Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cartela Vodafone - Limitari viteza in functie de optiune.

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
cristy1464

cristy1464

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.04.2016
Salut.

Spuneti-mi si mie cum sta treaba cu limitarile vitezei internetului la cartela vodafone in functie de optiune.
Eu am schimbat  recent iphone 7 plus cu un iphone 8 plus iar acum vad ca am viteza un pic mai buna pe upload, dar pe download tot nu trece de 150mbps.
Acum am optiunea de 6 euro. Oare trebuie sa o bag pe aceea de 7 euro pt viteza mai buna?
Telefonul suporta 256qam. La upload ar trebui sa mearga pana la maxim 150mbps iar la download daca reteaua in viitor va transmite pe 3CA teoretic viteza poate sa depaseasca 500mbps. In zona unde stau (Craiova) este 4g+ dar maxim 300mbps. In casa pe acest iphone 8 plus am semnal full aproape tot timpul. Pe iphone 7 si iphone plus care le-am folosit aici semnalul era tot full aproape mereu dar modemurile 4g din ele erau mai putin performante(cat9). Ce am observat este ca aceste dispozitive iphone au receptie foarte buna in comparatie cu alte telefoane cu android pe care le-am folosit in acelasi apartament si pe care aveam constant 2-3 linii (rar vedeam semnal full si numai daca erau indreptate spre fereastra sau spre un perete exterior).

Attached Files



#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
E in functie si de locatia ta nu numai de optiune

Edited by Baxon, 20 March 2018 - 00:42.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Maximul teoretic pe upload este de 50-75 Mbps, in timp ce pe download este de 150-225-299 Mbps:  30 Mhz din B3 si B20 + 256 QAM. Daca esti intr-o zona unde au atribuit și 5 Mhz din B1, atunci pe download se poate adauga 37-49 (256QAM) Mbps, pana spre un total de aprox. 349 Mbps. Dar trebuie ca telefonul sa stie toate astea. Inclusiv 3CA. Mai trebuie ca reteaua sa fie astfel configurata.

Nu stiu cazurile de limitare, care probabil ca sunt aplicate, in functie de valoarea extraoptiunii/abonamentului.

Edited by MembruAnonim, 20 March 2018 - 00:56.


#4
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,357
  • Înscris: 03.04.2004
Cartela nu are limitari la 4G+, doar reteaua pe zone plus cat iti poate duce terminalul.
Faptul ca am trecut peste 300 la cartela cu optiunea de 7 euro (dar e la fel de valabil si pt cea de 6) e dovada.

Posibil totusi sa nu fim lasati sa atingem 500 (dovada faptul ca pe site doar abonamentul de 89 euro e oficial prezentat ca fiind singurul ce poate atinge acest prag), insa who knows? La conferinta acea tot acest abonament era legat de viteze pana la 800, insa aceasta valoare s-a 'pierdut' in negura timpului, in realitate nicaieri nu gasesti 4xMIMO comercial, insa abia astept ziua in care sa apara cineva si sa demonstreze contrariul.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Faza cu 800 Mbps a fost ceva de genul: soft personalizat Vodafone pe S8, din prima parte a acestui an. 500 Mbps tot pe S8, fara soft dedicat.  Cu upgrade-ul de retea aferent (B1+B3+B20 - 256QAM 4x4 MIMO). Ca au fost gogonate, asta era de asteptat. Astept totusi sa aflu la ce s-au referit cand au spus "soft personalizat Vodafone pe S8, disponibil din prima parte a acestui an".

Edited by MembruAnonim, 20 March 2018 - 01:49.


#6
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,357
  • Înscris: 03.04.2004
Pai firmware csc CNX cu optiunea 4xMIMO On plus Cat 16 On (ca by default e limitatxla Cat 10 din ce tin minte), alte setari nu cred, ca nu vorbim de Volte sau alte servicii pline de setari. Probabil au amanat acest soft in ideea ca vor instala aceasta configuratie in cateva locatii, poate totusi rasare vreo supriza pe undeva in perioada urmatoare.

#7
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Limitari sunt, depinde de noroc pe care nimeresti... poti sa ai optiune de 10 euro si sa fii limitat mai rau ca ala cu optiune de 3 euro.
Poti incerca la RC sa te certi cu ei sa iti aduca limita la ce e normal, conform ofertei publice... dar de obicei se fac ca nu exista si ca e de la tine, nu recunosc nici cu arma la cap ca ai limitare pusa pe cont desi le apare in fata.

#8
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,357
  • Înscris: 03.04.2004
Se scot daca le ceri transfer la Tehnic, cei din prima linie nu cred ca au acces sa faca prea multe, sa vada sau sa interpreteze corect setarile din profilul tau.

#9
mishkulake

mishkulake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.01.2014
Eu cred ca au limitari, pentru ca am trecut de la abament la cartela de 5 eu, cu acelasi telefon si nu mai am LTE doar 3G...adica H+

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru a naviga pe net în reţeaua 4G ai nevoie de un smartphone compatibil 4G, de un SIM compatibil 4G şi de o ofertă promoţională de minimum 6 euro credit.

Asta zice pe site-ul lor.

#11
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
150 Mbps e foarte bine... presupun ca stai intr-o zona langa care e o antena si e zona neaglomerata.

#12
mishkulake

mishkulake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.01.2014

View PostMembruAnonim, on 30 martie 2018 - 11:36, said:

Pentru a naviga pe net în rețeaua 4G ai nevoie de un smartphone compatibil 4G, de un SIM compatibil 4G și de o ofertă promoțională de minimum 6 euro credit.

Asta zice pe site-ul lor.
Tocmai ce am spus ca am același telefon ca la abonament. Note4

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Trebuie sa activezi o optiune de minim 6 euro ca sa ai acces la 4G, la 5 euro primesti numai 3G.

#14
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu este adevarat. Eu am 4G la Promo5.

#15
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Chiar si la aia de 3 euro cu 31Gb merge in 4G.

Edited by alexa32, 30 March 2018 - 20:22.


#16
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View PostMembruAnonim, on 30 martie 2018 - 16:43, said:

Trebuie sa activezi o optiune de minim 6 euro ca sa ai acces la 4G, la 5 euro primesti numai 3G.
Oficial asa este:
"Viteze Internet pe mobil
Ofertele 4, 6, 7, 8, 10 și 12 beneficiază de trafic de internet la viteze 4.5G de până la 225 Mbps download și 50 Mbps upload. Oferta 5 beneficiază de internet pe mobil la viteze 3G de până la 43,2 Mbps download și 5,76 Mbps upload. Viteza poate depinde de mai mulți factori, inclusiv parametrii tehnici ai rețelei și de specificațiile dispozitivului folosit și nu pot fi garantate."
Neoficial , exista clienti care au 4G si la oferta regionala de 3 euro.
Personal cred ca ceva este in neregula .La oferta 4 , actuala, ai viteze de pana la 225Mbps down si la oferta 5 ai 43,2Mbps, Vodafone?Sa nu mai vorbim de anumite abonamente cu viteze 3G care au "bonus"  viteze 4G(oferta "Turbo") , dar limitate la 150Mbps down/50 up!Nu este fair...

Edited by gump4, 31 March 2018 - 21:50.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E vorba de oferta 4 cu roaming... :D
https://www.vodafone...index.htm#tab-1

#18
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
Nu era vorba daca e sau nu cu roaming, era vorba ca la o extraoptiune care costa 4 euro ai viteza down de 225Mbps iar la una mai scumpa de 5 euro ai 43Mbps.La fel si in cazul anumitor abonamente mai "speciale" care sunt limitate la 150Mbps iar la anumite extraoptiuni regionale la cartela  de 3 euro te duci peste 225Mbps.Nu este fair, despre asta e vorba plus ca nu vad logica.Poate @Vodafone , daca doresti, comunici lucrurile astea mai sus, ca nu sunt ok.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate