Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Calitate vs. pret

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
Doar uitandu-ma peste prima pagina a acestui subforum, de ce pare toata lumea innebunita dupa device-uri gen Xiaomi, Huawei & co.?
Doar dpdv pret?

Chiar asa de scumpe sunt Garmin / Fitbit / Suunto / Polar / Samsung Gear Sport & Band / Apple Watch, etc pt. ce ofera? Si aici nu ma refer doar la hardware-ul propriu-zis, ci si ecosistem in general, apps, dashboard-uri (gen Garmin Connect, Fitbit), SDK-uri, watch faces, Samsung & Apple Health & co....

Am avut ocazia sa testez cateva jucarii si imho nu exista inca solutia perfecta. Aici ma refer la un hardware si design decent, accesorii, apps, watch faces, functii health, UX, si last but not least un dashboard gandit atat cu ambele emisfere ale creierului, cat si cu un ochi artistic (apropo de UX)...

Fitbit (Ionic)
+ design ok, baterie f buna, sleep tracking genial, feeling "la mana", ecran
- software (atat OS cat si Fitbit app), stabilitate, algoritmi cam praf la inot, ecosistem

Garmin (Vivoactive 3)
+ design minimalist, senzatie buna la mana, garmin connect, baterie
- pret, ecran din anii 90, am avut aceleasi probleme la swim detection

Samsung (Gear Sport)
+ design bunicel, OS & UI, watch faces, perfect! la swim detection / pasi / etaje
- cureaua de 20mm cam ingusta, nu se simte asa "asezat" la mana, bateria (2 zile cu always on HR), S-Health (cel putin pe iOS), accesorii

Apple Watch (Series 2)
+ integrare cu iOS, ecosistem, accesorii
- pret, UI, Apple Health (cam castrata vs. competitia, ai nevoie de extra apps pt. sleep, etc), cam da rateuri din senin la swim detection
+/- prea inteligent pentru ce am nevoie (cel putin eu)

IMHO daca Fitbit se trezesc putin si cizeleaza Fitbit OS si aplicatia aferenta, vor avea winner-e pe banda rulanta indiferent de hardware, care este momentan printre cele mai bune oricum (dpdv compromis display, calitate, baterie, senzori si pret). Se vede ca Ionic un produs rushed-out pe baza de Pebble, sa vedem acum ce fac cu Versa si Ionic v2.

Edited by zeroice, 26 March 2018 - 19:39.


#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Calitate/preț....a murit demult conceptul
Fraierii s-au bucurat de produsele chinezești la juma'de preț. Cînd a murit originalul, copia a ajuns la prețul originalului!
Concluzia?
Eftin și bun = scump și prost
Pot da exemple de noname ce țin mai mult ca un brand consacrat compus din aceleași piese  chinezești!
La ora actualã, mai ales în piața dinfundu'curții a noastrã, doar norocul ce mai ține cu tine! Cumpãrãm contrafaceri maiscumpe ca "originalele" din imperiu!

Edited by sarac.lipit, 26 March 2018 - 19:55.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postsarac.lipit, on 26 martie 2018 - 19:48, said:

La ora actualã, mai ales în piața dinfundu'curții a noastrã, doar norocul ce mai ține cu tine! Cumpãrãm contrafaceri maiscumpe ca "originalele" din imperiu!

Confirm! Toate produsele contrafacute vandute de Emag si restul au preturi mari.
Ex: chinezariile LG au preturi la Emag ca si cand ar fi Samsung iar cele Samsung au preturi ca si cand ar fi Sony sau Panasonic.

Edited by rosix, 26 March 2018 - 20:14.


#4
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

View Postsarac.lipit, on 26 martie 2018 - 19:48, said:

Calitate/preț....a murit demult conceptul
Fraierii s-au bucurat de produsele chinezești la juma'de preț. Cînd a murit originalul, copia a ajuns la prețul originalului!
Concluzia?
Eftin și bun = scump și prost
Pot da exemple de noname ce țin mai mult ca un brand consacrat compus din aceleași piese  chinezești!
La ora actualã, mai ales în piața dinfundu'curții a noastrã, doar norocul ce mai ține cu tine! Cumpãrãm contrafaceri maiscumpe ca "originalele" din imperiu!

ce intelegi prin "tin mai mult"?
credeam ca planned obsolence este implementat peste tot sistematic si sarguincios Posted Image

pe mine personal, daca achizitionez din magazin, nu ma mai incanta sa ma "tina 100 de ani". Nu sunt dispus sa platesc premium-ul acela pt. electronice, oricare ar fi ele, care dupa 6 luni ajung legacy :)

sunt dispus sa platesc in schimb pentru ceva inovator (dar nu sa fiu eu beta-tester impreuna cu alti 10.000 fraieri cu pre-orders), functional, usor de folosit, scalabil si sustenabil pe viitor (vezi OS upgrades, features, etc.). Pt mine acest produs, cel putin din aria smartwatches, inca nu exista. Ori arata bine pe dinafara dar inauntru (OS, features, UX) e praf, ori invers.

nu sunt "fan" vreun produs anume, sunt in schimb fan "bani munciti" si apreciez calitatea unui produs bine gandit si executat pana la capat, cu tot ce implica asta: hardware, software, platforma, design, UX, accesorii, etc. Deocamdata, cum am mai spus, acesta nu exista. Poate prin prisma faptului ca-mi trebuie ceva "bun la apa", restrange aria putin :)

Edited by zeroice, 26 March 2018 - 20:25.


#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Iti garantez ca dupa maxim 2 saptamani, o sa regreti achizitia unui astfel de "fraier-whatch".
Dar esti liber sa te convingi pe banii tai. Posted Image

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Zeroice, sper ca nu esti angajat pe undeva. Daca ai lucra pentru mine ai avea o gramada de bocanci infiptj in gaoz

#7
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Un Apple Watch costa 409€...

#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postzeroice, on 26 martie 2018 - 20:15, said:

ce intelegi prin "tin mai mult"? Posted Image
Îngeneral nu țin ca bibelou un telefon...dar de la apariție și pînã în prezent, ne dãm cu douã a5quad eu șisoția..4 spre 5 ani...și încã sunt ca în prima zi...mai puțin lovitul meu cu taciul schimbat...momentan iar crãpat pe diagonalã funcționabil....
Pretinul meu samsugist, a schimbat unul, trecînd pe acer, schimbîndu-l și pe ãla ...ambele culmea!!!! din cauzã de deces....incredibil la așa firme, nu?

Edited by sarac.lipit, 26 March 2018 - 21:49.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postzeroice, on 26 martie 2018 - 20:15, said:

ce intelegi prin "tin mai mult"?
credeam ca planned obsolence este implementat peste tot sistematic si sarguincios Posted Image

pe mine personal, daca achizitionez din magazin, nu ma mai incanta sa ma "tina 100 de ani". Nu sunt dispus sa platesc premium-ul acela pt. electronice, oricare ar fi ele, care dupa 6 luni ajung legacy Posted Image

sunt dispus sa platesc in schimb pentru ceva inovator (dar nu sa fiu eu beta-tester impreuna cu alti 10.000 fraieri cu pre-orders), functional, usor de folosit, scalabil si sustenabil pe viitor (vezi OS upgrades, features, etc.). Pt mine acest produs, cel putin din aria smartwatches, inca nu exista. Ori arata bine pe dinafara dar inauntru (OS, features, UX) e praf, ori invers.

nu sunt "fan" vreun produs anume, sunt in schimb fan "bani munciti" si apreciez calitatea unui produs bine gandit si executat pana la capat, cu tot ce implica asta: hardware, software, platforma, design, UX, accesorii, etc. Deocamdata, cum am mai spus, acesta nu exista. Poate prin prisma faptului ca-mi trebuie ceva "bun la apa", restrange aria putin Posted Image

Planned obsolence este utilizata pe scara mare din anii '20 sec 20, in avangarda fiind GM din state.

Insa diferenta este catastrofala la fiabilitate si rezistenta intre modele diferite si marci diferite.

Cunosc oameni care inca folosesc zilnic telefoane Nokia din 2003, Nokia 1100 si altele, deci au deja 15 ani de utilizare si inca functioneaza foarte bine.
Desigur ca a scazut calitatea in continuare la produsele mai noi, in 2010 deja fiind un prag foarte nasol inclusiv pt produse premium care nu sufereau de alegere dupa pret si totusi au suferit inutil si absurd de atunci - practic producatorii respectivi si-au taiat singuri craca de sub picioare pt ca produsele lor au devenit neinteresante, atat produse mecanice, electronice, complexe, cat si alimentare, a disparut ciocolata cu gust de ciocolata de peste tot indiferent de pret, etc., si in anii urmatori a scazut iar muuuult calitatea si fiabilitatea la unele produse, a scazut designul si par depasite sau neinteresante de noi pe raft, si iar unii producatori si-au taiat singuri craca de sub picioare, etc.

Dar oamenii sunt diferiti.
Zici ca nu vrei sa platesti pt lucruri care tin 100 de ani.
Sunt altii care vor sa plateasca pt unele care sa tina 20000 ani, si altii care nu vor sa plateasca pt lucruri care se strica in timpul vietii lor de +/- 100 ani, ba chiar vor sa le lase mostenire la nepoti.

Zici ca nu ai nevoie sa tina 100 de ani.
Dar ce te faci cu multe se strica in zile, saptamani, luni sau deja rar intr-un an, in 2, in 3, cat are garantie si apoi pica brusc - asta daca ai noroc sa nu pice inante.
Sunt oameni care nu vor accepta niciodata sa plateasca pt asa ceva.
Am o masina de spalat din 1994 primavara care spala de 3 X pe saptamana si e OK si acum.
Si atunci viata medie era de 5-6 ani, scrie si in manualul ei, poate tinea 6 ani daca spalam cate 2 cuve zilnic.
E un Whirlpool prima generatie dupa preluarea diviziei Philips.
Si am avut si mai am si chinezarii, si cu brand chinezesc cunoscut si no-name care nu se strica din anii '90, si prin PC-uri si alte lucruri, si date de mine mai departe la altii functioneaza in continuare si alea din anii 90, si alea din 2004, etc., si surse, tastaturi, mousi, placi de baza, placi video, unitati optice, HDD-uri, monitoare si multe altele.
Folosesc zilnic un mouse A4tech WOP35 luat in 2004 cu 28 lei, si utilizat intensiv zilnic de atunci. are deja 14 ani de utilizare intensiva, cu scrolluri ( are 2..) butoane inainte/inapoi puse logic pe laterale opuse. Nu cred ca mai gasesti asa fiabile nici la A4tech si nici la alti producatori, se vaita toti ca pica repede.

Am avut o pereche de pantaloni de bumbac facuti in RO pt export care au rezistat 5 ani. Aveau elastan 8 %.
Acum astia din H&M si aiurea slim fit tin 3 saptamani si apoi se rup intre picioare, au doar 2 % elastan.
Si la blugi e similar, calitatea e catastrofal mai proasta fata de ce se facea din sec 16 pana in 2001-2005.
Inainte ii aruncai dupa multi ani de zile pt ca erau tocite marginile la buzunare, iar acum se rup intre picioare dupa saptamani, sau cateva luni de purtat (purtat si mers serios, nu stat pe loc...) - si asta la modele de firma originali.
La adidasi am avut unii nemtesti din 1990 care au tinut 4,5 ani de purtat zilnic, tot liceul si ceva, dupa care talpa era ca noua, pielea nu era taiata deloc, era doar crachelata vopseaua, si erau si mai comozi si mai antibacteriani. Acum tragi maxim de ei 4-5-6 luni de purtat si asta alegand cei mai buni dintre cei mai buni, altfel daca nu te uiti foarte bine crapa in prima zi, sau in prima saptamana. ( Si inainte de revolutie erau asa aia de la pionierul, talpa se tocea oblic pana la zero in 5 zile, in a 6-a zbura complet talpa, si apoi in '90 am dat peste Victory nemtesti care dupa 4,5 ani de purtat zilnic inca aveau talpa ca noua si era si mult mai flexibila, comoda, cu ventuza de amortizare, etc.)

La ceasuri inca nu am mania smarturilor.
Folosesc ceasuri analogice, si automatice si quartz, Orient.
Am unul din anii '90 automatic care e precis si acum purtat zilnic din '98 pana in 2012, am si quartz din 2012 foarte fain, am schimbat doar cureaua de piele anul trecut, alt automatic din 2014 pe care il port zilnic, etc.

Edited by loock, 26 March 2018 - 22:23.


#10
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

View Postsarac.lipit, on 26 martie 2018 - 21:46, said:

Îngeneral nu țin ca bibelou un telefon...dar de la apariție și pînã în prezent, ne dãm cu douã a5quad eu șisoția..4 spre 5 ani...și încã sunt ca în prima zi...mai puțin lovitul meu cu taciul schimbat...momentan iar crãpat pe diagonalã funcționabil....
Pretinul meu samsugist, a schimbat unul, trecînd pe acer, schimbîndu-l și pe ãla ...ambele culmea!!!! din cauzã de deces....incredibil la așa firme, nu?

nu e incredibil, e realitate. un "nume" nu mai reprezinta garantia calitatii la fel ca acum 15-20+ ani.
schimbatul pe garantie a devenit o normalitate din pacate.

@loock: da. interesul firmelor este sa-si scoata banii investiti in R&D cat mai repede, cicluri de productie rapide, produse noi, "mai ieftin sa cumperi altul decat sa repari", etc...
nu vreau sa tina 100 de ani, dar macar cei 2 de garantie da :)

pe de alta parte daca as fi firma de ceasuri de ex. (ca sa nu divagam prea mult offtopic), chiar as avea interes sa scot o bestialitate de device anul asta, sa rup gura targului cu el, iar produsul pe care-l am in pipeline pt anul viitor sa nu mi-l mai cumpere nimeni? solutia: ori dau rasol (cu buna stiinta) la cel de anul asta ori imi lungesc product lifecycle la 2-3 ani. Stiti vreo firma care scoate produse noi atat de rar in ultima vreme? Eu nu.

ontopic: nu stiu, nu cunosc si nu am testat hardware xiaomi, huawei & co. Din ce vad pretul este un atu, cum stau cu intratul la apa? Vorbesc de swim tracking, nu stropeala ocazionala IP6x.

Edited by zeroice, 26 March 2018 - 23:07.


#11
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Apple chiar insemna calitate. Am avut un singur Iphone 4, cumparat de nou la abonament (am platit de m-am uscat la vremea aia), care a mers ireprosabil pana in momentul vanzarii. Si l-am vandut ca nu mai puteam face update la IOS. In prezent, nu imi mai permit al Iphone nou, dar daca mi-as permite, as cumpara fara sa ezit.

#12
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcjo, on 26 martie 2018 - 23:05, said:

Apple chiar insemna calitate. Am avut un singur Iphone 4, cumparat de nou la abonament (am platit de m-am uscat la vremea aia), care a mers ireprosabil pana in momentul vanzarii. Si l-am vandut ca nu mai puteam face update la IOS. In prezent, nu imi mai permit al Iphone nou, dar daca mi-as permite, as cumpara fara sa ezit.

probabil din cauza faptului ca steve era inca in viata si le rupea picioarele alora care ar fi scos un produs finisat cu curul.
din pacate de cand a preluat bucatarul conducerea, se cam duc dracu si apple.
sunt mai interesati de diversity si propaganda lgbt decat sa inoveze cu adevarat la un standard de calitate ridicat. o da, am uitat de faimosul si unicul apple pencil...sau iphone x care pana si ei s-au hotarat sa nu-l mai fabrice...

Edited by zeroice, 26 March 2018 - 23:15.


#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Fiind vorba de banii mei, aleg lucruri care sa aiba in primul rand utilitate. Fiind educat, nu cumpar lucruri pentru "prestigiu", fiind perfect constient ca sunt mai inteligent decat majoritatea celor din jur, iar parerea tugulanilor nu ma intereseaza. Nu am absolut nici o problema cu produsele second-hand, auto, IT, electronice si chiar si imbracaminte. Prioritatile financiare merg in directia sport-turism-fun, adica bicicleta/cort si nu telefon/laptop.

#14
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Am avut Xiaomi, am trecut prin Garmin și acum sunt cu Fitbit Ionic.
Daca e sa fac comparatii Xiaomi ar ieși rapid din listă chiar daca e cel mai ieftin. Nu prezintă incredere la parametrii inregistrati chiar dacă de cele mai multe ori se comporta bine.
Garminul e profi, pentru sportivi de performanță dar in afara faptului ca e prea "rugged" senzorul de puls da rateuri pe pielea transpirata, puternic bronzata sau la ritm apropiat de maxim.
Ionic-ul se comporta normal in orice condiții si poate fi purtat chiar si la costum deoarece cureaua se poate schimba in 10 secunde.

#15
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

View Postzeroice, on 26 martie 2018 - 23:13, said:

probabil din cauza faptului ca steve era inca in viata si le rupea picioarele alora care ar fi scos un produs finisat cu curul.
din pacate de cand a preluat bucatarul conducerea, se cam duc dracu si apple.
iphone x care pana si ei s-au hotarat sa nu-l mai fabrice...
Nu numai ca il mai fabrica, dar chiar anul asta or sa scoata vreo 2 "X-uri".
In rest da, treaba mergea mult mai bine cand era Steve prin zona. Acum au update-uri de IoS in care mai adauga niste emoticoane. Norocul e ca produsele lor inca rezista bine pentru ca au o baza destul de buna insa, daca vor ajunge sa scoata 3-4 telefoane pe am cum probabil vor face anul asta, or sa se prabuseasca repejor. Cred ca au uitat ca produsele lor nu sunt destinate in principal copiilor de 10-12 ani, cu nebuniile cu emoticoanele si AR-ul vietii de pe X.

La subiect, am un AW3 care merge impecabil. Da, are nevoie de o aplicatie aditionala pentru monitorizarea somnului, o chestie ce se rezolva in vreo 10-20 sec. In rest, ireprosabil. Ce-i drept, inca nu am inotat cu el, sa vedem ce si cum stie.

Edited by warchilde, 27 March 2018 - 15:25.


#16
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

View PostMariusvlad2, on 27 martie 2018 - 12:40, said:

Am avut Xiaomi, am trecut prin Garmin și acum sunt cu Fitbit Ionic.

da, imi place Ionic dar mai trebuie finisat OS-ul si app-ul. Versa arata chiar si mai bine imho.
dar din pacate acelasi lucru confirmat despre fitbit: haos si putin amatorism in PR. Afirma ca versa este released cu fitbit os 2.0 care "ionic va primi later in the year". Aiurea, os 2.0 a aparut pe ionic chiar inainte ca versa sa fie dat catre reviews!

si eu exact acelasi feeling l-am avut cu garmin: "prea hardcore fitness" pt ce am eu nevoie, exact opusul lui AW2 care mi s-a parut "prea smartwatch". Ionic si Gear Sport imbina mai bine cele 2 aspecte, cu balanta inclinand spre gear sport, probabil din cauza maturitatii platformei si hardware-ului.

View Postwarchilde, on 27 martie 2018 - 15:23, said:

Nu numai ca il mai fabrica, dar chiar anul asta or sa scoata vreo 2 "X-uri".

citisem de aici ceva.

AR este super tare, dar nu este killer feature pt. X. Merge la fel de bine chiar si pe ip7 sau 8.
emoticoanele...no comment.
s-au luat si samsung dupa ei cu s9, chiar am vazut un clip de prezentare in care una se stramba ca o retarda in extaz spre telefon si rahatul de pe ecran (apropo apple emoticons) se stramba inapoi....penibil. Sau genial, ar zice unii, depinde de care parte a baricadei esti Posted Image

Idiocracy rulz! Devine din ce in ce mai actual filmul, recomand :P

Edited by zeroice, 28 March 2018 - 17:38.


#17
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
si apropo de killer features in iOS 11.3 si watchOS 4.3. Ce ne intereseaza integrari cu alte platforme, sleep analysis out of the box, VO2 max consistent, masuratori SpO2, asta e ce lipsea...

#18
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Mda, cum ziceam, la un update mai adauga niste emoticoane...sau watchface-uri, dupa caz. My guess, Steve doesn't rIP.
Ce e drept, integrari cu alte platforme nu cred ca vedeam oricum, nu e genul Apple.
Sleep analisys oob nu cred ca vor pune, ideea lor e sa pui ceasul la incarcat seara. De asta nici nu a avut si nu are treaba asta standard. Si scriu ca trebuie sa-l mai dai jos de la mana, sa lasi pielea sa respire (presupun ca nu se refera la o ora pe zi, cat il tin eu dat jos si la incarcat :)) )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate