Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Windows 7 vs Windows 10

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

Poll: Windows 7 sau Windows 10 ? (33 member(s) have cast votes)

Ce Windows folositi permanent pe P.C.ul vostru ?

  1. Windows 7 (12 votes [36.36%] - View)

    Percentage of vote: 36.36%

  2. Windows 10 (18 votes [54.55%] - View)

    Percentage of vote: 54.55%

  3. Windows 7 si Windows 10 (am doua deviceuri) (3 votes [9.09%] - View)

    Percentage of vote: 9.09%

Vote

#19
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015

View Postpasilla, on 18 martie 2018 - 00:00, said:

Eu sunt " nebun" si nu vreau update. Am aceasta obtiune ?
Si daca la ora 00:02 ai o urgenta, ce faci ?
La asta nu m-am gandit. Oricum, n-am eu asemenea urgente..

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postnotrust, on 18 martie 2018 - 00:01, said:

De la 1703 relativ da.
Pe versiunea PRO poti amana updateurile cat doresti.
Nu-i inteleg pe astia de la M$..., la fiecare update pentru Windows 10 busesc in masa alte functii ale O.Sului.
Poate de data asta nu esti afectat ca nu folosesti nu stiu ce functie, dar data viitoare poate pici pe tinta ca strica ceva la directX si distrug FPSurile la jocuri.
Plus  ca spionarea nativa a O.S.ului te lasa fara viteza la net, si este simtitor daca ai o conexiune veche cu 10Mbs, cum am eu la casa de vacanta, unde TELEKOM este singurul furnizor de internet pe cablu, si au cablu de cupru clasic.
In oras la DIGI am 100Mbs nu simt invazia in privacy a lui Windows 10, plus ca ma enerveaza ideea ca scot pachete de date de la mine din sistem.
Pai si eu am fantastica viteza Telekom, pe sarma, de 5 Mbps.

#21
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postvj_Heaven, on 18 martie 2018 - 00:01, said:

Ce treaba are conexiunea? Nu stiu de unde ai scos asta cu "trimite pachete de date cu accesarile tale iti ia din viteza de net.". Am folosit de multe ori cu stick RDS ce avea traficul limitat la 1mbps si nu am simtit o incetinire. Daca nu e un update sau un proces care a dat crash, telemetria e de ordinul Bytes, hai poate KBytes-ilor.
Are.
Uneori se trimit pachete intregi de date in timp real, si daca te uiti la un LIVE de 1080@60 se blocheaza pe o conexiune de 10Mbs, pe cand pe Windows 7 rulez un LIVE de 1080@60 + un video de live de 720p, + forum fara sa se blocheze ceva pe net, si asta la doar 10Mbs viteza de internet.

View Postpasilla, on 18 martie 2018 - 00:05, said:

Pai si eu am fantastica viteza Telekom, pe sarma, de 5 Mbps.
Te compatimesc.
Bine ca nu sunt fortat sa stau permanent pe viteza asta..., am mai spus e la casa de vacanta unde rural.

Edited by notrust, 18 March 2018 - 00:07.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvj_Heaven, on 18 martie 2018 - 00:01, said:

atunci opresti serviciul windows update
Nu prea mai ai cum sa faci asta.

#23
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ba da, intrii in servicii, si pui pe disable windows update, desi unele voci spun ca o sa apara erori de functionare a sistemului.

#24
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005

View Postnotrust, on 18 martie 2018 - 00:06, said:

Are.
Uneori se trimit pachete intregi de date in timp real, si daca te uiti la un LIVE de 1080@60 se blocheaza pe o conexiune de 10Mbs, pe cand pe Windows 7 rulez un LIVE de 1080@60 + un video de live de 720p, + forum fara sa se blocheze ceva pe net, si asta la doar 10Mbs viteza de internet.

Pai cand vizionezi un live faci Download, iar ce trimite Windowsul catre MS e upload. Pentru a afecta viteza de download ar trebui ca banda de upload sa fie ocupata in proportie de cel putin 60-70%.
Nu cred ca telemetria e problema, poate un driver sau altceva..

Edited by vj_Heaven, 18 March 2018 - 00:15.


#25
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postvj_Heaven, on 18 martie 2018 - 00:01, said:

In ultimu timp Windows 10 a devenit destul de lent pe HDD, problema la mine pare sa fie Windows Defender cu al sau anti-malware service executable care tine destul de des HDD la 20-30%.
Insa chiar si asa nu ma vad intorcandu-ma la 7, e prea tarziu pentru el,  mai degraba imi iau un SSD..
Si cum faci daca ai placa video nVIDIA si ai un driver vechi (6 luni vechime), dar bun, dar se instaleaza peste el updateul pe care il gaseste Windows 10 in sistemul de update ?
Pe mine ma irita lucrul asta.
Windows 10 pune driverele automat ca sa poata sa-si instaleze O.S.ul orice pampalau, dar putini stiu ca un Windows 10 functional din toate punctele de vedere necesita cel putin doua ore de setari.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postnotrust, on 18 martie 2018 - 00:12, said:

Ba da, intrii in servicii, si pui pe disable windows update, desi unele voci spun ca o sa apara erori de functionare a sistemului.
Nu mai ai optiunea "disabled" activa si nici " stop".

Edited by pasilla, 18 March 2018 - 00:20.


#27
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postvj_Heaven, on 18 martie 2018 - 00:14, said:

Nu cred ca telemetria e problema, poate un driver sau altceva..
Chiar nu te deranjeaza psihologic vorbind, faptul ca iti pleca date din sistem in timp real, pentru ca asa vrea Microsoft ?

View Postpasilla, on 18 martie 2018 - 00:18, said:

Nu mai ai optiunea "disable" activa si nici " stop".
Nu folosesc oprirea updateurilor.
Am procesor Skylake pe PCul cu 10, cum ajung acasa si am timp cred ca il trec pe Windows 7 Pro x64.

#28
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Eu as fi ramas pe 7 daca as fi primit in continuare  update-uri pe PC fara sa recurg la third-party tools (wufuc),dar cum vechiul PC mi sa ars anu trecut in vara,si a trebuit sa-mi cumpar altu mai nou (kaby lake),pe 7 nu mai primesc update-uri.
Asadar stau de o buna vreme pe 10 Pro,cu update-urile n-am problema,le controlez eu manual,si eu decid cand le instaleaza,daca am chef le opresc definitiv,jocurile merg brici acum,de cand s'a publicat un bug fix care rezolva problema cu FPS drops in jocuri care utilizeaza mai ales direct x.
Si eu nu stiu cum aveti voi HDD-ul la 100% sau ziceti ca Windows 10 e prea greu pentru un HDD,la mine ambele HDD-uri stau la 0% mai tot timpul.
Attached File  Task Manager windows 10 versiunea 1709.png   30.55K   28 downloads
Ideea e sa nu lasati maintenenta pe auto,puneti-o pe manual,si nu mai aveti treaba cu HDD-ul.
Windows 10 e clar viitorul,cu Redstone 4 ruleaza si mai "smooth",lucru observat pe VMWare,iar cu Redstone 5 sper sa integreze ca la carte fluent design-ul in tot Windows-ul.
Windows 7 e si el inca bun,dar e pacat sa pui 7-ele pe PC-urile noi,cum producatori si Microsoft nu mai produc drivere/imbunatatiri pentru el,va ajunge ca XP-ul,un sistem mort si vulnerabil in cativa ani,totusi 7-ele va trai mult si bine in vmware,alaturi de XP care inca il mai folosesc in vmware,din n' motive.

LE: Testele de mai jos sunt irelevante,Windows 10 e in constanta schimbare,pun pariu ca daca acel user ar reface acum acele bench-uri ar iesi in favoarea lui 10.

Edited by Petran_Marius, 18 March 2018 - 00:36.


#29
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Se pare ca acest Windows 10 si mult laudatul directX12 nu pot bate in jocuri un sistem de operare care numai primeste updateuri de noi functii si imbunatatiri de vreo 3 ani (adica Windows 7)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JwHcOGDHKGM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K-2yeIe-0Ac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostPetran_Marius, on 18 martie 2018 - 00:33, said:

Eu as fi ramas pe 7 daca as fi primit in continuare  update-uri pe PC fara sa recurg la third-party tools (wufuc),dar cum vechiul PC mi sa ars anu trecut in vara,si a trebuit sa-mi cumpar altu mai nou (kaby lake),pe 7 nu mai primesc update-uri.
Asadar stau de o buna vreme pe 10 Pro,cu update-urile n-am problema,le controlez eu manual,si eu decid cand le instaleaza,daca am chef le opresc definitiv,jocurile merg brici acum,de cand s'a publicat un bug fix care rezolva problema cu FPS drops in jocuri care utilizeaza mai ales direct x.
Si eu nu stiu cum aveti voi HDD-ul la 100% sau ziceti ca Windows 10 e prea greu pentru un HDD,la mine ambele HDD-uri stau la 0% mai tot timpul.
Tu te numesti "consumator captiv", adica esti nevoit sa stai pe 10.
HDDurile stau pe 0, dar cand rulezi ceva fac niste zgomote care pe Windows 7 lipsesc.

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu  nu [mai] joc nici macar Pac-Man , asa ca ma abtin referitor la win 10 pentru games.

#31
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostPetran_Marius, on 18 martie 2018 - 00:33, said:

LE: Testele de mai jos sunt irelevante,Windows 10 e in constanta schimbare,pun pariu ca daca acel user ar reface acum acele bench-uri ar iesi in favoarea lui 10.
Pariu ca nu....
Eu pe i5 4460 cu GTX 950 16Gb RAM DDR3 1600, am 72 de ore de cand am trecut la Windows 7 pro si iti spun eu ca in jocuri merge mai bine decat Windows 10 updatat la zi.

#32
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
eu nu stiu ce sa zic,ultima oara cand am testat Windows 7 a fost in Decembrie 2017,si nu prea am fost incantat de rezultate,sa mai zic ca cele +200 de actualizari imi caraiau HDD-ul de numa numa,si dupa ce le-am instalat pe toate,mergea putin greoi Windows-ul,de jocuri nu mai zic,si CS GO avea stuttering,adica aveam 60 fps tot timpul,dar imaginea se intepa,la fel si in GTA V,pe 10 n-am probleme.

Recunosc ca as mai dori sa ii mai dau o sansa,de cand microsoft a actualizat kernelul lui 7 pentru probleme cauzate de spectre si meltdown.

#33
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Am spus mai devreme că am instalat Windows 7 fără rollupuri, deci fara updateul de Inspectre.
Am pus toate updateul KB fără rollupuri, deoarece mă tem ca Microsoft a băgat coada sa strice ceva, la fel că pe 8.1.

#34
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Windows 10 pentru ca:
adaptive sync pentru ecran.O chestie care imi ajuta autonomia pe baterie,in sensul in care am un display capabil sa isi reduca refresh-ul de la 60 la 50 hz.Si pe windows 7 pot face asta manual insa imi afecteaza redarea video (vocea e putin desincronizata).
aplicatia movies si tv are poate cel mai bun motor accelerat hardware pentru laptopuri,durata de viata a bateriei bate orice am testat (MPC-HC,VLC etc).Tot la movies si TV bag si suport nativ HEVC (pe laptop nu,fiindca n-am hardware-ul necesar).
Night light cu setari automate (in trecut Flux).
Suport mult mai bun pentru accelerarea hardware a continutului web in toate browserele majore (se observa cu un simplu about gpu)
Setarea unui power-plan e mult mai usoara (in fcu sunt 4 optiuni).
Client de virtualizare foarte puternic incorporat (hyper V,doar in editii pro).Il folosesc si ma scapa de o gramada de batai de cap.
Client nativ pentru utilizarea GPS-ului incorporat in modulul GSM si client nativ pentru configurarea automata a datelor mobile (pe digi isi ia setari singur).
Ce nu mi se aplica mie :Functiile de speedshift nu sunt active pe sisteme de operare sub w10 (pentru cei ce au skylake si mai sus)
Pro windows 7:suport disponibil pentru placi video antice si de demult (inca accepta XDDM).
Active Sync inca merge nativ (si pe w10 merge dar tre sa-ti bagi degetele)
Programele de cacao scrise de guvernul romaniei si acolitii (sebi I see you) merg mult mai bine pe windows xp si windows 7 (un exemplu e SUMAL care se ocupa de forestier si foloseste MS SQL server 2000).

#35
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postpasilla, on 18 martie 2018 - 00:00, said:

Si iti apare mereu fereastra cu "am nevoie de update".
N-apare fix deloc. A aparut de cateva ori in prima luna dupa "isprava". Am mai dilit eu cate ceva (nu ma-ntreba ce, ca sa mor daca mai stiu) si nu m-a mai deranjat. Absolut deloc. Are mai bine de doua luni cred, de cand e in liniste totala. Si ce bine e!!

#36
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postnotrust, on 18 martie 2018 - 01:11, said:

Am spus mai devreme că am instalat Windows 7 fără rollupuri, deci fara updateul de Inspectre.
Am pus toate updateul KB fără rollupuri, deoarece mă tem ca Microsoft a băgat coada sa strice ceva, la fel că pe 8.1.
Foarte bine punctat. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate