Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Recomandare / sfat practic pentru o tastatura noua

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Am neovie de o tastatura noua.
Cea pe care o folosesc in prezent este aceasta. A dus si inca duce greul lucrului zilnic (tastez mult in privinta textului) timp de aproape 2 ani si jumatate. Unele taste au inceput sa scartaie la propriu. Probabil cursa pe care o au nu mai este perfecta si se freaca de ceva, nu stiu...
Din pacate nu mai este comercializata pentru ca nu as fi avut nicio retinere sa mai cumpar inca una identica, atat timp cat cel putin 2 ani a functionat perfect.
As cumpara-o pe aceasta, insa este alt tip din punct de vedere al tastelor. Sunt mai putin inalte, oarecum asemanatoare cu cele de la un laptop. Cum nu  am lucrat zi de zi cu un laptop nu pot sa-mi dau seama daca as simti o diferenta semnificativa care sa-mi ingreuneze viteza de lucru.
Ca atare, ce parere aveti, cei care aveti experienta indelungata in lucrul zilnic, in special in legatura cu tastarea de text pe o astfel de tastatura?
Cum voi resimiti diferenta in legatura cu inaltimea tastelor, in special din punct de vedere al frecventei foarte ridicate la tastare.
Va fi utilizata strict pentru lucru, exclus jocuri.
Multumesc.

Edited by addumi, 18 March 2018 - 14:26.


#2
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.08.2007
Eu am ceva similar, tot Dell, insa wireless, iar pot sa-ti spun ca dupa sute, daca nu mii de pagini scrise, si patru ani de utilizare, merge ca in prima zi.
Este o tastatura chiclet, similar celor de pe laptop, insa daca te obisnuiesti cu asa ceva, nu mai revii la una traditionala.
Nu l-am folosit pentru jocuri, acolo sunt recomandate cele cu tastatura mecanica. Are una baiatul meu, pe care este o oroare sa scrii (cel putin pentru mine).
Acum nu stiu ce caliatate are cel prezentat pe emag,  este la pret de mizilic. A mea pe vremea aia costa 140$, impreuna cu touchpadul din poza.

Attached Files


Edited by vibeo, 18 March 2018 - 15:44.


#3
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Cel mai mult ma intereseaza daca trecerea de la un "clasica" spre una "tip" laptop, sau pe-acolo, este atat de dificil de facut incat sa nu ma pot obisnui cu ea intr-un timp rezonabil.
In cat timp v-ati imprietenit cu acest tip de tastatura?
Si eu scriu, scriu, scriu....

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Cea mai ergonomica tastatura pentru redactat pe care am folosit-o in viata mea a fost o tastatura de Mac: https://www.emag.ro/...a/pd/DBS4S9BBM/

Nu zic sa cumperi una din asta (caci nu prea se justifica pretul) dar una cu acelasi tip de taste in mod cert o sa fie o placere.

#5
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Cea aratata in link-ul de mai sus pare a fi similara ca tip cu cea pe care as vrea sa o cumpar. Gresesc?

Edited by addumi, 18 March 2018 - 16:20.


#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Nu gresesti, e similara. Dar ca sa vezi exact ergonia cel mai bine mergi intr-un showroom unde poti macar sa simti feedback-ul tastelor ca sa iti dai seama.

Conteaza mult si cat flexeaza tastatura cand tastezi pe ea, si cum se actueaza exact tasta, etc. Dar asta e in directa corelare cu tipul tau de interactiune (tastezi cu forta, "bottom-up", tastezi gentil, doar atingi tastele, etc etc).
Eu acum folosesc o tastatura mecanica pentru jocuri si mi-a venit foarte greu sa ma adaptez pe ea ca sa scriu ... dar acum nu mai am nici o problema, scriu destul de repede chiar daca mai fac cate o greseala din cand in cand agatand o tasta vecina ...

Edited by ro_explorer, 18 March 2018 - 16:27.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006
Ce zici de asta:
https://www.emag.ro/...9/pd/EZNZ3BBBM/

#8
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Nu o vazusem pe asta.
Nu ma incanta din urmatorul motiv. Tastele dinspre mine, ca sa zic asa, au un unghi care imi da senzatia a "alunecare" in timpul tastarii.
Inca sunt in asteptare, inca nu am luat o decizie pentru acea Dell.

Edited by addumi, 19 March 2018 - 13:39.


#9
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
N-am mai stat pe ganduri si am cumparat-o pe aceasta. 65 de lei cu tot cu livrare. Am prins o oferta cu 20% reducere la pretul dat de eMag.
Sunt deja doua zile de lucru impreuna si pot spune ca ne-am imprietenit in mare masura.
Probabil ca intr-o saptamana va fi si mai bine.
Este o diferenta sensibila intre tastele inalte si cele joase, insa una peste alta se simte bine in lucru.
Intr-adevar tasta SPACE are alt sunet la atingere, adica se aude altfel fata de restul, insa nu derenjant. Probabil ca din pricina marimii si a locului in care este apasata. Am observat ca la apasare mai spre centru ei se aude mai incet.
Sa vedem cat va tine, sa vedem cat va rezista vopseaua pe taste.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate