Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Este legal asa ceva?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bre , creierul este arma ce mai potrivita pentru evitarea conflictelor . V-o spune unul care si-a facut o cariera din a bate oameni ( doar la antrenamente Posted Image ) . Ideea este ca orice dispozitiv care anihileaza un atacator o face violent , agresiv , ceea ce genereaza un raspuns pe masura ...sau si mai grav, unul disproportionat . Oamenii normali nu sunt agresivi. Atunci cand intalniti agresivitate necontrolata , este evident ca aveti de a face cu un anume soi de personaj , care rar se va da inapoi in fata unui instrument manuit de un "cetatean " . Este o gaselnita de marketing , promovata ( cam periculos , zic eu ) pentru a spori vanzarile . Ca-i spray cu piper sau electrosoc ...in cele mai multe situatii cel care le foloseste nu o face corect si efectul este mult diminuat , insa reactia celui " oprit " va fi mult mai agresiva decat in mod normal . Eu sunt un om linistit de felul meu dar daca mi-ar baga careva un spray in ochi l-as bate  asa de rau,  ca persoana aia nu ar mai folosi spray nici sa se dea sub brat tot restul vietii . Aceste "arme " de autoaparare neletale au fost inventate pentru trupe de interventie care sunt pregatite sa le utilizeze , fac cursuri , repeta diferite scenarii , inteleg cum sa maximizeze efectul . O tantica care se stie cu electrosocul in poseta , s-ar putea sa il utilizeze chiar si in situatii in care nu este nevoie ...si mai mult ca sigur ca il va utiliza prost . CEtateanul obisnuit nu intelege psihologia "smecherului " de cartier . un pustan poate crede ca daca il cureanteaza pe un smecher de doi lei care ii face zile fripte pe drumul spre casa ...il va speria pe ala . In nici un caz. smecherul nu este smecher daca se "lasa " la un cetatean ...deci va aduna toata ceata de asa-zisi smecheri si va tripla efortul pentru a face viata grea unuia care i-ar provoca vreo "rusine " .
Lasati astfel de unelte. Folosirea lor denota faptul ca sunteti inapti sa va descurcati fara ele ...ceea ce este de fapt recunoasterea unei slabiciuni de care vor profita toti aceia care vor sa va umileasca sau sa va fure banii ...sau pur si simplu sa se distreze pe seama voastra .

#20
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostJurasikMan, on 24 martie 2018 - 19:41, said:

insa reactia celui " oprit " va fi mult mai agresiva decat in mod normal .
Intr-adevar, in mod normal ar trebui sa-si faca efectul in maxim 10 secunde dar cred ca depinde si de rezistenta si agresivitatea individului... Am vazut pe cineva care a fost lovit cu acest tip de pistol si inainte sa fie K.O a reusit sa dea nu mai putin de 56 de pumni in 20 secunde.

Edited by YourFan, 24 March 2018 - 20:00.


#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sa va explic o treaba. In fata unui bataus nu poti sa minti ca esti smecher daca nu esti. In fata unui luptator nu poti sa te dai si tu luptator ...luptatorul adevarat de va simti intr-o jumatate de secunda ca esti fals. Un smecher care stie ca are in fata un cetatean nu poate fi oprit cu nimic. Un luptator care are in fata un cetatean ...daca chiar vrea sa-i faca viata grea , nimic nu poate opri asta sa se intample . Cand apar probleme , apelati la autoritati daca nu le puteti rezolva singuri , ca de asta platiti impozite si taxe.

Edited by JurasikMan, 24 March 2018 - 19:55.


#22
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Am gasit videoclipul:

https://youtu.be/fA5dr83gKW8?t=946


P.S. @JurasikMan, asta nu inseamna ca de acum incep sa fac pe cowboy-ul, ar fi strict pentru aparare, in caz ca vrea cineva  sa-mi faca rau sau sa ma jefuiasca(mai ales noaptea). Pare un pistol destul de real si poate fi un bonus in + pentru a intimida raufacatorii respectiv, nici n-ar fi nevoie sa trag.

Edited by YourFan, 24 March 2018 - 20:10.


#23
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

View PostBaxon, on 24 martie 2018 - 16:09, said:

La pistoale cu electrosoc , daca il ai in masina si la un control ( sa zicem ) ti-l gaseste , ce-ti face ? Nu de alta dar am si un topor in portbagaj " just in case " ...
Daca toporul e cu electrosoc, e ok ... nu te amendeaza.Posted Image

#24
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View PostJurasikMan, on 24 martie 2018 - 19:41, said:

Eu sunt un om linistit de felul meu dar daca mi-ar baga careva un spray in ochi l-as bate  asa de rau,  ca persoana aia nu ar mai folosi spray nici sa se dea sub brat tot restul vietii . A
E usor sa fii "jmeker" de tastatura. Dar daca-ti iei un spray din ala in figura, sa vezi cum iti sare orice smecherie. Si un amarat te poate bate de nu te vezi dupa ce ti-ai luat jetul intre ochi.

#25
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View PostYourFan, on 24 martie 2018 - 20:01, said:

Am gasit videoclipul:

https://youtu.be/fA5dr83gKW8?t=946
Pistolul ala e o prostie. Ceva e foarte neinregula, e mult prea concentrata solutia aia si probabil nu-si face efectul cum trebuie.

Sprayurile Pfeffer KO sunt excelente. Un jet serios in figura si le sare smecheria la 99.9%.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-YmTdMW9uSQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ps, nu e nevoie chiar de o canistra din aia, unul de 50ml e suficient.

Edited by Geth, 25 March 2018 - 01:40.


#26
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View PostJurasikMan, on 24 martie 2018 - 19:41, said:

Eu sunt un om linistit de felul meu dar daca mi-ar baga careva un spray in ochi l-as bate  asa de rau,  
Il poti ataca maxim 5-10 secunde pana isi face efectul ciusca (ochi inchisi, usturime sporita, tuse acuta) stare de soc 1 ora intreaga!
Arma neletala nu inseamna neaparat si inofensiva.

Edited by sSorsy, 25 March 2018 - 15:27.


#27
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Up... niste raspunsuri concrete, ceva??

Edited by YourFan, 27 March 2018 - 23:08.


#28
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Cu el pe strada, la vedere, nu ai voie. Aia e clar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate