Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Intrebari fuziune nucleara

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Yep dar chestia nu e sa termini blanketul ala ci sa dai un impuls atomilor/structurii ceea ce inseamna caldura.

View Postaddysoftware, on 20 martie 2018 - 15:38, said:

Producerea directa de electricitate din reactii nucleare este foarte ineficienta - in sensul ca o mare parte a energiei (in aceste baterii) este eliberata sub forma de energie cinetica, care se converteste in celel din urma in caldura, si doar o mica parte este produsa direct susub forma de sarcina electrica.
Acum, hai sa nu mai discutam "la general", pt ca e pierdere de timp.
Concret, propune ceva utili si construibil si eventual iti vom spune daca se poate sau daca nu.
Pai ce sa propun? AI zis chair  tu pe pagina cealalta  care  sunt reactiile nucleare care duc la emisii de  particule. Propun folosirea uneia dintre ele, mai convenabila , prin care emitem niste particule si le trimitem in un blanket.

De asemenea mai stiu  si ca exista si particulele exotice, astea nu stiu  cum se  produc dar   poate asemanator ,  si daca energia  cinetica a acestor particule exotice e inmagazinata  in ele atunci putem alege care  din ele sunt mai convenabile , fara sa produca  radiatii sau  activare  in material. Avem de unde alege , sunt vreo 800 de particule exotice.

#38
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
oh my god...
particulele exotice se produc cu mari cheltuieli, in acceleratoare.
Durata lor de viata este intre 10^-15 si 10^-23 secunde

Ref la "propune ceva utili si construibil".... eu iti propun tie sa nu mai discutam generalitati ci sa te gandesti la ceva util.
Daca nu ai nici o idee care sa foloseasca materiale care se gasesc pe plaja sau in magazine, cu un pret modic, eu zic sa renuntam...

#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Aaa...sincer abordarea acestei probleme utilizand acceleratoare mi se pare gresita....am alta solutie...dar as prefera sa nu discutam despre ea....

#40
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Pai normal, nu faci energie excedentara utilizand acceleratoare de particule.. cel mult poti produce ceva microwati.. cu consumuri uriase

#41
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Eu ma refeream numai la faptul ca particulele exotice apar de fapt din alte particule + energie sau altfel in alte cazuri. Practic in cazul acceleratoarelor procesul e random. Daca ai avea ceva in genul unei serii de combinatoare (astea ar fi un fel de particle trap modificate) ai putea avea particule exotice produse in cantitati mari.

#42
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
N-am inteles o chestie: de ce in procesul de fuziune atomii trebuie neaparat sa fie accelerati? Nu merge sa ii apropii pur si simplu si de aproape sa aplici presiunea necesara (prin intermediul electromagnetilor) pentru fuziune?

#43
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Omule, te rog, deschide-ti un topic despre fuziune, si intreaba doar acolo.

#44
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postkarax, on 24 martie 2018 - 10:18, said:

N-am inteles o chestie: de ce in procesul de fuziune atomii trebuie neaparat sa fie accelerati? Nu merge sa ii apropii pur si simplu si de aproape sa aplici presiunea necesara (prin intermediul electromagnetilor) pentru fuziune?
Tu știi cam cum arată un atom? Arată cam ca o muscă pe un stadion, musca fiind nucleul, stadionul fiind electronii. Cum vrei să fuzioneze nucleele dacă electronii se resping între ei?

Eram sigur că tu ai deschis și subiectul ăsta. Lasă-neee, lasă-neee...

#45
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Bey la tine vrut face bomba ???????? :D

#46
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostMr_nobody_, on 24 martie 2018 - 10:26, said:

Tu știi cam cum arată un atom? Arată cam ca o muscă pe un stadion, musca fiind nucleul, stadionul fiind electronii. Cum vrei să fuzioneze nucleele dacă electronii se resping între ei?

Eram sigur că tu ai deschis și subiectul ăsta. Lasă-neee, lasă-neee...
Daca nu stiai cumva in fuziune se folosesc atomi fara electroni. Chiar si asa , daca ar fi si electroni, un tokamak nu ar avea forta sa infranga respingerea electrostatica?

#47
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postkarax, on 24 martie 2018 - 10:42, said:

Daca nu stiai cumva in fuziune se folosesc atomi fara electroni. Chiar si asa , daca ar fi si electroni, un tokamak nu ar avea forta sa infranga respingerea electrostatica?
Chiar dacă ar învinge respingerea electromagnetică, e cam greu să întâlnești două nuclee, fiind atât de mici. Cum întâlnești muștele de pe stadioane?

#48
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pentru ca un device de genul tokamak are niste probleme de design. Exista un shift al nucleelor spre exterior. Eu cred ca mult mai usor se poate face fuziunea cu un accelerator din ala sub forma de minge (nu gasesc acum cum se numeste) care aduce toate nucleele intr-un punct central astfel realizandu-se fuziunea. Sau combinand tokamakul cu un particle trap de asa natura incat nucleele sunt aduse practic unele langa altele si de acolo se face doar presiunea  necesara fuziunii.

#49
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
S-a incercat; se numeste confinare inertiala si se face cu lasere in puls de foarte mare putere. In centrul camerei de reactie se "trimite" o pastila de deuteriu-tritiu, in momentul cand ajunge pe pozitie un numar de lasere trimit un puls pe ea; pastila este comprimata si centrul ei se incalzeste la cateva sute de milioane de grade, realizand fuziunea. Ma rog, asta era targetul. Nu -au reusit inca randamente satisfactoare.
Varinate ale acestor reactoare de fuziune se studiaza inca din anii '70.

#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Yep dar exista si varianta cu confinement magnetic , in care electromagnetii sunt pusi ca o minge , aducand nucleele in centrul ei. Am uitat cum se numeste tipul asta de dispozitiv.

Asta ar fi ideal pentru alte chestii gen productia de atomi din particule sau productia de materie exotica.

PS : NIF-ul parca a ajuns la breakthrought?

#51
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Iata addysoftware la ce ma refeream eu :spherical tokamak
https://futurism.com...-fusion-device/

#52
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Scuze, dar eu chiar trebuie sa ma ocup de probleme mai pamantesti. De exemplu de vreo cateva zile lucru' sa proiectez o noua varianta de "releu de deconectare" care se pune intre panourile fotovoltaice si chargerul bateriilor cu litiu... Ma asteapta femeia cu divaisul gata, si eu ...cu discutii teoretice...

#53
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ma rog ...si asa am lasat-o balta

#54
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Atunci mai am o singura intrebare: sa zicem ca apropeim doua particule una de alta, iar apoi lasam una din ele sa se departeze sa emita in infrarosu. Asta se face cu energie bagata adica iti trebuie un camp magnetic ca la orice accelerator. Insa ce iese e mai putin decat ceea ce se baga. Dar  daca am reduce din energia bagata spre exemplu utilizand asa ceva
https://en.wikipedia...ki/Quantum_well
https://en.wikipedia..._potential_well
Astfel de dispozitive nu functioneaza cu electricitate deci nu consuma. Cel putin partial.
De fapt nici nu mai trebuie sa bagam noi particule in sistem daca folosim asa ceva
https://en.wikipedia..._potential_well

A si as mai avea o intrebare: se poate construi un particle well folosind particule libere aflate intr-un particle trap care sa le tina la punct fix, ele insele aceste particule libere formand de fapt barierele , "marginile" particle well-ului si bagand printre ele o particula?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate