Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ecran AMOLED sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Obligat tine si bateria mai mult(amoled sau oled nu consuma pt negru).Cand e vb de consum, trebuie facuta raportarea  si la dimensiunile display-ului.Ce faci cu un S4, ce faci cu un Edge de ex(sa zicem in browser, e diferenta ff mare in utilizare).Eu nu mai pot folosi acum un telefon cu dimensiuni display apropiate de cele ale lui s4 de ex.E prea  mic, ma chinui rau.

Edited by ionutz_joe2009, 19 March 2018 - 18:10.


#20
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă vă e frică că OLED se strică, încercați un RETINA mai bine, decât IPS care are un alb orbitor și negru puțin intens.

#21
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Retina nu e un tip de display, e doar o denumire pe care o foloseste Apple de cativa ani si la display-urile IPS si la cele Amoled.

#22
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postdark, on 19 martie 2018 - 18:06, said:

Dacă vă e frică că OLED se strică, încercați un RETINA mai bine, decât IPS care are un alb orbitor și negru puțin intens.
Ecranele Retina sunt tot IPS. :rolleyes:

#23
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Ai varianta s4 active cu tft, dar amoledul  e cireasa de pe tort ,  fi pe pace un S4 pt 200 ron face toti banii , a fost gama de top  , bate la fund orice j5 si la procesor ,ram si alte dotari  si la rezolutie si la baterie, nu mai vorbim de calitatea materialelor

#24
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
https://www.gsmarena...hone_x-8858.php

Iphone X: DISPLAY Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors

Edited by ionutz_joe2009, 19 March 2018 - 18:34.


#25
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postnasol2008, on 19 martie 2018 - 17:04, said:

Mie la S2 mi-a aparut relativ repede, cred ca in doua luni.

4 ani am folosit S2 si nici urma de burn-in.

#26
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Am avut S1.Dupa S1 am avut Iphone 3gs.Dupa el a fost S2, S4 , apoi Note Edge si Note 4.Nu am avut pbl cu burn-in la niciunu.

Edited by ionutz_joe2009, 19 March 2018 - 18:32.


#27
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 19 martie 2018 - 18:26, said:


4 ani am folosit S2 si nici urma de burn-in.
Te cred. E ca si cum ai zice unele fructe se strica, altele nu. Ambele enunturi sunt perfect adevarate.

#28
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postionutz_joe2009, on 19 martie 2018 - 18:28, said:

Am avut S1.Dupa S1 am avut Iphone 3gs.Dupa el a fost S2, S4 , apoi Note Edge si Note 4.Nu am avut pbl cu burn-in la niciunu.
Sau nu-l observi tu. La unele, efectul este foarte soft si se vede doar cand te uiti atent si tot ecranul e intr-o culoare. El apare si nu ai ce sa-i faci. Ca apare mai repede sau mai tarziu si cat de accentuat e, tine de cum ai utilizat telefon. Tin minte ca aveam un S1 in familie si dupa 2 ani vedeam bara de notificari in camera, asa de rau era.

Edited by Robiacs, 19 March 2018 - 18:45.


#29
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu am vazut nimic deranjant, vedeam daca ma deranja...Chiar acum am pus o aplicatie pt testare display, nu vad nimic suspect pe display.Rosu, alb, gri, verde, albastru, negru...nu am galben in aplicatia asta...dar cred ca e ok si pe galben, nu mai incerc alta aplicatie pt ca sunt curate cele verificate.
Le:  am facut test cu cu o aplicatie mai completa(10 culori), nu are nimic suspect.Deja eram eu curios Posted Image.Telefonul a fost cumparat pe la inceputul lui 2015(ianuarie parca).

Poate ca sunt cazuri, eu nu a patit.

Edited by ionutz_joe2009, 19 March 2018 - 19:02.


#30
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postnasol2008, on 19 martie 2018 - 17:23, said:

Da o cautare pe youtube "amoled burn in" si vezi daca se intampla sau nu. Ce cumperi tu e alta mancare de peste. Poti gasi telefoane cu ecrane neafectate, nu e obligatoriu ca toate sa prezinte burn-in. Dupa cum am spus, in functie de cum il utilizezi apare sau nu.

Adica vrei un ecran amoled vechi , in locul unui telefon nou IPS ? Posted Image
Un S4 e praf , abia il poti folosi, S5 e foarte la limita , se va comporta ca un J5 2015 cu 1.5gb ram. Are softul incarcat.

Cei de aici voiau sa iti faca o recomandare. Magazinele gsm se ocupa cu telefoane, iti fac un telefon din alte 10 defecte.

Mi-au trecut prin mana peste 30 telefoane in ultimi 2 ani (proprietate personala, nu butonate pe la prieteni).

#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
Am vazut S8 cu burn-in vizibil dupa 6 luni (alea din showroom Orange erau varza toate) dar si S7 fara nici o problema. 950-ul meu are AMOLED si peste 2 ani vechime si nu vad probleme la ecran, arata inca excelent imaginea. Inainte am avut 808 tot cu AMOLED si fara vreo problema.

Edited by utopium, 19 March 2018 - 19:55.


#32
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postutopium, on 19 martie 2018 - 19:54, said:

Am vazut S8 cu burn-in vizibil dupa 6 luni (alea din showroom Orange erau varza toate) dar si S7 fara nici o problema. 950-ul meu are AMOLED si peste 2 ani vechime si nu vad probleme la ecran, arata inca excelent imaginea. Inainte am avut 808 tot cu AMOLED si fara vreo problema.

S8-ul ala cu burn-in poate fi reparat pe garantie iar daca ai vazut cateva telefoane cu burn-in, nu inseamna ca sunt toate la fel. Cele din show-room fac in cateva luni mai mult ore de SOT decat ar putea face orice utilizator normal pe perioada medie de exploatare (3ani). E absolut normal sa apara, mai ales ca sunt folosite la luminozitate maxima. E total gresit sa compari un telefon de showroom cu un telefon normal.

#33
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View PostTruculMagic, on 19 martie 2018 - 19:25, said:

Adica vrei un ecran amoled vechi , in locul unui telefon nou IPS ? Posted Image
Un S4 e praf , abia il poti folosi, S5 e foarte la limita , se va comporta ca un J5 2015 cu 1.5gb ram. Are softul incarcat.

Cei de aici voiau sa iti faca o recomandare. Magazinele gsm se ocupa cu telefoane, iti fac un telefon din alte 10 defecte.

Mi-au trecut prin mana peste 30 telefoane in ultimi 2 ani (proprietate personala, nu butonate pe la prieteni).

Hai sa iti spun care e treaba. Unchiul meu are S4 si am vazut cum se misca. Impecabil.
Pe telefoane Samsung din seria J nu am pus mana inca, dar am cautat acum, ca sa nu mor prost niste review-uri. Sa vad si eu cum se misca. Concluzia: Prost. Se misca prost.

Acum, sa facem o mica comparatie.

Rezolutie:
- J5: 720x1280 pixels
- S4: 1080x1920 pixels - Alege tu care e mai buna.

Procesor:
- J5: Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53
- S4: Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A15 & 4x1.2 GHz Cortex-A7)

Stocare:
- J5: 8gb
- S4: 16gb

RAM:
-J5: 1.5GB
-S4: 2GB

Pret:
- J5: Undeva la 150 lire pe ebay cu garantie
- S4: Undeva la 80 lire pe ebay cu garantie

Acum, hai sa nu ne mai dam destepti (unii dintre noi), si sa nu mai comparam seriile de top ale Samsung-ului ( Galaxy S ) cu seriile de umplutura ( Galaxy J, A, etc ). Daca vroiam telefon la performantele J5 cumparam unul cu 30 lire ( vreo 150 lei ) din china de pe wish. Poate chiar mai performant.

Eu sunt mai cretin de felul meu, prefer ceva cu performante bune (chiar daca are cativa ani) in detrimentul a ceva nou (cu performante mai slabe decat ce a fost acum cativa ani).

Pana la urma am intrebat de ecran, nu am intrebat ce telefon sa-mi cumpar si nici despre interfata cu care vine si cat de incarcata e. Eu ma temeam doar de ecran. Atat.

PS: Repet inca odata, am intrebat de ecran nu de telefon. Am intrebat strict de superamoled. Sa se inteleaga bine. Nu voi mai raspunde la mesajele ce nu au legatura cu subiectul.

Edited by Zark, 19 March 2018 - 20:39.


#34
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View PostRobiacs, on 19 martie 2018 - 18:16, said:

Retina nu e un tip de display, e doar o denumire pe care o foloseste Apple de cativa ani si la display-urile IPS si la cele Amoled.
Da, dar e mai bună decât un IPS ordinar.

#35
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postdark, on 19 martie 2018 - 21:32, said:

Da, dar e mai bună decât un IPS ordinar.

Ecranele retina de la aifonurile normale sunt facute praf de orice display de 5 inci bine calibrat ips/amoled chiar daca ar fi doar la rezolutie 720p. Pe langa ca e doar IPS rebranduit, am pus un iPhone 7 langa al meu p9 lite si ziceai ca e telefon de 4 milioane la cum se vedea JEGUL ala de ecran. Pixelii se distingeau destul de usor, ecranul avea o tenta rosiatica fara niciun fel de night shift activat, iar negrul de pe i7 nici nu se poate compara cu ala de pe P9 lite, zici ca l-a facut o maimuta, ala e gri inchis, nu negru!

Ecranele de la iPhone-urile Plus sunt destul de bune si de bine echilibrate, dar nu le pot justifica pretul. Retina e doar un brand pentru ecranele celor de la Apple prin care ei cred ca au gasit valorile optime pentru ca ei sa ajunga la o anumita densitate de pixeli (ceea ce nu inteleg pentru ca la Plus merg simplu pe fullHD). Ar fi putut sa lase 720p sau sa mearga la 900p chiar, si sa calibreze ecranele alea mai bine. Mie mi se par niste jeguri. Ala de pe iPhone 8 era o MIZERIE cand a fost lansat. Sper ca au rezolvat cu update-uri.

Edited by TrafalgarLaw, 19 March 2018 - 22:17.


#36
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Ecranele de la iphone sunt cele mai bune. Calibrarea este excelenta! ❤

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate