Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

inregistrare Registrul Operatorilor Intracomunitari (ROI)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
blackwell83

blackwell83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.10.2016
Salutare tuturor,

Un SRL abia infiintat este obligat ca pana la o anumita suma sa intre ca neplatitor de TVA corect ?

Ce se intampla insa daca acest SRL trebuie sa se inregistreze in ROI (Registrul Operatorilor Intracomunitari) pentru a emite / primi facturi din international (UE, Rusia, Canada) ? Din cate stiu pentru a te putea inregistra la ROI trebuie sa fii inregistrat ca si firma platitoare TVA nu ?

Ma scuzati daca gresesc undeva .. sunt incepator in domeniu.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
DA - pentru inscrierea in ROI trebuie neaparat sa fii inregistrat in scopuri de TVA
Detalii aici;
https://www.avocatne...-in-acesta.html

#3
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postblackwell83, on 21 martie 2018 - 17:52, said:

Ce se intampla insa daca acest SRL trebuie sa se inregistreze in ROI (Registrul Operatorilor Intracomunitari) pentru a emite / primi facturi din international (UE, Rusia, Canada) ? Din cate stiu pentru a te putea inregistra la ROI trebuie sa fii inregistrat ca si firma platitoare TVA nu ?

ROI s-a desființat.

https://webcache.goo...o&ct=clnk&gl=ro

Pentru facturi din afara UE,  nu este necesar număr valid de TVA.

În cazul că firma nu are un CF înregistrat în VIES,   furnizorul extern va taxa TVA la nivel local.  
De exemplu,  cumperi o marfă din Germania. Aceștia îți emit Invoice cu TVA-ul din Germania.

Edited by tomaso, 21 March 2018 - 18:12.


#4
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Cand s-a desfintat ROI ?
  Eu am primit in oct. 2016 cod de operator in registrul operatorilor intracomunitari,am cumparat 4 juninci din Austria si le-am platit austriecilor suma fara tva. Am depus din ianuarie 2017 formularul 300 si 394,iar pt ca nu am mai avut alte achizitii intracomunitare,mi l-au anulat dupa 6 luni .

#5
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View Postblackwell83, on 21 martie 2018 - 17:52, said:

Salutare tuturor,

Un SRL abia infiintat este obligat ca pana la o anumita suma sa intre ca neplatitor de TVA corect ?

Ce se intampla insa daca acest SRL trebuie sa se inregistreze in ROI (Registrul Operatorilor Intracomunitari) pentru a emite / primi facturi din international (UE, Rusia, Canada) ? Din cate stiu pentru a te putea inregistra la ROI trebuie sa fii inregistrat ca si firma platitoare TVA nu ?

Ma scuzati daca gresesc undeva .. sunt incepator in domeniu.

Nu trebuie sa fii platitor de TVA pentru a te inregistra in ROI (si eu stiam ca nu mai există ROI).

La momentul inscrierii vei primi un cod in scopuri de TVA pentru a il folosi in UE. Tu vei ramane in continuare neplatitor de TVA.

#6
blackwell83

blackwell83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.10.2016
Va multumesc frumos pentru informatii!

#7
Ricky30

Ricky30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.03.2018
Salut,urmarind discutiile voastre ma regasesc,la care mai am de adaugat o intrebare
Daca deschid un SRL proaspat si merg sa lucrez in industria constructiilor in Belgia(ex),nu este necesar ca SRL ul sa fie platitor de tva?il pot inscrie in ROI si pot activa in strainatate fara a fi platitor de tva?cum se factureaza catre o societate platitoare de tva din belgia?cu sau fara tva in acest caz.
Multumesc anticipat

#8
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Daca vrei sa faci ce se intelege din propozitia ta, vezi ca activitatea economică a SRL-ului trebuie sa se desfășoare in România.

Nu merge sa muncesti in Belgia si sa facturezi din Romania decat pentru o perioadă scurta. Oricum, nu o sa iti accepte aia combinatia.

#9
Ricky30

Ricky30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.03.2018
Merge,cu formular A1 pentru angajati.lucrez si actual asa de mai bine de 4 ani.ideia e ca am nevoie de inca o societate si am inteles ca este dificil sa inregistrezi in ROI si scopuri de tva o societate nou infiintata.


#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
E bine de știut, am avut un prieten in Belgia si dupa 6 luni l-au obligat sa se înregistreze acolo. Nu i-au mai acceptat PFA-ul.

#11
Ricky30

Ricky30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.03.2018
Pfa nu este legal la intracomunitar.
Si daca un santier dureaza mai mult de 9 luni si la SRL te obliga sa iti deschizi punct de lucru in belgia.si ai si toate sanselw posibile sa te si impoziteze conform legizlatiei lor :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate