Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Apartamente aproape de IMGB - merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vallychelu14

vallychelu14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.03.2018
Salut,

Ma bate gandul sa imi cumpar un apartament aproape de fabrica IMGB...ca pozitie undeva "in spate la Piata de Gros" - zona metalurgiei, ceva de genu. Merita? Cat de tare este zgomotul facut de fabrica atat ziua cat si noaptea? Daca produce vibratii?si daca da, cat de intense?
Va multumesc pentru raspunsuri.

Edited by vallychelu14, 17 March 2018 - 23:31.


#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Ce fabrica? IMGB-ul, adica Platforma Industriala Intreprinderea de Masini Grele Bucuresti e moarta de dupa 89, deci nu face nici un zgomot. Poate fantomele de prin zona mai fac ceva. In zona o sa te dispere ambulantele, masinile de politie, masinile de pompieri si orice are o sirena, ori te saturi de tipatul ei, ori de luminitele enervante, mai ales la 4 dimineata sa iti urle in cap o ambulanta pentru ca de ce nu?

Edited by Al3xandru35, 18 March 2018 - 00:23.


#3
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Pe platforma imgb  pe langa alte firme "mai linistite",activeaza Doosan, Vulcan si niste italieni care fabrica ceva utilaje pentru centralele nucleare.
In general nu fac mult zgomot exterior halelor de productie, doar cateodata Posted Image

Nu stiu exact cum se aude in blocurile construite de interlopii din Berceni.

Edited by alexa32, 18 March 2018 - 09:19.


#4
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Scuze ca ma bag desi nu stiu zona...


Insa daca tit te uti .. e bine sa belesti ochii dupa niste facilitati :
- magazine . Cate ai in zona si cam ce preturi practica! Vezi sa ai si o farmaciedestul de aproape!
- piata marime si preturi
- transport. Nu zi ca ai masina ca nu se stie!!!!
- spatii verzi, spatii libere
- scolo, gradinite si altele asemenea
- dipsepensare, cabinete medicale samd

Vezi tu (sau vedeti voi) omu mai si imbatraneste. Si dupa o vrasta ai asa o scarba sa te muti ....

Si daca cand esti tanar , agil si puternic nu-ti pasa daca poata e mai departe sau zici ca 15 minute ca sa iti ieie painea si tigarile sunt numa o plimbarica buna .... la un moment dat nu mai e plimbarica e corvoada. Ma rog te poti lasa de fumat ... (si iei 4 painei si 3 le tii in frigider)

Cum zic cand esti tanar .... nu gandesti la astea .. dar ar fi bine..
Uite .. ani de zile tare as fi vrut sa stau/traioesc in Citriceni. Mitsi cartioerul ...
Insa pe la 56-57 traversam Cotroceniul per pedes sa ajung la metrou. Si ptr prima data mpma uitta la amanunte vuilgare .. gen potata, magazine, farmacii.... MA rog casele  mmisto, satrzile alea linistite cu copacii aia batrani ... atragatoare insa ... o singura piata?! Mafazine putine si cu putine sortimente de marfa? (inclus la bauturi!) Si ptr prima data iun 40 de ani am apreciat Titanul ! ( 2 piete la "indemana", ,magazine mai  multe inclus farmacii), Ma rpg la 40 de ani inca nu ma uitam dupa "fleracuri" din astea insa eram inca in buna fiorma ..

Ma rog se prea poate ca pretu sa fie f convenabil si atunci asta este.

Insa la pret egal veziu cele ce ti le-ma indicat . Valabil ptr toti!

PS.,
cazuri si cazuri...
Cartiere nu chioar cine stie ce .. la "curte".. strazi lungi distnate mari. Ici colo cate un magazinas cu niste PRETURI! Ca daca trebe sa perzi o ora (ca mergi pe jos ca nu ai maisna sau RATB) sa ieie n niste cartofi .. atnci platesti la ala aproroat cat nu as plati eu in Titan! Odem ptr mezeluri samd ... Ptr carne proapsata ...naspa (ai pulpe de pui dar te apuca cheful de o fleica ...) si mai departe!


Caiere "nobile" cam ce l;e trebuie dar pretri exgerate in zona ... (stiu oameni in zona Domenii. Satu acolo de 40 de ani .. sau mai bine). Ei bine uni se felcita ca au alautri autobuzul 335 care ii duce la Obor!! Parca nu prea mai e asa misto, nu?)

IS cestie de haz.. in spatele Policlonicii Titan intr-un fots teren imbururienat au cresscut  si niste vile. Unele cam scumpe! Scumpe ptr vile! Si absilut intamplator auz pe unu ""da ba sim mai am si Auchanu alaturi care are cele mai oeftione tarii din Bucuresti" zicand cu un tion cam .. bascalios (eu trcema pe strada sprea Auchan pe trotuaru de langagardu lui el vibea la telefon cam tare). Chiar asa... imu care platise viloiu ala nu er chiar unu care sa se bucure ncii de 10 lei dati mai putin ... da bafta lui!!!! (v mai sus aia de prrin zona Domenii)

#5
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
ghita, ai rupt bateria la telefon degeaba taica....daca te pun sa citesti nici tu nu mai intelegi.

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ghita_Bizonu, daca am face toate lucrurile in viata doar raportandu-ne la batranete...plm..ne mutam intr-o farmacie.

#7
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
sau direct in cavou ca sa nu mai pierdem timpul

#8
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postmariovrs, on 18 martie 2018 - 10:57, said:

Ghita_Bizonu, daca am face toate lucrurile in viata doar raportandu-ne la batranete...plm..ne mutam intr-o farmacie.


Ma rog poate tu o sa te stradui sa mori la 40 ..... Dei pe la varsta aia (40)  incepi sa te gandesti ca 80 ar fi nitel prea devreme

Insa sa zicem ca ai avea 30 de ani. Inca liber ca pasarea cerurlui .. Pana la urma "gresesti" si te casatiresti ba mai rau faci si un copil.
Copii uneori se imbolnavesc... Ao nevoie de un medicament.. Cum e mai bine : sa ai farmacia la 10 minute de mers agale pe jos la sau 4 km si un abuteiaj ?!

Copii mia au si hachite pretenetii. Brusc il apuca pofta "tata vreau o cicolata! ba vreau "... Si ai de unde ii da o cicolata sau nu stiu ce lata cestie dupa care plang azi copii ... copilu azi chiar a fost ptiu ptiu sa il pui la icoana si ar merita o "incurajare" ... insa e ora 20:00  si magzinu e la distanta si mai ai putin benizna si maine ai intrarzia la servici . Sau mia rau ;... ai o duceata de pustoaica de 4ani juma si pisicuta iism incearca gherutele pe tine .. adica iti face o mica scena de seductie (ho! nu sunt pervers ... insa o papusica din asta cand isi da ochii peste  cap .... )   ATENTIE : nu zic rasfat, razgaielei sunt un top destul de aspru crestcut destul de strans iNSA totusi ....
A da... adtratora blocului unde stua de multe ori primeste comanda pe la ora 20 "mama as vrea "  si cand termina de incasat .. la ora 21  ii face pe plac ficei/ Si fica ei nu este chiar pretentioasa sau dificaila.. e o copila placuta si la locul ei fara pretnetii exagerate (ma refer la standaedele din ziua de azi nu alea "spartane" cu care eu am fost crescut)

Copilul creste. Face  7 ani.  Un este sa fie scoala alaturi  sau la 5-10 minute alta mia la naiba! Sa zicem ca nu e vorba despre criculatie, autorurisme, soferi ..... , caini comunitari ci doar de 25 de  minute de mers ... Da face bine copilului sa mearga pe jos, choiar recomandabil INSA cam ce se intampla daca sunt 3-4 pusti care parcurg drumul impreuna? Ce sa se intam,ple - unoeri 25 de minute ajung sa dureze peste o ora !!! Ca asa sunt copiii ... (eu am facut scoala primara intr-o zona unde nu era circulatie ...in mod normal un copil n nu patea niimic daca nu cadea de pe gard, copaci sau bicicleta. Insa un drum de 20 de minute ... preesupuenna riscuri .. inclus un geam spart cu prastia! Eu numai 3... )


Baga la cap : tinertea are un mare cusur TRECE PREA IUTE!

View Postxcit, on 18 martie 2018 - 11:28, said:

sau direct in cavou ca sa nu mai pierdem timpul

Va cei 43 de ani ai tai ar trebui sa stii unele lucruri.
Ia zi faci parte dintre barbatii aia care isi pun nevestele sa bata si covoarele?!

Apropos .. intamplatir fara sa cuat mai am si 4 restairante la indemana .. adica la max 10 minute de mers f lent. De as avea venituri mai bune ....

#9
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
esti si ghicitor de ala in zat? iete ca zatul te-a pacalit de tura asta....

nu numai ca bate covoarele, le si spala le si usuca, chiar ii bate si pe vecini daca maraie vreunul...zici ca e pitbull, rea frate periculoasa, daca cineva se ia de mine il rupe cu bataia, m-a facut de ras in cartier zau. Ai grija sa nu se prinda cumva ca ma iei la misto ca face pe dracu in patru si te cauta de iti rupe oasele, mare grija ghita

#10
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Nu toti oamenii stau la 5 minute de un magazin si de farmacie si reusesc sa traiasca fericiti. Vezi si la stiri copii care merg 5 km pe jos la scoala si 5 km inapoi si ajung oameni cu multa scoala si cu bani, pe cand astia crescuti in varful blocului, unii din ei, nu iau BAC-ul dupa mai multe incercari si dupa 4 ani de meditatii.

Pe vremea meaaa... cand eram eu mic, stateam la 3 km de cel mai apropiat magazin si autobuzele veneau din ora in ora, cu o pauza de la 10 la 4 in care timp de 6 ore nu venea nici un autobuz. Existau biciclete personale, care nu puteau fi folosite iarna, nu din cauza zapezii, ci din cauza lupilor.

Eu nu ii inteleg pe oamenii astia, de orice varsta carora le place sa isi traiasca viata in magazine mici sau mari. Chiar nu au altceva de facut cu viata lor? Cum sa iti faci cumparaturi zilnic, in afara de painea ce de toate zilele?

Mergi o data pe saptamana la magazin, stii cam ce o sa cumperi si cam cat mananci. Iti iei 2 ciocolate in plus ca poate vrea copilul saptamana asta. Chiar si asa 2 ciocolate intr-o saptamana este foarte mult pentru un copil. Iei fructe legume, stii cam cate mananci, ca nu se strica intr-o saptamana, si daca iei duminica sau miercuri, e posibil iei din acelasi lot, iei carne, in rest iei alimente care expira in cateva luni. Deci nu ai motiv ca ai fost duminica la cumparaturi si ai luat 1 kg de faina si joi ai iar nevoie, de exemplu.

In rest, pe langa aprovizionarea saptamanala, mai trebuie paine cumparata zilnic sau la 2 zile. Aia se cumpara cand cineva din casa vine sau pleaca de la servici, sau cand vine cineva cu copilul de la scoala sau copilul, pe jos. Ori atunci cand un pensionar din casa pleaca ... undeva... ca sa faca... el stie ce.

Si langa IMGB sunt magazine mici si Penny Market si Mega Image daca vorbim despre partea cu Popesti. Pe partea cu Berceni sunt si mai multe, exista Kaufland si Mall-ul ala mare Grand Arena... In rest farmacii apar peste tot unde se muta oameni. Oricum, daca un copil nu face vreo boala grava, ci se imbolnaveste de o chestie comuna si parintii nu au medicamentele obisnuite in casa - aia sunt niste iresponsabili.

Cand am trecut ultima data pe langa IMGB, nu vibra nimic, dar presa aia are ore la care vibreaza:

"Astfel, functionarea presei de 12.000 tone forta produce in continuare micro-seisme zonei rezidentiale din vecinatate, afectand in mod accelerat si iremediabil structura de rezistenta a cladirilor situate in complexele Metropolitan Residence I si II si Corvaris Residence 4 si 5.
Imi permit sa estimez ca seismele provocate de presa IMGB ajung la un minim 5 grade pe scara Richter. Atat eu cat si multi dintre vecinii mei am confundat cutremurul de sambata 22 noiembrie (cu magnitudinea de 5,7 grade pe scara Richter) cu sesimele provocate de presa IMGB.
Am deja o fisura mare in pretele din sufrageria apartamentului in care locuiesc. Fisura a aparut in camera unde se resimt cel mai puternic seismele provocate de presa IMGB.
Nu putem continua asa. Disconfortul psihic si fizic nu sunt de suportat.
Va rugam mult sa ne ajutati in implementarea celor discutate in data de 20.11.2013
Drept dovada stau fisurile aparute, in decurs de doar 2 ani, in planseele si grinzile de la unele apartamente situate la demisol si ultimul nivel, urmare a torsionarii continue a cladirilor."


https://www.protecti...-drumul-fermei/

Edited by Alex90USA, 18 March 2018 - 12:10.


#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostGhita_Bizonu, on 18 martie 2018 - 11:46, said:


Copii mia au si hachite pretenetii. Brusc il apuca pofta "tata vreau o cicolata! ba vreau "... Si ai de unde ii da o cicolata sau nu stiu ce lata cestie dupa care plang azi copii ... copilu azi chiar a fost ptiu ptiu sa il pui la icoana si ar merita o "incurajare" ... insa e ora 20:00  si magzinu e la distanta si mai ai putin benizna si maine ai intrarzia la servici . Sau mia rau ;... ai o duceata de pustoaica de 4ani juma si pisicuta iism incearca gherutele pe tine .. adica iti face o mica scena de seductie (ho! nu sunt pervers ... insa o papusica din asta cand isi da ochii peste  cap .... )   ATENTIE : nu zic rasfat, razgaielei sunt un top destul de aspru crestcut destul de strans iNSA totusi ....


Aoleu..tu esti d-ala care se inchina la copchii...  In ziua de azi unii ''parinti'' imi fac sila.. Au facut un fetish din cresterea unui plod..

Buna treaba, sa stau in centru la etajul 8 ( adica sa-mi fwoot toata viata ) sa ma viziteze plodu' la batranete o data pe an...

#12
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostAlex90USA, on 18 martie 2018 - 12:07, said:

Cand am trecut ultima data pe langa IMGB, nu vibra nimic, dar presa aia are ore la care vibreaza:

"Astfel, functionarea presei de 12.000 tone forta produce in continuare micro-seisme zonei rezidentiale din vecinatate, afectand in mod accelerat si iremediabil structura de rezistenta a cladirilor situate in complexele Metropolitan Residence I si II si Corvaris Residence 4 si 5.
Imi permit sa estimez ca seismele provocate de presa IMGB ajung la un minim 5 grade pe scara Richter. Atat eu cat si multi dintre vecinii mei am confundat cutremurul de sambata 22 noiembrie (cu magnitudinea de 5,7 grade pe scara Richter) cu sesimele provocate de presa IMGB.
Am deja o fisura mare in pretele din sufrageria apartamentului in care locuiesc. Fisura a aparut in camera unde se resimt cel mai puternic seismele provocate de presa IMGB.
Nu putem continua asa. Disconfortul psihic si fizic nu sunt de suportat.
Va rugam mult sa ne ajutati in implementarea celor discutate in data de 20.11.2013
Drept dovada stau fisurile aparute, in decurs de doar 2 ani, in planseele si grinzile de la unele apartamente situate la demisol si ultimul nivel, urmare a torsionarii continue a cladirilor."


https://www.protecti...-drumul-fermei/
Rahaturile alea de residence nu cumva au aparut dupa infiintarea fabricilor?
Madama aia ...ca si ceilalti de acolo ar trebui sa se indrepte impotriva celor care au dat autorizatii de constructie, primariei si celor care au construit si vandut apartamente in zona.

Edited by alexa32, 18 March 2018 - 12:43.


#13
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Îți iei la periferie, trebuie sa iei în calcul infrastructura existenta( nu promisiuni ca alea sunt în general vrăjeli), împrejurimile, timpul pierdut în trafic și banii necesari lunar pentru naveta.

#14
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
In acest moment, exista 3 zone din Bucuresti in care poti sa-ti iei apartament la pret de prima casa: Popesti, Ozana-Pallady, Militari-Rosu.
Dintre acestea, fiecare are avantaje si dezavantaje.

Popesti - singurul avantaj ar fi faptul ca esti aproape de metrou (si, poate pretul mai mic). In rest, pot spune ca sunt o multime de dezavantaje (departe de scoli, gradinite, parcuri, magazine etc)

Ozana - Pallady - e mai departe de metrou si de mijloacele de transport in comun, dar e aproape de magazine, scoli, gradinite (case de pariuri, daca esti fan :))). Plus ca mi se pare a fi mai in oras decat Popesti. Preturile sunt o idee mai mari.

Militari - esti cel mai departe de metrou, chiar si de ratb. Ai ceva magazine, dar parcuri, scoli si altele - nema. E cea mai departata zona de oras.

Cred ca majoritatea celor care isi iau acum apartamente in aceste zone, nu vor trai pana la batranete acolo. La un moment dat, o sa se faca pasul spre 3 camere (majoirtatea celor achizitionate sunt cu 2 camere). Alt credit, alte responsabilitati (copii) :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate