Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Credit ipotecar imobil in constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Ionelia1992

Ionelia1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.03.2018
Buna ziua!
Doresc sa cumpar un apartament cu credit ipotecar, blocul este in constructie si am facut rezervarea, urmeaza sa platesc si avansul 15%, problema este ca in antecontract este specificat ca daca se respinge creditul din vina mea pierd avansul, daca se respinge din cauza documentelor date de catre ei imi restituie suma. Eu am fost la banca si au spus sa stau linistita ca ma incadrez nu am dc sa imi fac probleme...insa pana la finalizarea blocului se pot intampla multe...
Nu stiu ce sa fac...sa semnez antecontractul..la voi cum a fost??

#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pai nu pot sa-ti inmaneze aia copii acte pentru un apartament sa faci simulare la banca cu acte in regula?
Adica banca sa-ti dea raspunsul afirmativ sau negativ pe hartii...

Si la mine urmeaza sa o fac dar in alta ţară.

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,065
  • Înscris: 15.05.2008
niciodata nu voi putea intelege cum puteti cumpara ceva ce nu exista

#4
Ionelia1992

Ionelia1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.03.2018
Documentele nu vor fii gata pana la finalizarea lucrarilor, este vorba despre acte de propietate etc

#5
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

 ceanu1980, on 19 martie 2018 - 00:47, said:

niciodata nu voi putea intelege cum puteti cumpara ceva ce nu exista

Tu habar nu ai cum se mai vand apartamentele prin Bucuresti, se vinde direct din faza de proiect cu avans.

Asa se fac toate , avans si restul cand aproba banca , dar la aprobare trebuiesc depuse acte primite de la vanzator , asa ca o sa ai de asteptat cel putin 1 an de la semnarea antecontractului :)

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 ceanu1980, on 19 martie 2018 - 00:47, said:

niciodata nu voi putea intelege cum puteti cumpara ceva ce nu exista
Ei nu cumpara, doar dau bani si spera. Au de primit :)

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Creditul ipotecar presupune garantarea prin ipetecarea unui imobil. Cum imobilul cumpărat încă nu există, creditul trebuie garantat cu alt imobil. Dacă dezvoltatorul nu mai poate finaliza blocul (și s-au mai văzut cazuri) rămâi dator pe viață pentru bunăstarea unora.
Cât de disperat trebuie să fii să riști un imobil pe care nu îl ai (sau să devii sclavul băncii) doar pentru visul că într-o zi vei avea un apartament?

Edited by MembruAnonim, 19 March 2018 - 07:51.


#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,065
  • Înscris: 15.05.2008

 virtualx, on 19 martie 2018 - 01:19, said:


Tu habar nu ai cum se mai vand apartamentele prin Bucuresti, se vinde direct din faza de proiect cu avans.

Asa se fac toate , avans si restul cand aproba banca , dar la aprobare trebuiesc depuse acte primite de la vanzator , asa ca o sa ai de asteptat cel putin 1 an de la semnarea antecontractului Posted Image
uite ca stiu de pe sp sunt o groaza de naivi care fac asa ceva
dati batai,ca nu toti putem fi destepti

#9
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 13.06.2007

 MembruAnonim, on 19 martie 2018 - 07:50, said:

Creditul ipotecar presupune garantarea prin ipetecarea unui imobil. Cum imobilul cumpărat încă nu există, creditul trebuie garantat cu alt imobil. Dacă dezvoltatorul nu mai poate finaliza blocul (și s-au mai văzut cazuri) rămâi dator pe viață pentru bunăstarea unora.
Cât de disperat trebuie să fii să riști un imobil pe care nu îl ai (sau să devii sclavul băncii) doar pentru visul că într-o zi vei avea un apartament?

Nu ramai dator pe viata. Creditul ipotecar se contracteaza in momentul in care imobilul este finalizat si toate actele de proprietate emise.
In cel mai rau caz iti poti pierde avansul.

Vad ca sunt multi care nu prea stiu cum se vand apartamentele noi in bucuresti.
Daca gasesti un ansamblu ok, fii sigur ca nu mai gasesti nimic disponibil in momentul in care blocul va fi finalizat.
Problema nu este ca te inhami la asa ceva, problema e cand nu te interesezi cine este dezvoltatorul, ce istoric are, etc. si cand te arunci la cumpararea unui apartament cand nu iti permiti sa achiti din surse proprii nici macar un 30-50% din valoarea lui.

#10
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 cenzunet, on 19 martie 2018 - 09:32, said:

Problema nu este ca te inhami la asa ceva, problema e cand nu te interesezi cine este dezvoltatorul, ce istoric are, etc.
Si daca are istoric bun cu ce te incalzeste? Toate au un inceput...

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Antecontractul este o garanție. O pierzi dacă nu vrei să mai închei afacerea.

Cum spunea și colegul, mă minunez cum dai bani pe ceva ce urmează sau nu să existe, când atâția români au fost înșelați pe același principiu. Lucrări ori făcute aiurea, ori deloc.

#12
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Ionelia1992, on 19 martie 2018 - 00:24, said:

Buna ziua!
Doresc sa cumpar un apartament cu credit ipotecar, blocul este in constructie si am facut rezervarea, urmeaza sa platesc si avansul 15%, problema este ca in antecontract este specificat ca daca se respinge creditul din vina mea pierd avansul, daca se respinge din cauza documentelor date de catre ei imi restituie suma. Eu am fost la banca si au spus sa stau linistita ca ma incadrez nu am dc sa imi fac probleme...insa pana la finalizarea blocului se pot intampla multe...
Nu stiu ce sa fac...sa semnez antecontractul..la voi cum a fost??

NU.

Antecontractul a fost citit in prealabil de un avocat specializat in domeniul respectiv?

Avocat care iti poate explica riscurile si avantajele antecontractului + eventuale adaugari de facut.

Cand si daca ai inteles pe deplin neplacerile cu care te poti "trezi" in viitor atunci eventual semnezi.

Edited by poadol, 19 March 2018 - 10:29.


#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cat de avansata e constructia? Nu poti sa te bagi la Prima Casa? Cand am semnat eu antecontractul, blocul era la "rosu". Dezvoltatorul a prezentat actele catre banca abia in ianuarie anul asta.

NB: la mine a fost o chestie: firma la care lucrez s-a infiintat in nov 2016 si a trebuit sa stau pana face cel putin un an (eu fiind angajat dupa 3 luni de la infiintare). Din mai 2017 (luna semnarii antecontractului) si ianuarie 2018 constructia a continuat (din moment ce am semnat actele). Oricum, banca nu face transferul pana nu are documentele, deci, daca am inteles bine, n-ar trebui sa ai probleme (daca e samsar, e alta poveste).

LE: am uitat sa specific: pe simularea initiala, ROBOR avea o valoare mult mai mica decat acum, dar ma incadram intr-o marja mai mare. Sfatul e sa nu iti iei casuta in plafonul maxim de credit pe care ti-l ofera banca (la ora actuala). E foarte posibil ca la momentul finalizarii sa nu te mai incadrezi.

Edited by Pololica, 19 March 2018 - 10:59.


#14
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Citeste mai bine ce inseamna conditia respectiva din antecontract. Sunt in aceeasi situatie, singura conditie pentru care as pierde avansul este sa nu mai vreau eu sa cumpar. Probabil la asta s-a referit si el. Cu banca nu ar trebui sa fie probleme daca te incadrezi in conditiile de creditare (avans minim 15%, salariu ok, grad de indatorare normal, vechime la locul de munca etc). Banuiesc ca te-ai interesat de asta inainte sa te hotarasti sa iei un apartament.

Cat despre PC vs credit ipotecar, nu sunt mari diferente. Dobanda e mai mica la PC, dar nu e luat in calcul comisionul anual catre FNGCIMM, care e de 5-600 lei anual (adica vreo 15000 de lei in 30 de ani) si tot p-acolo iesi. Plus ca la ipotecar poti sa optezi pentru dobanda fixa in primii ani (vezi la bcr e mai avantajos).

Cat despre cei care comenteaza ca de ce sa dai bani pe ceva ce nu exista, ne aflam in vremuri in care trebuie sa ne asumam riscuri.
Oare de ce, in sezonul reducerilor, daca te duci in magazine spre finalul promotiei, gasesti doar marimi s si XL?

#15
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.05.2011

 Afroditu, on 19 martie 2018 - 15:26, said:



Cat despre cei care comenteaza ca de ce sa dai bani pe ceva ce nu exista, ne aflam in vremuri in care trebuie sa ne asumam riscuri.
Oare de ce, in sezonul reducerilor, daca te duci in magazine spre finalul promotiei, gasesti doar marimi s si XL?

Una e sa cumperi tricouri sau adidiasi,  si alta e situatia la cea mai importanta achizitie din viata ( in cazul majoritatii oamenilor).

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Poți să ai și tatăl contractelor făcut ce cei mai buni avocați de pe planetă, dacă firma intră în insolvență, ordinea achitării restanțelor este strict reglementată, clienții fiind ultimii pe lista priorităților. În absolut toate cazurile pe care le știu, dacă s-a reușit achitarea datoriilor către finanțe (ei sunt în vârful lanțului trific) au mai luat ceva firimituri băncile. Lichidatorii judiciari, când spun clienți, se referă la cei ce-i ajută să-și constituie fondul de lichidare și nicidecum la cei de pe tabelul general al creditorilor.

#17
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

 Ionelia1992, on 19 martie 2018 - 00:24, said:

Buna ziua!
Doresc sa cumpar un apartament cu credit ipotecar, blocul este in constructie si am facut rezervarea, urmeaza sa platesc si avansul 15%, problema este ca in antecontract este specificat ca daca se respinge creditul din vina mea pierd avansul, daca se respinge din cauza documentelor date de catre ei imi restituie suma. Eu am fost la banca si au spus sa stau linistita ca ma incadrez nu am dc sa imi fac probleme...insa pana la finalizarea blocului se pot intampla multe...
Nu stiu ce sa fac...sa semnez antecontractul..la voi cum a fost??

Cere dezvoltatorului sa iti bage in antecontract dreptul de cesiune al acestuia.Adica daca tu nu mai poti cumpara sa ai dreptul sa cesionezi antecontractul altuia (adica sa gasesti un client care sa iti dea avansul si sa cumpere el).Cand va fi gata blocul e usor de gasit un client care sa vrea apartamentul ala (intotdeauna cei care cumpara mai repede aleg apartamentele mai bune,iar daca raman la finalizare alea vor fi la parter,ultimul etaj etc).Dezvoltatorul va accepta, ca el nu risca nimic, nu il intereseaza daca vei lua tu apartamentul sau altcineva.In cazul in care nu mai poti lua apartamentul poti ruga dezvoltatorul sa iti vanda apartamentul sau vreun agent care vinde pentru el.

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012

 ceanu1980, on 19 martie 2018 - 00:47, said:

niciodata nu voi putea intelege cum puteti cumpara ceva ce nu exista
mai mult: cumpără ceva inexistent cu bani inexistenți!!!
(și crește pipota lu dragnea...că avem creștere economică!!!)

știu că nu-mi vei răspunde, dar tot întreb: câți lei dai pe mp?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate