Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Alegere anvelope pt toate sezoanele

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

Poll: allseason (30 member(s) have cast votes)

Ce ati alege ?

  1. Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 XL (6 votes [20.00%] - View)

    Percentage of vote: 20.00%

  2. Voted Michelin CrossClimate XL (18 votes [60.00%] - View)

    Percentage of vote: 60.00%

  3. Nokian Weatherproof (6 votes [20.00%] - View)

    Percentage of vote: 20.00%

Vote Guests cannot vote

#19
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Crede-ma ca daca le pui langa Nokian WR D4, sunt o gluma.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJurasikMan, on 19 martie 2018 - 13:30, said:

Lanturile au fost cam inutile ..cel putin in ce se vede in poze .
Cand dai berea aia ? Posted Image

Ai pariat si ai pierdut.  Degeaba o lungesti in fel si chip. Poti sa ai mama lor de anvelope pe gheata la vale te tot duci... Stii s-a inventat gravitatia.... Am pus lanturile doar pentru a mari aderenta nu pentru SF-uri. Cam atat ca vad ca vorbesc degeaba.

Ca idee exact in prima poza unde apar lanturile se vede un drum in dreapta cu nisip... Cand am ajuns nu avea asa ceva... Si ghici cine s-a facut saniuta.... Din poze nu apare inclinatia drumului.

Patrolul ala chiar avea anvelope bune...

Am mers cu lanturi tot traseul de intoarcere. Si am mers excelent, in siguranta.

PS: Te las cu teoria...sper doar sa ai  drumuri bune... ca nu te vad bine cu remorca plina de diverse anvelope necesare fiecarui tip de zapada intalnit....

View PostSupermax, on 19 martie 2018 - 13:38, said:

, principiul de la baza patinajului e coeficientul de frecare infim intre otel si sticla

Ia pune patina pe lat si pe gheata nu pe sticla.....Lanturile nu sunt pe post de lame de patine... aderenta este mai buna decat anvelopa. Bineinteles daca ai anvelope cu cuie/crampoane...

Edited by bumpocbum, 19 March 2018 - 15:39.


#21
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Era vorba de principiul patinajului otel...gheata ! Greseala mea nu sticla...daca stau mai mult pe aria foto ,se incarca memoria si incep sa dau rateuriPosted Image ! Am si lanturi de calitate pe care le folosesc atunci cand trebuie ! Dar nu ma mai bag pe topic am vrut sa-ti raspund doar tie .

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostElenistic, on 19 martie 2018 - 15:01, said:

Crede-ma ca daca le pui langa Nokian WR D4, sunt o gluma.
Corect !

Cum ar fi wr d4 versus vector ? Ce parere ai ?

Iarna , ma refer , binenteles .

#23
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Ar fi singurele care se apropie dintre cele allseason.

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
In ce sens ? Adica vector se apropie de performantele wr d4 ? Ca invers nu vad cum .

#25
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Da, la asta ma refeream, scuze ca nu am fost suficient de clar.

Vector sunt singurele dintre allseason care se apropie de Nokian.

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Deja mi-ai bagat un " cui " :) ! Sa vedem ce info mai gasesc despre vector insa in principiu cred ca astea vor fi cumparate ...

#27
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
http://www.tyrerevie...r-Tyre-Test.htm

Ia uite aici la snow breaking, snow handling dar si la rolling resistance (ca tot iti era teama ca se topesc repede).


Citeste si asta: Positive: Even better than the winter under snow braking, excellent snow traction, good wet braking, low rolling resistance

CC-urile overall au iesit in fata lor avand 750 de puncte, Vector avand 747. Diferenta insa iarna e dramatica in favoarea Vector: 126-96.


Am pus aceste date ca sa vezi si parerea unor experti in domeniu, nu doar opinia mea care am folosit ambele modele.

#28
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005
Merci de link, imi confirma ca CC au fost o alegere buna, cand e zapada eu merg super atent dar in schimb cand e uscat, iar asta reprezinta o buna parte din an, merg destul de tare.

#29
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Fix asta subliniam si eu, depinde de nevoile fiecaruia. Am incercat sa am raspunsuri cat mai complete pentru ca sa se inteleaga clar ce si cum, nu vreau sa induc lumea in eroare cu afirmatii de genul: cc is naspa vector rullz.

#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai la " stilul " meu mai babeste si rar de tot ,agresiv ( cand is contra-timp , foarte rar ) o sa ma orientez in special spre cele care au franare buna pe ud si pe zapada .

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSupermax, on 19 martie 2018 - 15:49, said:

Era vorba de principiul patinajului otel...gheata ! Greseala mea nu sticla...daca stau mai mult pe aria foto ,se incarca memoria si incep sa dau rateuriPosted Image ! Am si lanturi de calitate pe care le folosesc atunci cand trebuie ! Dar nu ma mai bag pe topic am vrut sa-ti raspund doar tie .

Asa merge , ca sticla are duritate aproape 10 :) Doar diamantul poate sa o atinga....

Ca idee am mers cu Continental CrossContact Lx ( all-season) pe o gramada de drumuri forestiere, pe zapada, poduri de gheata, etc. Am folosit lanturile doar de cateva ori. Nu cred ca e cazul sa te joci cu propria viata sau mai rau.

Revenind, CC sunt anvelope mai bune decat Continental CrossContact Lx dar diferenta nu e chiar atat de mare.

#32
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Am doua masini, ambele echipate cu Michelin CC. Le-am cumparat din necesitate pentru ca masinile stau mai mult parcate, merg putin cu ele si pentru mine nu avea sens sa schimb 4 seturi de anvelope.

Nu numai ca anvelopele imi ofera comoditate, dar sunt extrem de multumit de performante. Le am pe masini de aproape 3 ani, nici macar o singura data nu mi-au dat emotii, sa derapez cu ele sau sa nu pot sa ma misc pe zapada. Si cel mai mult imi place ca tin presiunea aproape neschimbata chiar si 6 luni. Nu pierd aer.

Sunt fan declarat Michelin CC, sper sa existe pe piata cat mai mult timp sau Michelin sa iasa cu modele imbunatatite, pentru ca de acum incolo doar d-astea o sa pun pe masina. Pe orice masina.

#33
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postbumpocbum, on 19 martie 2018 - 19:38, said:

Asa merge , ca sticla are duritate aproape 10 Posted Image Doar diamantul poate sa o atinga....




Daca o scufunzi in apa o poti taia si cu foarfeca.
Si e pe bune, taind cu foarfeca cateva zeci de geamuri pentru o sera.
Le-am taiat cu foarfeca de tuns via pentru ca cu diamantul nu mergea pentru ca statusera cca 15 ani pe alta sera.
Geamul nou de 2 mm il poti taia si rotund pentru diverse capace.

#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postizometric, on 19 martie 2018 - 19:51, said:


Sunt fan declarat Michelin CC, sper sa existe pe piata cat mai mult timp sau Michelin sa iasa cu modele imbunatatite, pentru ca de acum incolo doar d-astea o sa pun pe masina. Pe orice masina.
Uite un om multumit de alegerea facuta !
Tot experiente de astea astept :) , macar de vreo 2-3 ani sa fie .

#35
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Baxon ...unde locuiesti pe unde ( sau la ce ) folosesti  masina ?

#36
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Locatia e trecuta la avatar . De folosit noua masina o voi folosi sa merg la piata sa iau o legatura de morcovi si vreau sa fiu in siguranta deplina ca e vara ca e iarna . Cu cealalta merg buuu departe .... ca nu-mi place avionu .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate