poate sunt eu chior si nu vad bine dar cel care filmeaza tot pe banda dreapta este.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate