Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Stone Legend de la Delimano

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
Tigaia de fonta e mai greu de manevrat in comparatie cu cele din noua generatie, dar asta nu ar trebui sa fie un impediment in a gati cu ajutorul ei. Desi pare de moda veche, fonta este durabila, distribuie caldura uniform pentru o gatire perfecta si poate fi folosita si pe aragaz, si in cuptor.In afara de faptul ca, intr-o tigaie de fonta preincalzita poti pune o cantitate mult mai mica de ulei, mancarea este de asemenea mai gustoasa. Poti obtine cea mai delicioasa crusta a mancarii pe care o gatesti, pur si simplu te vei convinge ca preparatele sunt mai bune.
Fonta nu este toxica, spre deosebire de alte tigai si vase (din teflon, de exemplu) care elibereaza toxine in mancare in momentul in care se zgarie ( iar acest lucru se petrece de fiecare data)...si cu cat se invecheste este mai buna...Stima

#20
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Am fost astazi intr-un magazin cu produse Delimano. Lasand la o parte vanzatoarele care au sarit calare pe mine din clipa in care am intrat pe usa, vreau sa va zic ca cratita mi s-a parut in regula. Cel putin la prima privire. Este grea, dovada ca e facuta din inox (sau altceva mai greu decat aluminiul). Dar de unde vin materiile prime pentru cratita asta care e produsa in Spania? Si cat de rezistent e stratul acela aderent in timp? Conform reclamei, e ceea ce isi doreste orice gospodina.

#21
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Da de ce nu cumperi tu de fonta?

#22
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Trebuie tinut cont daca mai gateste si altcineva cu tigaia respectiva, ca pe urma ii da prietena/sotia cu fonta in cap!

Fonta e buna dar grea. Am cumparat acum cativa un grill de fonta --- nevasta-mea se chinuia pur si simplu cu el, abia il manevra cu ambele maini. Apoi am luat unul din aluminiu teflonat din Kaufland -- pe asta il manevreaza usor cu o singura mana.

#23
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Si Al si Teflon sunt sanatoase...
Pe fonta nici nu folosesti ulei.

#24
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
N-am mai rezistat si am luat setul de tigai. Cat de rezistente vor fi in timp, ramane de vazut. Casiera mi-a zis ca au garantie 30 de zile, desi pe eticheta / ambalajul lor scrie 2 ani. Ca la romani.

#25
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
oala aia mare e chiar tare. a ars nevasta-mea laptele si s-a desprins pielita aia innegrita instant. la o oala clasica aveai ce freca.

#26
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Nu context ca stratul acela antiaderent care (cica) e piatra veritabila isi face treaba, ci cat de fiabil va fi in timp.

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Pe mine nu piatra ma îngrijorează, ci liantul cu care ea e pusă sa stea acolo :)
De aceea prefer in ultimul timp vasele clasice, fără niciun strat antiaderent. Poți găti foarte bine și in ele, cu același rezultat, trebuie doar sa știi sa o faci.

#28
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
le am eu. grele, par ok la prima vedere. :)

#29
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
De cand le ai? Au urme de uzura, pete?

Zilele astea voi pune poze cu tigaile de la Tefal, apoi le voi arunca. Calitate derizorie la suprapret. Tefal.

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Eu imi cumpăr numai tigăi Horeca, din Metro.
Carcasa de inox, fund gros, mâner de inox. Merg in cuptor, super scule :).

Edited by richelieu, 29 March 2018 - 12:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate