Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Indecis in privinta concediului

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011
Sa va explic si voua problema intalnita. Odata la 3 ani de zile plec 10 zile in Grecia in Creta in directia Chania unde locuiesc la o familie care detine un mic complex de vile. Asta faceam cu parintii cand eram copil, asta am ramas sa fac si acum cand sunt adult, dar acum singur fara parinti. Relatia cu gazdele a devenit una de prietenie si locatia ma atrage, deoarece te poti relaxa si in acelasi timp poti (cu o masina inchiriata) ajunge oriunde. Din nefericire am fost sunat de fiica proprietarului care se ocupa de complex si m-a anuntat ca proprietarul/tatal ei, a decedat si nu stie daca va inchiria vara asta complex-ul deoarece ea locuieste in Heraklion si nu cunoaste afacerea.

Astfel ca sunt obligat sa ma reorientez in privinta vacantei de vara si pur si simplu nu am nici cea mai mica idee ca locatie.

Ca si destinatii posibile imi pot imagina Spania (incl. Tenerife), Italia, Croatia sau Grecia. Daca vorbim de Croatia as merge cu masina, in Italia pe partea adriatica as merge cu masina, restul destinatiilor le-as zbura, la fel si Spania si Grecia. Bugetul este de 1000€ de persoana (suntem 2) si nu ma intereseaza decat micul dejun, restul mananc la restaurante cand mi se face foame.

Tenerife am fost acum 4 ani, mi-a placut foarte mult, am gasit si oferte, dar eu sunt tipul care prefera sa vada ceva nou. Ar ramane o idee, in cazul in care nu gasesc alte alternative. Plecare se face din Viena, la fel si zborul. Croatia este pe lista doar daca ar fi sa intalnesc o oferta buna intr-un oras interesant, altfel Croatia este exclusa deoarece urasc pietrisul pe plaja (neaparat cu nisip). Durata este intre 7 si 10 zile.

Ma puteti ajuta cu niste locatii in aceste 4 tari, de preferat plaja cu nisip, si de preferat sa nu fie o locatie in pustietate (tip resort si pe o raza de 10 km nu e nimic), cel putin un mic sat cu un supermarket ceva in caz ca imi este pofta sa imi cumpar ceva, sau un magazin cu suveniruri, etc. In caz de necesitate inchiriez masina.

Pana acum am luat in calcul, Creta, Rhodos, Kos si Korfu, precum si coasta in sudul Valenciei dar si partea adriatica in Italia, Lido di Jesolo pana in Rimini.
As dori niste locatii mai exacte, ca sa ma pot orienta.

Multumesc mult.

Edited by business11, 19 March 2018 - 16:58.


#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

 business11, on 19 martie 2018 - 16:29, said:

dar eu sunt tipul care prefera sa vada ceva noi.
Pai atunci suplimenteaza bugetul si cauta niste destinatii exotice.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011

 Karhu, on 19 martie 2018 - 16:55, said:

Pai atunci suplimenteaza bugetul si cauta niste destinatii exotice.

Destinatiile exotice le prefer iarna, cand la noi in Europa este frig. Vara raman pe continent.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Da si tu un buget de persoana, macar pentru transport si cazare, si mijloc de transport preferat.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011

 AlexEn, on 19 martie 2018 - 17:08, said:

Da si tu un buget de persoana, macar pentru transport si cazare, si mijloc de transport preferat.

Am scris 1000eur de persoana daca vorbim de hotel + avion/hotel + masina.
Cazarea nu ma intereseaza, nu trebuie sa fie 5 stele, deoarece nu stau in camera decat pt dormit, adica curatenia si locatia este mult mai importanta.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
In bugetul mentionat intra si mesele la restaurant+bani de buzunar sau doar transportul si cazarea cu mic dejun?
Daca nu te limitezi la tarile mentionate de tine ti-as sugera sa te uiti si la Portugalia/Madeira sau Cipru.

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011

 AlexEn, on 19 martie 2018 - 18:04, said:

In bugetul mentionat intra si mesele la restaurant+bani de buzunar sau doar transportul si cazarea cu mic dejun?
Daca nu te limitezi la tarile mentionate de tine ti-as sugera sa te uiti si la Portugalia/Madeira sau Cipru.

In 1000eur doar transportul si cazarea, restul adica banii de buzunar, alte distractii le platesc separat.

Problema in Portugalia si in Madeira este in general apa foarte rece a oceanului. In Madeira am fost si au o problema imensa cu tantarii cat si apa foarte rece.
Cipru nu mi-a dat prin cap, ceva locatii exacte?

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Mie nu mi s-a parut rece apa in Portugalia dar depinde si de gusturi.
In Cipru nu am fost decat in trecere dar din ce zic altii Limassol, Paphos, Larnaca si Ayia Napa sunt locurile de urmarit. Cred ca e si topic dedicat pentru Cipru pe aria asta.

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Paphos,sept. anul trecut.Cald,cand spun cald tre sa intelegi CALD.E de toate:magazine,mall,restaurant,kiosk,rusi o multime,romani la fel.Iti recomand sa intri pe ceva forum cu romanii de acolo,te rezolva cu cazarea la ap.,case,vile la preturi mai mult ca decente.Deseara,peste o ora da un semnal cred ca am pe undeva tel.unui baiat fain stabilitPosted Image  acolo.

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Portugalia (Algarve) e pentru august-septembrie ca sa ai sanse de apa calda dar nu e garantat. Eu la final de august am prins ok dar un prieten la final de iulie a zis ca a prins apa superrece.

LE recomand cu caldura Mallorca daca nu ai fost dar evita zona populara de langa capitala unde vine tineretul vest european sa se distreze

Edited by atupi, 19 March 2018 - 19:20.


#11
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
cat de rece e apa vara in portugalia?Posted Image  sub 20 de grade?

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011

 41ex, on 19 martie 2018 - 19:37, said:

cat de rece e apa vara in portugalia?Posted Image  sub 20 de grade?

Anul trecut in Madeira in luna iulie apa nu depasea 18 grade. Era rece in cat nu puteai face baie. Localnicii mi-au spus ca in Portugalia in general apa oceanului nu se incalzeste mai mult de 20 de grade astfel ca pentru cei care sunt mai sensibili la temperaturi scazute nu au nici o sansa sa faca baie.

Revenind la topic, ieri mi-am comandat prin booking un mic tur al Italiei. Incep din Cattolica unde voi sta 7 zile, in aceste 7 zile doresc sa vad si San Marino si Rimini si daca am timp si Ancona. In ziua a 8 a plec la Bologna si dorm acolo, iar in a 9 a zi ma duc sa vad Venetia. Dupa care drumul spre casa.

#13
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008

 business11, on 20 martie 2018 - 10:10, said:

si daca am timp si Ancona


mai repede ravenna si/sau urbino. si nu uita de san leo, daca esti cu masina

Edited by dariuscha, 20 March 2018 - 10:25.


#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Karhu, on 19 martie 2018 - 16:55, said:

Pai atunci suplimenteaza bugetul si cauta niste destinatii exotice.

Pentru 2000 de euro (pentru doua persoane) cat este bugetul amintit,nu trebuie sa suplimenteze nimic pentru destinatiile exotice.Nici un eurocent Posted Image
Suma este suficienta pentru 7 zile in Mexic,10-12 zile in Sri Lanka,7 zile in Kenya.Pe incercate.Mai ales ca este rezident in Austria,daca am inteles bine,De-acolo,TUI,Dertour,Neckermann sau Meiers au preturi extraordinare.Si mai sunt si alti touroperatori

 41ex, on 19 martie 2018 - 19:37, said:

cat de rece e apa vara in portugalia?Posted Image  sub 20 de grade?
Coasta de est a Atlanticului este rece si vara si toamna si iarna si primavara.

#15
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Eu cand cautam ceva asemanator cu ce cauti tu ma uitam foarte serios la Corsica.

Calvi pare ca are niste plaje frumoase pe langa.

Nu am ajuns pana la urma dar daca ajungi sa ne spui cum a fost :)

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

 AlexEn, on 19 martie 2018 - 18:11, said:

In Cipru nu am fost decat in trecere dar din ce zic altii Limassol, Paphos, Larnaca si Ayia Napa sunt locurile de urmarit. Cred ca e si topic dedicat pentru Cipru pe aria asta.
Limassol si Larnaca nu prea sunt renumite ca statiuni, insa Paphos si Ayia Napa, da.
In plus as mai zice Kyrenia, in Ciprul de Nord.

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011
Dupa cum am spus, concediul a fost comandat ieri pe booking. 7 zile in Cattolica, incl. San Marino, Rimini si dupa cum a spus colegul dariuscha o sa includ cu siguranta si San Leo si Urbino din poze arata fenomenal, iar la intoarcere oprire in Bologna pentru niste mortadella si tortellini si Venezia.

Da, sunt cu masina.

#18
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Eu am fost in Malta in noiembrie si a fost super! Nu a fost chiar vreme de plaja, dar de tricou/pantaloni scurti da. Pentru vara, e perfecta. Cazare poti sa gasesti destul de ieftin si ok. Eu am stat in Valletta, si am avut de toate la 2 pasi. Tara este foarte mica, chiar orice iti este la indemana acolo. Multa bafta iti doresc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate